притисни ентер »

Извори

КТВ

Заев: Со конкретни мерки се грижиме за лозарите
Заев: Со конкретни мерки се грижиме за лозарите

Заев: Со конкретни мерки се грижиме за лозарите

Ќе одвоиме дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје наменето за преработка од средства обезбедени од Програмата на Владата за справување со последиците од кризата со КОВИД-19. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа ги извести нашите лозари дека на владиниот Економски совет договоривме дополнителна мерка за интервентен

Здружението „Напредни лозари“ бара обесштетување од државата за неоткупеното грозје

Здружението „Напредни лозари“ бара обесштетување од државата за неоткупеното грозје

Здружението „Напредни лозари“ бара од државата по завршетокот на бербата да се обесштетат сите лозаропроизводители кои не успеале да го предадат грозјето, а проценката на штетата да ја вршат експерти од МЗШВ и претставници на здружението. „Напредни лозари“ синоќа одржаа состанок на кој  беа донесени и повеќе заклучоци. Сметаат дека винарската визба

Лошите временски услови предизвикаa елементарна непогода кај голем дел од лозовите насади во Тиквешкиот регион

Лошите временски услови предизвикаa елементарна непогода кај голем дел од лозовите насади во Тиквешкиот регион

Стопанската комора на Македонија ги следи случувањата во лозарството и винарството во РС Македонија. Овие гранки се едни од најпогодените со кризата но и со лошите временски услови. Винариите се полни заради намалената продажба додека состојбите со бербата 2020 не се ништо подобри. Имено, лозовите насади во Тиквешкиот регион се во лоша здравствена

Cлободанка Танева дебитант на Макфекст

Cлободанка Танева дебитант на Макфекст

Младата кавадарчанка Слободанка Танева,  пред која е голема музичка кариера, во сабота ќе настапи на годинашново издание на фестивалот „Макфест“ во Штип. На ова прво нејзино појавување на музички фестивал, ќе настапи со песна насловена „Рамдам дари дам“  потпишана од Ѓорѓи Крстевски и Лидија Крствевска. Танева, е при крај со музичката академија, отсек

Влада: беспредметна е потребата на родителите да не одат на работа кога работат градинките

Влада: беспредметна е потребата на родителите да не одат на работа кога работат градинките

Во врска со реакциите на дел од родителите кои досега ја користеа мерката продолжено породилно отсуство, Владата на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека Одлуката што ја донесе на својата 4-та седница одржана на 14 септември 2020 година, сите родители на деца од 0 до 6 години, кои досега беа ослободени од работниот процес, да се вратат

Уште четири нови случаи на корона вирус во Кавадарци

Уште четири нови случаи на корона вирус во Кавадарци

Повторно во Кавадарци има континуиран раст на бројот на нови позитивни на корона вирус. Во статистиката на Центарот за јавно здравје денеска се запишани уште четири нови случаи. Станува збор на три жени и еден маж на возраст од 46 до 60 години. „Сите имаат симптоми на вирусот. Двајца од новите случаи биле во контакт со веќе позитивен. Сите остануваат

Мебел-Ви станува сигурен партнер на повеќе големопродажни европски центри за мебел

Мебел-Ви станува сигурен партнер на повеќе големопродажни европски центри за мебел

Оваа година за повеќето компании од македонската и светската економија е исполнета со многу предизвици, потешкотии и неизвесност предизвикани од пандемијата со Covid-19. Како компанија за мебел која е прв избор на потрошувачите во Македонија но и сигурен партнер на повеќе големопродажни европски ланци за мебел, со задоволство може да известиме дека

Средба на министерката Шахпаска со директорите на Центрите за социјална работа

Средба на министерката Шахпаска со директорите на Центрите за социјална работа

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со директорите на Центрите за социјална работа на ниво на држава, на која се разговараше за потребите и предизвиците со кои тие се соочуваат и нивното понатамошно успешно решавање и надминување. Министерката Шахпаска во разговор со присутните директори посочи дека достапноста,

Пет нови случаи на корона вирус во Тиквешијата

Пет нови случаи на корона вирус во Тиквешијата

Пет нови случаи на позитивни на Ковид19 се дијагностицирани денеска во Центарот за јавно здравје Кавадарци. Станува збор за три лица од Кавадарци, по еден од Росоман и Неготино. Позитивните се на возраст од 33 до 50 години. „Трите лица од Кавадарци имаат симптоми и биле во контакт со претходно заболено лице. Останатите двајца не знаат како се заразиле

Девет смртни случаи во земјава од корона вирус, 98 нови случаи

Девет смртни случаи во земјава од корона вирус, 98 нови случаи

Девет лица ја загубиле битката со корона вирусот, покажуваат податоците од Министерството за здравство. Меѓу починатите се и три млади лица на возраст од 23, 29 и 44 години. Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово 6 -Штип 4 -Прилеп 5 -Тетово 7 -Струга 3 -Велес 1 -Битола