притисни ентер »

Извори

Комарец

Штипските сини Се загубија под светлоста на рефлекторите, „Осогово“ до бод во штип
Штипските сини Се загубија под светлоста на рефлекторите, „Осогово“ до бод во штип

Штипските сини Се загубија под светлоста на рефлекторите, „Осогово“ до бод во штип

Се одиграа натпреварите од 4-тото коло во втора Фудбалска Лига – Исток. По една победа за гостите и домаќините и три натпревари без победник е билансот на денешните натпревари. Иако Штипските сини потценувачки гледаа кон настапите на „Осогово“ во досегашните натпревари „жетварите“ и овој пат со голема борбеност успеаја да освојат бод кој многу ќе им

Во Кочани новозаболен 5 оздравени 6, известување од министерот венко филипче за 19.09.2020 година

Во Кочани новозаболен 5 оздравени 6, известување од министерот венко филипче за 19.09.2020 година

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 47,  Куманово 18, Штип 3, Прилеп 7, Тетово 15, Струга 3, Велес 3, Битола 3, Охрид 1, Кавадарци 2,  Гостивар 3, Гевгелија 4, Струмица 4, Крива Паланка 2, Радовиш 4, Крушево 1, Кочани 5, Пробиштип 2, Македонски Брод 1, Берово 3, Делчево 2, Свети

Поради непочитување на здравствените прописи за време на пандемија заработила кривична пријава
Поради непочитување на здравствените прописи за време на пандемија заработила кривична пријава

Поради непочитување на здравствените прописи за време на пандемија заработила кривична пријава

СВР Штип поднесе кривична пријава против Д.Т.(46) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Пријавената, на 10.09.2020 го напуштила својот дом каде требало да биде под здравствен надзор – изолација во траење од 14 дена. При контрола од полициски службеници

Се реконструираше најфреквентната улица во село Јакимово

Се реконструираше најфреквентната улица во село Јакимово

Се реконструираше најфрекфентната улица во село Јакимово во должина од 850 метри. Во овој опфат прво беше заменета старата азбеста водоводна мрежа со нова полиетиленска на дел од оваа улица. Асфалтирањето започна од влезот на селото па се до излезот кај крстосницата која води кон селата Истибања и Црн Камен. Ова е продолжение на претходно асфалтираниот

Во Кочани 13 новозаболени 4 оздравени, известување од министерот венко филипче за 18.09.2020 година

Во Кочани 13 новозаболени 4 оздравени, известување од министерот венко филипче за 18.09.2020 година

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 27, Куманово 11, Дебар 3, Штип 5, Прилеп 13, Тетово 13, Велес 4, Битола 5, Охрид 2, Кавадарци 1, Гостивар 8, Гевгелија 2, Струмица 15, Крива Паланка 1, Радовиш 8, Крушево 2, Кочани 13, Македонски Брод 1, Берово 2, Виница 1, Делчево 3, Кичево

Почитувајте ги мерките За заштита од коронавирусот!

Почитувајте ги мерките За заштита од коронавирусот!

За жал, коронавирусот не мирува. Бројот на заразени во Кочани сѐ повеќе расте и предупредува на потребното внимание и грижа за сопственото и за јавното здравје. Затоа, повикуваме на максимално почитување на мерките и препораките за заштита и спречување на ширење на заразата. Тоа е единствениот начин да се избориме со Ковид-19. Секое непочитување на

Има ли јунак да го сопре ова лудило, или пак …….?

Има ли јунак да го сопре ова лудило, или пак …….?

Фотографиите од фамозниот „Пејпер Мил“ се од денес. Ни ги испрати еден од повеќето загрижени граѓани кои освен за сопственото здравје се грижат и за здравјето на целото население. Оџакот продолжува да си чади а од државните институции или од Министерството за животна средина или некој да дојде, да погледне па тогаш да каже. Има ли во оваа земја навистина

Судиска тројка од Скопје ќе му суди на „Осогово“ Во Штип

Судиска тројка од Скопје ќе му суди на „Осогово“ Во Штип

Во Сабота се играат натпреварите од 4-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Осогово“ кое по трите одиграни кола има освоено само еден бод му гостува на лидерот на табелата „Брегалница“ во Штип а правдата ќе ја дели судиската тројка од Скопје: Дејан Младеновски (главен), Бранко Путилин и Бојан Николовски (помошници). „Слога 1934“ која

Дуплирај ја уплатата со 100% бонусот на мozzart Kazzino

Дуплирај ја уплатата со 100% бонусот на мozzart Kazzino

Влези во светот на online забавата и искористи го 100% бонусот до 10.000 денари кој го доделува MOZZART online казино на сите регистрирани и новорегистрирани играчи кои ќе уплатат депозит за прв пат. Од било каде и во било кое време, 24/7 достапен е сајтот www.mozzartkazzino.mk каде што те очекуваат мега популарните казино игри од светски познатите

Одбележан Меѓународниот ден на литературата за деца

Одбележан Меѓународниот ден на литературата за деца

Со почитувањето на сите протоколи за одржување на јавни културни настани, денес во дворното место на ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани се одржа Меѓународниот ден на литературата за деца под мотото „Другарувањето со книгите нй е песна – Фестивал на децата, книгите и музиката“. По поздравното обраќање на Градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев,

Кочани со 17 новозаболени, известување на министерот венко филипче за 17.09.2020 година

Кочани со 17 новозаболени, известување на министерот венко филипче за 17.09.2020 година

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 56,Куманово 16,Штип 8,  Прилеп 7,Тетово 10,Струга 6, Велес 1,Битола 6,Охрид 2,Кавадарци 4,Гостивар 18,Гевгелија 5,Струмица 12, Крива Паланка 3, Радовиш 2, Кочани 17 , Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Валандово 1, Делчево 4, Свети Николе 2, Кичево

Ги снема спонзорите, ги снема „големите фудбалски работници“

Ги снема спонзорите, ги снема „големите фудбалски работници“

Според преданијата Сизив бил против боговите, па кога го фатиле како казна му определиле цел живот да бутка голем камен до врвот на планината. А кој и зошто го казни Оливер Јовановски веќе 15 години да работи во ФК „Кочани“ а истовремено и во ЖФК „Кочани“, па денес оставен сосема сам освен што ја извршува тренерската функција, мора да патува и да доведува