притисни ентер »

Извори

Кукурику

Ердоган | Ќе го информирам Путин за резултатите од средбата со Зеленски и Гутереш
Ердоган | Ќе го информирам Путин за резултатите од средбата со Зеленски и Гутереш

Ердоган | Ќе го информирам Путин за резултатите од средбата со Зеленски и Гутереш

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека има намера да го информира рускиот претседател Владимир Путин за резултатите од средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски и генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, што се одржа денеска во украинскиот град Лавов. – Ќе ги оценам резултатите од сите наши денешни средби

ПАНИКА ВО ГЕРМАНСКА БОЛНИЦА ПОРАДИ БОМБА ! Евакуирани сите пациенти, полиција и пожарникари на лице место!

ПАНИКА ВО ГЕРМАНСКА БОЛНИЦА ПОРАДИ БОМБА ! Евакуирани сите пациенти, полиција и пожарникари на лице место!

Поради дојава за бомба во болница во Бремерхавен во Долна Саксонија, германската полиција ги евакуирала пациентите од зградата. Според полициското соопштение, по пријава добиена околу 18 часот и 30 минути на местото на настанот пристигнала полиција, пожарникари и припадници на спасувачките служби. Од зградата се евакуирани четириесетина пациенти. Кучиња

КАТАСТРОФА на ПОВИДОК | Објавена големата есенска временска прогноза за цела Европа | Ние очекуваме МЕДИГАН

КАТАСТРОФА на ПОВИДОК | Објавена големата есенска временска прогноза за цела Европа | Ние очекуваме МЕДИГАН

Веб-страницата за временска прогноза AccuWeather објави голема временска прогноза за есента, а нивниот тим метеоролози вели дека преминот од лето во есен можеби нема да биде забележлив за многу Европејци, со топло, речиси суво време барем за дел од сезоната. Западна Европа претрпе еден од најинтензивните јунски топлотни бранови досега, а жештините

Светот е загрижен за најголемата НЦ Запорожје | „Воените напади не се нешто за што е проектирана“

Светот е загрижен за најголемата НЦ Запорожје | „Воените напади не се нешто за што е проектирана“

Украинските работници за итни случаи во заштитни одела изведуваат вежби за да се подготват за нуклеарна катастрофа во електраната Запорожје. Во исто време, руската армија предупредува на „провокација“ за која предвидува дека ќе се случи во петок. Во средата, мажи и жени во заштитни костуми, гас-маски, ракавици и гумени чизми ги полеавале волонтерите

Оваа чудна риба преживува без проблеми на негативните морски температури во Арктичкиот океан

Оваа чудна риба преживува без проблеми на негативните морски температури во Арктичкиот океан

Рибите кои живеат во замрзнатиот Арктички океан мора да имаат посебни способности за да ги преживеат температурите на смрзнување. Во ледено студената купка на Арктичкото море, истражувачите уловиле риба со тело многу отпорно на ниски температури. Во близина на брегот на Источен Гренланд, каде што е уловена, температурата на океанските струи редовно

Недоволно обмислен ризик | Еден тип на диета може негативно да влијае на здравјето на жените како што стареат
Недоволно обмислен ризик | Еден тип на диета може негативно да влијае на здравјето на жените како што стареат

Недоволно обмислен ризик | Еден тип на диета може негативно да влијае на здравјето на жените како што стареат

Ова не е предупредување за луѓето да се откажат од вегетаријанската исхрана – како и со секоја диета, важно е да се разберат личните околности и кои хранливи материи се потребни за балансиран и здрав начин на живот, истакнува водечкиот автор на студијата. Жените со вегетаријанска исхрана имаат поголем ризик да скршат колк подоцна во животот, покажува

ВЕЧНАТА ХЕМИКАЛИЈА која со години широко се користела е поврзана со развојот на еден од најсмртоносните видови на рак

ВЕЧНАТА ХЕМИКАЛИЈА која со години широко се користела е поврзана со развојот на еден од најсмртоносните видови на рак

Иако официјално не се користи повеќе од 20 години, оваа хемикалија сè уште може да се открие во околината ширум светот. Бројни хемикалии создадени од човекот со цел да се подобри индустријата се покажале како исклучително штетни со текот на времето. Можеме да додадеме уште една на таа листа, која била во широка употреба до крајот на 20 век. Позната

Податоците се јасни | За ПОСЛЕДИЦИТЕ од НУКЛЕАРНА ВОЈНА за која наголемо се зборува

Податоците се јасни | За ПОСЛЕДИЦИТЕ од НУКЛЕАРНА ВОЈНА за која наголемо се зборува

Заклучокот е многу едноставен – секој конфликт што вклучува употреба на нуклеарно оружје, меѓу било кои две земји, би имал реални и многу сериозни последици за целиот свет. Уште од пронаоѓањето на нуклеарното оружје, светот донекаде се плаши што ќе се случи доколку навистина се случи нуклеарна војна. Размерите на уништување по само една нуклеарна бомба

