притисни ентер »

Извори

KARIERA

Словенците изгласаа забрана за работа на продавниците во недела
Словенците изгласаа забрана за работа на продавниците во недела

Словенците изгласаа забрана за работа на продавниците во недела

Продавниците во Словенија во недела и за празници ќе бидат затворени, одлучија пратениците во парламентот. Со измени на законот за трговија, за чие усвојување вчера во народното собрание гласаа 72 од 88 пратеници, со ретки исклучоци се забранува работата на продавниците во недела и за празници. Од забраната се исклучени продавниците со продажен простор

Македонците во странство ќе можат да си ги обноват пасошите: Мобилни екипи ќе даваат патни исправи во нашите дипломатски претставништва

Македонците во странство ќе можат да си ги обноват пасошите: Мобилни екипи ќе даваат патни исправи во нашите дипломатски претставништва

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна совработените дипломати и конзуларни референти кои се членови на мобилните екипи за патни исправи, за лично да им ги врачи решенијата со кои тие итно се упатуваат во Државно конзуларните претставништва. Нивната мисија ќе биде реализацијата на акциониот план за 2020 година, кој делумно беше пасивизиран

Словенија со нова одлука за влез на македонските државјани

Словенија со нова одлука за влез на македонските државјани

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, објави словенечката Амбасада во земјава. -Тестот треба да биде направен во референтни лаборатории во државите, а во Македонија тоа е Институтот за јавно здравје во Скопје, наведува Амбасадата. Во соопштението на Амбасадата,

Одлуката за прекин на флексибилното работно време е вратена на повторно разгледување во Владата

Одлуката за прекин на флексибилното работно време е вратена на повторно разгледување во Владата

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, после извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација од 7-та седница на Владата. Прашањето ќе биде повторно разгледано на следната седница на Влада, откако ќе бидат направени дополнителни

Бесими: Ќе се изработат и ќе се пуштат во употреба новите картички за еднократна помош

Бесими: Ќе се изработат и ќе се пуштат во употреба новите картички за еднократна помош

Целиот четврти сет мерки чони 470 милиони евра, а од нив 160 милиони евра се директна фискална импликација, било преку зголемени расходи, или намалени приходи, или одложени приходи. „Дел од тие пари ќе се обезбедат со ребалансот и веќе во Финансии работиме со другите министерства за одредени кратења, а дел од нив ќе се врати со пакетот на мерки во

ВОДЕЊЕ БИЗНИС: Maкедонија си ја влоши позицијата
ВОДЕЊЕ БИЗНИС: Maкедонија си ја влоши позицијата

ВОДЕЊЕ БИЗНИС: Maкедонија си ја влоши позицијата

Нашата земја има пад од 5 места на ранг листата за водење на бизнис. Ова е наведено во извештајот на Европската комора. Во игра беа 46 европски земји, а Македонија се наоѓа близу кон дното, на 36 место. „Македонија со најзабележителен пад на климата за водење бизнис од земјите во Европа – 5 места подолу на ранг листата во споредба со 2019та година,

Заборавете на патување во Грција до 12 октомври

Заборавете на патување во Грција до 12 октомври

Maкедонските граѓани засега нема да можат да патуваат во Грција. Границата со јужниот сосед ќе биде затворена до 12 месецов. Двете министерски одлуки кои се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања  и на забраната за влез на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 12 октомври, јави дописничката на

Не сте земале плата два месеци? - Еве кои се вашите права

Не сте земале плата два месеци? - Еве кои се вашите права

Не сте земале плата два месеци? Не ви тече здравственото осигурување, а се' уште имате договор за вработување? Еве кои се казните за работодавачот што не се придржува кон тоа навремено да ги исполни обврските кон вработените. Во Законот за работни односи утврдено е дека платата се исплатува за периоди кои не смеат да бидат подолги од еден месец. Според

А1 Македонија со промотивна понуда за постпејд корисниците

А1 Македонија со промотивна понуда за постпејд корисниците

Двојно повеќе интернет во пакетите за национален мобилен интернет на А1. Постпејд корисниците на А1 имаат можност да добијат двојно повеќе интернет доколку преку апликацијата Мојот А1 активираат некој од пакетите за дополнителен национален мобилен интернет. Водени од континуираната потреба за повеќе мобилен интернет на корисниците, телекомунициската

Среќна недела во Нептун од 01-08 октомври – Големи попусти и до 60 рати без камата!

Среќна недела во Нептун од 01-08 октомври – Големи попусти и до 60 рати без камата!

HAPPY WEEK акција во Нептун со големи попусти и до 60 рати БЕЗ камата на цените со попуст! Од 01-08 октомври, до 60 рати без камата со haPPy кредитот или до 24 рати без камата со кредитни картички и синдикална продажба, потрошувачите ќе можат да си ги купат потребните производи по промотивни цени со големи попусти. Разгледајте ги понудите во 25-те

Наскоро отворање на границите

Наскоро отворање на границите

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека во текот на претходниот ден министрите за здравство на Албанија, Црна Гора и на Косово дале согласност дека може да се отворат границите. – Ја чекаме реакцијата на министерствата за здравство на Србија и на Бугарија по што ќе донесеме одлука верувам на следниот состанок на Комисијата и на Штабот,

Во месец октомври два споени викенди- убаво испланирајте си го времето, до крајот на годината имаме уште неработни денови

Во месец октомври два споени викенди- убаво испланирајте си го времето, до крајот на годината имаме уште неработни денови

Октомври ни носи два неработни дена и тоа двата се споени викенди. Едниот се паѓа на 11 октомври, додека другиот е на 23 октомври. За сите граѓани на РМ 11 октомври (недела), Ден на народното востание, односно 12 октомври (понеделник) е неработен ден; 23 октомври (петок), Ден на Македонската револуционерна борба; 8 декември (вторник), Св. Климент Охридски;

До сите газди: Синдикатот ги потсетува дека К 15 е нивна обврска, во спротивно има казни

До сите газди: Синдикатот ги потсетува дека К 15 е нивна обврска, во спротивно има казни

Синдикатот ги потсетува газдите на приватните компании дека до крајот а годината треба да им исплатат К 15 на своите вработени. Ги предупредуваат работодавачите да не ни помиослат да не ја исплатат оваа обврска, или да ги бараат назад парите од К 15, бидејќи за тоа можат да заработат и казна затвор до една година. „Исплатата на регресот за годишен

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ја зголемува нестабилноста

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ја зголемува нестабилноста

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. Преглед на моменталните случувања: – Последната недела од септември донесе нова доза на нестабилност на пазарите бидејќи негативните вести од целиот свет се рефлектираат врз берзите. Бројот на заразените

Поскапува паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза

Поскапува паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза

Повторно поскапува паркингот во рамките на Комплексот клиники Мајка Тереза, вака одлучи претпладнево мнозинството предводено од СДСМ во Советот на Град Скопје и го усвои предлогот на градоначалникот. Во време на светска пандемија кога здравствените услуги за многумина се неопходни цената на паркингот на Клинички се зголемува од 25 на 30 денари. Скопскиот