притисни ентер »

Извори

KARIERA

Дизелот поскапува од полноќ
Дизелот поскапува од полноќ

Дизелот поскапува од полноќ

Од вечерва на полноќ дизелот поскапува за два денари, и ќе се продава 92 денари по литар. Цената на ЕУРОСУПЕРОТ 95 и ЕУРОСУПЕРОТ 98 останува иста, односно 88,5 и 91 денар. Непроменета останува и цената на мазутот 52,8 денари, а се зголемува цената на екстралесното масло од 86,5 на 88,5 денари по литар.

ОДРЕДЕНИ МАРКЕТИ СЕ НАЈГОЛЕМИ ПРОФИТЕРИ - Битиќи тврди дека леб ќе има доволно, и тоа по пристојни цени

ОДРЕДЕНИ МАРКЕТИ СЕ НАЈГОЛЕМИ ПРОФИТЕРИ - Битиќи тврди дека леб ќе има доволно, и тоа по пристојни цени

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека доколку е потребно, можно е да се активираат стоковите резерви на државата. Тој е дециден дека леб во земјава ќе има, и тоа, како што рече, по реално пристојни цени. Оценка на вицепремиерот е дека цените растат поради „нашето неодговорното однесување“, а за одредени маркети смета дека се

СДСМ: Од септември покачување на платите

СДСМ: Од септември покачување на платите

СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Оваа порака ја испраќаат од СДСМ во соопштение до медиумите. Велат дека од септември следува покачување на платата во повеќе сектори. Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени

Се поголема побарувачка на малите куќни агрегати за струја
Се поголема побарувачка на малите куќни агрегати за струја

Се поголема побарувачка на малите куќни агрегати за струја

Продажбата на агрегати летово се зголеми за дури 200 отсто во Србија, изјавија за РТС во продавниците каде може да се купат овие уреди. Има граѓани кои чекаат во редици за овие генератори, а во некои продавници се прават и листи на чекање, бидејќи се случува сите  да се распродадат веднаш штом пристигнат во продавница. Кога деновиве еден синџир супермаркети

Д-р Беќаровски со интересен предлог како да се заштеди до 15% струја

Д-р Беќаровски со интересен предлог како да се заштеди до 15% струја

Д-р Нико Беќаровски со интересен предлог како да се заштеди до 15% струја откако екпертите најавуваат тешка енергетска зима. -Да започнеше новата учебна година 1 недела порано и во јуни да се продолжи за една недела, зимскиот распуст ќе може да трае од 24 декември до 1 февруари. Со ова училиштата ќе можеа да се затворат и да заштедат многу, многу,

Барање за пасош и лична карта со закажување по електронски пат- Од 1 јануари државјанство во електронска форма

Барање за пасош и лична карта со закажување по електронски пат- Од 1 јануари државјанство во електронска форма

Со цел подобрување на искуството на граѓаните при вадење на лични документи и спроведување на целосна дигитализација на процесите, ова раководство на МВР пристапи кон хармонизирање на законска регулатива со европското законодавство, со тоа што беа предложени законски измени коишто Собранието на РСМ ги усвои во март годинава, а стапуваат на сила 1 јануари

Ова е причината зошто нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон оваа година

Ова е причината зошто нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон оваа година

Оваа година за жал нема да се одржи Охридски пливачки маратон. Оваа информација беше пренесена денеска, од кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, откако тој се сретна со претседателот на Националната пливачка федерација Горан Стојановски. Маратонот, кој инаку е под покровителство на претседателот нема да се одржи

Отворени нови работни позиции во ЕВН

Отворени нови работни позиции во ЕВН

ЕВН АД Скопје е енергетска компанија која на македонскиот пазар е активна од 2006 година. Дел е од ЕВН АГ Групацијата, водечки европски бренд за услуги во доменот на енергијата и животната средина. Во моментов вработуваат: ЕЛЕКТРО МОНТЕР ВО КОЧАНИ ЕЛЕКТРО МОНТЕР ВО БИТОЛА СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА НАБАВКА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА И УПРАВУВАЊЕ СО БАЛАНСНА ГРУПА

Зошто тим билдингот е важен за вработените?

Зошто тим билдингот е важен за вработените?

Тим билдингот е специјално креиран за да одговара на потребите на вработените во бизнис секторот . Вклучува различни рекреативни и забавни активности во природа. Бенефитите од истиот се: Подобрување на комуникацијата; Подобро меѓусебно спознавање и разбирање; Зголемување на мотивацијата; Подобро разбирање на визијата и целите на компанијата; Истакнување

„Ладење на повеќе од 27 степени, греење на помалку од 20 степени“, што вклучуваат мерките за штедење на владата?

„Ладење на повеќе од 27 степени, греење на помалку од 20 степени“, што вклучуваат мерките за штедење на владата?

Мерки што треба да овозможат заштеда на струја до 15 отсто ќе стапат во сила од 1. следниот месец. Одлуката ја донесе Владата вчера на седница и со неа за домаќинствата и компаниите се предвидени препораки, а за државните институции конкретни задолженија. На наредната владина седница треба да биде донесена и одлука за прогласување кризна состојба во

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Рускиот производител на гас Газпром го претстави својот деловен извештај за првите седум и пол месеци од оваа година. Наведуваа и „конзервативна проценка“ според која цената на гасот во Европа ќе надмине 4.000 долари за 1.000 кубни метри во текот на претстојната зима. Извозот во земјите надвор од Комонвелтот на независни држави (ЗНД), односно сојузот

Внимавајте што прават вашите деца на интернет! Овој „Тик-ток“ тренд е опасен по здравјето!

Внимавајте што прават вашите деца на интернет! Овој „Тик-ток“ тренд е опасен по здравјето!

Новиот тренд на „Тик-ток“, што вклучува лепење на устата ноќе за да се поттикне дишење со носот при спиењето, е оценет како опасен по здравјето. Хаштагот „#mouthtaping“ („лепење на устата“ на англиски) има 24 милиони прегледи на интернет-платформата и вклучува серија видеа во кои корисниците демонстрираат лепење на усните во обид да го поттикнат дишењето

Ќе има санкции за оние кои нема да штедат струја, велат од Влада

Ќе има санкции за оние кои нема да штедат струја, велат од Влада

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите се предвидени препораки, а за државните институции конкретни задолженија кои мора да се испочитуваат зашто во спротивно ќе следуваат санкции. Како што соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши, мерките ќе стапат во сила од 1 септември годинава, а ќе