ТОА ЗНАЧИ ВОЈНА ! Брутално предупредување од Пекинг

ТОА ЗНАЧИ ВОЈНА ! Брутално предупредување од Пекинг

Амбасадорот на Кина во Обединетото Кралство предупреди дека британското и американското мешање на Тајван може да доведе до војна, тврдејќи дека врските на Пекинг со Лондон сега се на крстопат околу островот Во авторски текст за британски „Гардијан“, кинескиот амбасадор во Обединетото Кралство, Џенг Зегуанг, ја изрази позицијата на неговата влада за

СКАНДАЛ ! НЕВИДЕН РАСИЗАМ НА ДЕЛО | Европска комисија го претстави Балканот како област во која живеат само мечки! Фото

СКАНДАЛ ! НЕВИДЕН РАСИЗАМ НА ДЕЛО | Европска комисија го претстави Балканот како област во која живеат само мечки! Фото

Европската комисија (ЕК) на својата официјална Фејсбук страница го одбележа Меѓународниот ден на младите со објавување на карта на Европа, на која се прикажани одредени специфичности на земјите. Мапата е наменета за деца и млади, со идеја на живописен и интересен начин да научат нешто повеќе за европските земји. Нацртаната карта предизвика бројни контроверзии

РУСИТЕ УАПСИЛЕ ДВАЈЦА РАБОТНИЦИ НА НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ | Проследувале координати во Киев и наведувале артилериски оган

РУСИТЕ УАПСИЛЕ ДВАЈЦА РАБОТНИЦИ НА НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ | Проследувале координати во Киев и наведувале артилериски оган

И двајцата се вработени во нуклеарната централа. Двајца работници вработени во нуклеарната централа Запорожје (НЦЗ) се приведени во Енергодар под сомнение дека им пренесувале координати на украинските вооружени сили и го насочувале украинскиот артилериски оган, соопшти денеска полицијата на регионот Запорожје на својот Телеграм канал. – Во Енергодар

САКАВ ДА ЈА УБИЈАМ КРАЛИЦАТА | Уапсениот е обвинет според Законот за предавство од 1842 година | Видео

САКАВ ДА ЈА УБИЈАМ КРАЛИЦАТА | Уапсениот е обвинет според Законот за предавство од 1842 година | Видео

Инцидентот во замокот на кралицата, кој се случил на 25 декември, има епилог. Обвинетиот кој минатата година беше уапсен на Божиќ со самострел во замокот Виндзор на кралицата Елизабета Втора, изјавил дека бил таму за да ја убие кралицата, соопшти денеска британскиот суд. JUST IN: Jaswant Singh Chail, 20, who was arrested with a crossbow at Queen Elizabeth's

КОСОВО НЕМА ДА ПОСТОИ ЗА НЕКОЛКУ ГОДИНИ | Албански аналитичар ги шокира лидерите на Косово

КОСОВО НЕМА ДА ПОСТОИ ЗА НЕКОЛКУ ГОДИНИ | Албански аналитичар ги шокира лидерите на Косово

Политичкиот аналитичар Нејмедин Спахиу рекол дека Србите не ќе можат така лесно да го прифатат државјанството на (т.н.) Косово бидејќи, според него, голем дел од албанската заедница не верува дека оваа „држава ќе постои за неколку години“, пренесува Кљан Косова. – Мислам дека не е проблем што голем дел од српското малцинство не ја признава државата

КИНЕЗИТЕ ПРАЌААТ ВОЈСКА ВО РУСИЈА | Еве зошто … | Видео

КИНЕЗИТЕ ПРАЌААТ ВОЈСКА ВО РУСИЈА | Еве зошто … | Видео

Соопштуваат од Министерството за одбрана на Кина. Народноослободителната армија на Кина ќе испрати војници за учество на воените вежби „Восток 2022“ во Русија, соопшти кинеското Министерство за одбрана. – Како дел од годишниот план за соработка меѓу армиите на Кина и Русија, како и постигнатиот консензус меѓу страните, Народноослободителната армија

ОБЈАВЕН ТАЕН ИЗВЕШТАЈ | Администрацијата на Бајден со месеци знаела дека Путин ќе ја нападне Украина

ОБЈАВЕН ТАЕН ИЗВЕШТАЈ | Администрацијата на Бајден со месеци знаела дека Путин ќе ја нападне Украина

Претставниците на администрацијата на Бајден со месеци знаеле дека Путин собира десетици илјади војници и испраќа тенкови долж украинската граница, пишува Washington Post. Весникот ја наведе хронологијата на настаните што се случиле зад затворени врати пред руската инвазија на Украина. Како што се собирале разузнавачките податоци, Џејк Саливан, советникот