притисни ентер »

Извори

Канал 5

Сопругата на катарскиот емир има 7 докторати, важи за светска модна икона: Најкапото е најдобро
Сопругата на катарскиот емир има 7 докторати, важи за светска модна икона: Најкапото е најдобро

Сопругата на катарскиот емир има 7 докторати, важи за светска модна икона: Најкапото е најдобро

Моза бинт Насер има 63 години, мајка на седум деца, баба на неколку внуци, сопруга на емирот на Катар и жена која е сериозен пример за елеганција и стил. Покрај неа, катарскиот емир има уште две сопруги, но Монзах се издвојува како најобразована, не само во нивната куќа, туку и во целиот арапски свет. View this post on Instagram A post shared by Moza

Цеца се пофали со чанта од кожа од ној, чини 10.000 евра

Цеца се пофали со чанта од кожа од ној, чини 10.000 евра

Имено, Цеца сега на својот Инстаграм сликала чанта на познат светски бренд чија вредност е 10.000 евра. Ова модно парче е направено по нарачка од кожа од ној и ретко кој го поседува. Заедно со комбинацијата пејачката додаде и бели влечки од познат бренд чија цена е околу 500 евра. Да потсетиме, пејачката Светлана Ражнатовиќ наскоро ќе наполни 49 години,

Очај поради филери во усните: „патка не ми е рамна“!

Очај поради филери во усните: „патка не ми е рамна“!

- Сакав да ги имам усни од соништата и ми вбризгаа само 0,5 мл филер, но моите усни изгледаат одвратно. Изгледам како патка – низ солзи изјавува во видеото кое стана вирално со 1,4 милиони прегледи. Нејзините усни веднаш по интервенцијата изгледале модро и отечено. Биле тврди и едвај успевала да ги мрда. И по неколку дена од интервенцијата таа воопшто

Путин му пиша на Ким и му вети дека Русија ќе ги прошири односите со Северна Кореја

Путин му пиша на Ким и му вети дека Русија ќе ги прошири односите со Северна Кореја

„Пријателството помеѓу двете земји било создадено во втората светска војна со победата над јапонија. Нашето другарско пријателство ќе порасне уште повеќе. Стратешката и тактичката соработка, поддршката и солидарноста помеѓу двете земји беа издигнати на ново, повисоко ниво, на заеднички фронт против  воените закани и провокации од непријателските сили“,

Чеченскиот лидер Кадиров најави дека нова група волонтери тргнала кон Донбас

Чеченскиот лидер Кадиров најави дека нова група волонтери тргнала кон Донбас

„Овие храбри млади луѓе се подготвени да ја бранат татковината, да ги бранат интересите на нашето мултинационално општество и несебично да одат во битка. Тие решија да тргнат на ова херојско патување не за профит или слава, туку за слободата на својот братски народ“, напиша тој. Тој напиша дека е голема чест за овие борци да станат дел од армијата,

СДСМ: Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, сите нивни лаги се потопени
СДСМ: Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, сите нивни лаги се потопени

СДСМ: Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, сите нивни лаги се потопени

Сите лаги на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за наводно бришење или менување на историјата се потопени. Нема никаква асимилација, нема никаква бугаризација со кој ВМРО-ДПМНЕ со месеци ги лажеше граѓаните, затоа денеска се нервозни во белиот дворец, затоа што не им успеа да го излажат народот. Препораките на Комисијата се на принцип на реципроцитет и тие не задираат

Уште шест македонски возила оштетени во Грција

Уште шест македонски возила оштетени во Грција

Од нив 3 возила се од Скопје, 2 од Прилеп и 1 возило од Битола. Сопствениците, кои сакаа да останат анонимни, за телевизијата велат дека се крајно револтирани, затоа што иако ја повикале грчката полиција никој не дошол да изврши увид на лице место. Мештаните пак ги советувале за да не им се случуваат вакви работи да ја покриваат озната НМК на возилата

