притисни ентер »

Извори

Кумановски муабети

Куманово им врачи награда на Шенка и Ѓорѓи Колозови за особен придонес во културата
Куманово им врачи награда на Шенка и Ѓорѓи Колозови за особен придонес во културата

Куманово им врачи награда на Шенка и Ѓорѓи Колозови за особен придонес во културата

Награда за особен придонес во културата и актерската игра „Васил Иљоски“ вчеравечер беше врачена на актерката Шенка Колозова, која ја зеде и наградата за нејзиниот сопруг Ѓорѓи Колозов која, постхумно ја додели Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ на вчерашното отварање на фестивалот „Денови на комедија“. Актерскиот пар најголем дел од својата кариера

Наизглед обична венчавка се претвори во комедија

Наизглед обична венчавка се претвори во комедија

Свадбите понекогаш не одат во посакуваната насока, без оглед колку се детални планирани, а следното видео е вистински пример за тоа. Имено, за време на церемонијата, младоженецот ја повтори грешката на свештеникот, кој наместо зборот „lawfully“ (законски), промрморе „waffully“ (вафли) и потоа додаде „ pancake“ (како палачинка). Комбинацијата на зборови

Пиењето газирани пијалаци го нарушува сонот

Пиењето газирани пијалаци го нарушува сонот

Постојаното пиење газирани и други засладени пијалоци е поврзано со хроничната ненаспаност и проблеми со спиењето, предупредуваат медицински лица во напис објавен во списанието Sleep Health. “Сметаме дека во овој случај постои врска, во рамките на која навиката да се пијат засладени пијалоци и да не се спие се засилуваат еден друг. Затоа на луѓето

Згодна лекарка на натпреварување за најдобар задник во светот

Згодна лекарка на натпреварување за најдобар задник во светот

Рајан Лора Соза се пријави на натпреварот „Miss BumBum World“ минатата година и тврди дека поради тоа повеќе не нашла работа во болницата. Ова секси девојка е модел и докторка, а била една од фаворитите на минатогодишното натпреварување за најдобар задник во светот, но победата ја освои Сузи Кортез. За да може да се натпреварува, таа морала привремено

За да мирисате цел ден парфемот нанесете го на оваа точка од телото

За да мирисате цел ден парфемот нанесете го на оваа точка од телото

Со години нанесувате парфем на зглобот од раката или вратот? Експертите тврдат дека пронашле подобро место за тоа, необично е, но гарантира подолго траење на парфемот. Обичниот човек би помислил дека нанесувањето на парфем не е никакв ауметност, но модните познавачи знаат дека тоа не е најлесната активност со која ќе се стретнете во својата бјути рутина

7 нови случаи во Куманово, активни вкупно 180
7 нови случаи во Куманово, активни вкупно 180

7 нови случаи во Куманово, активни вкупно 180

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети

Како живее жената која роди 44 деца? Има порака за сите родители!

Како живее жената која роди 44 деца? Има порака за сите родители!

Понекогаш не знаеме како да се справиме со едно или две деца. Но, како би се справиле со 38? И не, не е шега. Ова е 38-годишна жена која родила 44 деца, од кои шест починале. 38 деца под еден покрив?! Да Нејзиното име е Маријам Набатанзи, живее во селото Кибимбири, Уганда, а животот не и е лесен, ниту некогаш бил. Кога имала 13 години, нејзините родители

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Животот е полн со подеми и падови и секој од нас треба да научи да плива во двете фази. И кога е тешко, кога неволјите ве разбиваат и не ја гледате светлината на крајот од тунелот, секогаш имајте на ум дека животот е вечна борба и дека од вас зависи како ќе се позиционирате. Проблеми секогаш ќе има, но важно е како ги гледате и не се откажувате. Една

РАЈ НА ЗЕМЈАТА: Остров со прекрасни пејсажи и мирен живот

РАЈ НА ЗЕМЈАТА: Остров со прекрасни пејсажи и мирен живот

Вулканскиот остров Пико се наоѓа во центарот на португалскиот архипелаг Азорски Острови, а поради неговите необични предели и блага клима, тој претставува вистинска мамка за туристите и љубителите на планинарството. Тој е еден од деветте Азорски Острови лоциран на 1500 км од најблиското копно, брегот на Португалија (Лисабон). На островот доминира конусна

Студија открива нови детали за тоа што претходело на катастрофата на Титаник

Студија открива нови детали за тоа што претходело на катастрофата на Титаник

Иако сите знаеме дека бродот „Титаник“ потонал откако удрил во огромна санта мраз, Американката Мила Зинкова, пензионирана информатичарка, тврди дека ова не е единственото нешто што довело до катастрофа во која загинале 1.500 луѓе. „Титаник“ можел да потоне во Атлантикот кога отстапил од курсот поради неповолните „вселенски услови“, тврди Зинкова во

Го критикувал хотелот во кој престојувал, па сега му се закануваат две години затвор

Го критикувал хотелот во кој престојувал, па сега му се закануваат две години затвор

Американски турист кој на интернет објавил негативни критики за хотел во Тајланд каде престојувал, ќе одговара пред судот во таа земја за клевета, а доколку биде прогласен за виновен, може да помине и до две години затвор. Весли Барнс, кој е вработен во Тајланд, напиша контроверзни критики на неколку интернет страници, наводно обвинувајќи го хотелот

5 методи на психички силните луѓе: Зошто никогаш не реагираат на навреди?

5 методи на психички силните луѓе: Зошто никогаш не реагираат на навреди?

Во денешно време, секој од нас на некој начин наидува на навреди од други луѓе. Но, животот е премногу краток за да се потроши на незадоволство од токсични луѓе. Тешко е да се разбере зошто некој треба постојано да се кара со другите, да критикува и да навредува. Таквите луѓе главно се незадоволни од својот живот, па својата негативност ја пренесуваат

Тест на личност од три секунди кој открива што другите мислат за вас!

Тест на личност од три секунди кој открива што другите мислат за вас!

Тестовите на личноста откриваат многу за нас, какви се нашите карактери, кои се нашите црти, па дури и какви сме во кревет! Овој тест одговара на прашањето дали повеќе ја користите левата или десната хемисфера на мозокот, што кажува многу за вашата личност, интелигенција и моќ на расудување! „Решението“ ќе зависи од тоа која половина од мозокот ќе

Повик за креативци и гејмери од 10 до 18 години за изработка на концепт за видео игра

Повик за креативци и гејмери од 10 до 18 години за изработка на концепт за видео игра

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ за млади на возраст од 10 до 18 години со цел подигање на свеста за заштита на животната средина. Екологијата е тема која е актуелна и

Зошто се препуштаме на навики кои знаеме дека нема да ни донесат ништо добро?

Зошто се препуштаме на навики кои знаеме дека нема да ни донесат ништо добро?

Без разлика дали тоа е откажување од диета, чашичка повеќе, прекумерно пушење или брзо возење. Кога размислуваме за тоа, како да се вткаени во нашата психа одредени форми на однесување. Едно објаснување е дека лошите навики го ублажуваат немирот со кој не можеме да се справиме на кој било друг начин. Чувствата може да варираат од вознемиреност, тага