притисни ентер »

Извори

Кукурику

Juan Moreno y Herrera Jiménez или Jean Reno
Juan Moreno y Herrera Jiménez или Jean Reno

Juan Moreno y Herrera Jiménez или Jean Reno

Ова е 26-годишен непознат шпански актер Juan Moreno y Herrera–Jiménez. Девет години подоцна, непознат режисер ќе го покани да игра една од главните улоги во неговиот филм „Метро“. Овој филм ќе биде почеток на светската кариера на талентираниот француски режисер Лук Бесон и ќе го направи непознатиот шпански актер популарен француски актер под псевдонимот

Почнете со здрав живот

Почнете со здрав живот

Трчањето не служи само како превенција од болести, туку и го подобрува физичкиот и психичкот квалитет на животот. Во стресните и напорните денови 30 минути утринско трчање нуди исклучување од стресот на секојдневјето и шанса за медитација. Зато, почнете со трчање многу полека; прва цел нека ви биде 3 пати по 30 минути неделно во првите две недели;

Ако јадете месо, најкорисно е да се јаде на ручек

Ако јадете месо, најкорисно е да се јаде на ручек

Без разлика колку многу се зборува за вегетаријанството, месото според лекарите е не само добро за исхрана, но и здрав производ. Постои теорија, според која потрошувачката на месо дава нов поттик во развојот на човештвото. Месото содржи целосен спектар на аминокиселини, лесно сварливо железо, како и доволно количество калциум и витамини А, Б12 и D

Луѓето со слично однесување се познаваат по одењето

Луѓето со слично однесување се познаваат по одењето

Научници под водство на Пјотр Словински од Универзитетот во Ексетер, Англија, откриле дека луѓето со слично однесување имаат исти особености на моторика на телото. Истражувањето е објавено во списанието Interface. Научниците поаѓа од тоа дека секој човек поседува индивидуални погонски карактеристики (individual motor signature – IMS). Тие претставуваат

Откриен мистериозен објект помеѓу Сатурн и Јупитер | Видео

Откриен мистериозен објект помеѓу Сатурн и Јупитер | Видео

Нова густа планета открија астрономите во содржината на Млечниот пат. Мистериозниот објект е со маса меѓу масите на Сатурн и Јупитер и орбитира околу ѕвезда со маса, половина на онаа на Сонцето на 22000 светлосни години од Земјата. Официјалната ознака на ѕвездата е OGLE-2016-BLG-1190Lb . Таа е откриена со помош на техника, позната како гравитациона

Грешките во креветот кои треба да ги избегнуваме
Грешките во креветот кои треба да ги избегнуваме

Грешките во креветот кои треба да ги избегнуваме

Секој кој е сексуално активен, знае дека романтичниот секс е нешто поголемо од стандардниот. За да го направите водењето љубов пријатно постојат неколку работи на кои треба да се држиме, и неколку кои во никој случај не е соодветно да ги преземаме. Еве неколку грешки кои ги дозволуваме кога си играме “чичко доктор”. 1. Бакнувањето е поважно отколку

Женска риба создала сама машки полов орган, се оплодила и размножила

Женска риба создала сама машки полов орган, се оплодила и размножила

Cichlid Женска хибридна риба cichlid успеала да развие машки полови органи, да се оплоди сама и да создаде генерација, соопштија британските научници, кои го набљудувале феноменот. Тие го нарекле овој процес “селфинг” ( selfing) и истакнуваат дека тој е особено редок кај ‘рбетните животни, пишува научниот сајт phys.org . Оплодувањето при таков случај

Создаден организам со најмал геном

Создаден организам со најмал геном

Молекуларните биолози од САД создадоа бактерија во која се содржани најмалиот број гени, пренесе. “Волстрит џурнал”. Тим од генетичари предводен од биологот Крег Вентер, најави создавање на бактерии во кои се содржат вкупно 473 гени, додека геномот на човечкото тело е околу 30 000 гени. Создавањето на такви бактерии значи дека во светот има организам,

Што мислат мажите за женските влакна во интимните зони

Што мислат мажите за женските влакна во интимните зони

Тешко дека некој маж директно ќе ги коментира влакната јужно од папокот, но новото истражување покажува дека господата масовно преферираат да почувствуваат мазна кожа меѓу нозете. Анкетата, во која учествувале 1110 мажи и жени на возраст меѓу 18 и 26 години, открива како современите млади луѓе ги “обликуваат” интимните делови и преференциите за изгледот

ХОРОСКОП | Не ги буткајте работите под тепих

ХОРОСКОП | Не ги буткајте работите под тепих

ОВЕН Имате големи желби и полни сте со идеали, но сето тоа што сакате да го направите го правите на свој начин, брзо и ефикасно. Она што не можете да го остварите, го буткате под тепих и чекате подобри времиња. Ако работите со партнер или на некој начин сте поврзани со јавност, не внесувајте толку многу емоции. Некогаш треба и да се опуштите и да дозволите

Венчаните парови се позадоволни од животот

Венчаните парови се позадоволни од животот

Паровите кои се во брак навистина се посреќни од оние кои живеат според семејни принципи или неврзаните, покажува новото истражување објавено во “Индипендент”. Највисок рејтинг на задоволство од животот покажале брачните двојки, како што покажуваат официјалните податоци на Канцеларијата за национална статистика на Велика Британија. Анализираните податоци

Пози за орален секс кои секој пар треба да ги проба

Пози за орален секс кои секој пар треба да ги проба

Фото Самареш Самарел Оралниот секс е многу интимен сексуален чин. За многу парови тој е посебен за разлика од обичниот секс. Оралниот секс помага да ја преоткриеме својата сексуалност, онаа на партнерот, да добиеме прекрасни искуства. Во него, како и кај секој сексуален однос, треба да има разновидност. Споделуваме неколку секс пози за сензуален орален

Последното шокантно пророштво на Нострадамус, кое никој не го видел!

Последното шокантно пророштво на Нострадамус, кое никој не го видел!

Полски лекар ќе открие лек против страшната болест рак, а друг лек ќе дојде од небото. нострадамусВо штотуку откриениот “Тајниот дневник”, познат под името “Клуч 15”, кој е баран речиси четири века, Нострадамус предвидел дека “полски лекар ќе открие лек против сите видови малигни тумори што само за неколку дена ќе може да ги даде првите позитивни резултати,

Научниците наместо лек за Ковид, откриле супстанца против рак

Научниците наместо лек за Ковид, откриле супстанца против рак

Руски научници, во соработка со нивните американски колеги, барајќи активно соединение за борба против вирусот корона, откриле супстанца која потенцијално може да се употреби за третман неуробластомот, еден од најопасните видови на рак. Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Федералниот универзитет во Северен

Ова е најидеално време од денот за водење љубов | Лош тајминг – големо разочарување!

Ова е најидеално време од денот за водење љубов | Лош тајминг – големо разочарување!

Деноноќниот ритам се менува со возраста и влијае на секоја клетка во нашето тело. Научниците докажаа дека најдобро време за вежбање е рано наутро ако сме 20 или 30, напладне ако сме 40 или 50 и од 14 до 17 ако сме постари од 50 години. А, кога е најидеално време во текот на денот за водење љубов? И, тоа зависи од возраста. – Средината на денот е најидеално