Трагедија: Четворица тинејџери загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Италија

Трагедија: Четворица тинејџери загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Италија

Автомобилот излетал од патот и се превртел во канал. Загинаа тројца 19-годишници и 18-годишник кои се наоѓале во возилото „Фолксваген Поло“. Сите биле врзани, но младиот возач изгубил контрола над автомобилот во кривина околу два часот по полноќ и влетал во ендек, каде уште еднаш се превртел. На местото на несреќата брзо пристигнале Брза помош и пожарникари,

Фронтменот на Металика се разведува во 25 години брак

Фронтменот на Металика се разведува во 25 години брак

Тој претходно оваа година поднел барање за развод од сопругата Франческа Хетфилд, пишуваат американските медиуми. Џејмс и Франческа се венчале на 17 август 1997 година, а музичарот често забележувал дека неговата сопруга е неговата најголема поддршка во тешките моменти, вклучувајќи ги и битките со зависноста. Заедно имаат три деца. Во подкаст во 2016

Поранешниот премиер на Австралија самиот себеси се именува на неколку министерски функции

Поранешниот премиер на Австралија самиот себеси се именува на неколку министерски функции

Премиерот Ентони Албанезе го обвини поранешниот премиер Скот Морисон за лоши политички потези откако се дознало дека поранешниот премиер се назначил себеси на позиции, вклучително и министер за здравство, финансии и ресурси, без да ги информира колегите, парламентот или гласачите. Велејќи дека потезите на Морисон се „без преседан“, Албанезе денеска

Венецуела ја прекина испораката на нафта во Европа

Венецуела ја прекина испораката на нафта во Европа

Венецуела ги суспендираше новите испораки на сурова нафта во Европа според договорот нафта за долг и бара гориво од италијанската „Ени“ и од шпанската „Репсол“ во замена за идните карго пратки, објави Ројтерс, цитирајќи три лица директно запознаени со ова прашање. Венецуелската нафтена компанија ПДВСА повеќе не е заинтересирана за договор „нафта за

Почнуваат рестрикциите во електроснабдувањето во Косово

Почнуваат рестрикциите во електроснабдувањето во Косово

Потрошувачите ќе имаат струја шест часа, а потоа два часа ќе бидат исклучени. Од компанијата е појаснето дека потрошувачите ќе се снабдуваат со електрична енергија исклучиво од домашно производство, бидејќи КЕДС веќе нема финансиски средства да купува струја. Од компанијата наведуваат дека таквата состојба настанала поради енормните цени на електричната

Ин мемориам: Почина проф. д-р Димитар Бајалџиев

Ин мемориам: Почина проф. д-р Димитар Бајалџиев

– Со неговата смрт загубивме драг и почитуван колега, доајен од областа на вовед во правото и автор на бројни научни и стручни трудови, успешен интелектуалец, извонреден предавач, одличен педагог, посветен наставник и особено ценет пријател, објави Правниот факултет на Фејсбук. Проф. д-р Димитар Бајалџиев (1944-2022) беше и министер за образование

Костовски најави објава на независен извештај од истрагата за Еуростандар Банка

Костовски најави објава на независен извештај од истрагата за Еуростандар Банка

Како што деновиве беше најавено, на 22.08.2022 година во Скопје, бизнисменот и најголем акционер во Еуростандард Банка, Трифун Костовски ќе го објави независниот извештај од истрагата за стечајот на банката што ја водеше тимот предводен од господинот Драго Кос, еден од најеминентните европски експерти во областа. Драго Кос е меѓународен експерт за

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија

Имено, според препораките Цар Самоил, Св. Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски наместо македонски ќе се чествуваат како заеднички историски личности со Бугарија. Владата и Ковачевски го пробија дното. Има ли кормило во бродот кој тоне? Владата, Ковачевски, Османи и Маричиќ се откажаа од се што е македонско и прифатија Цар Самоил да е бугарски цар,