притисни ентер »

Извори

Кафе пауза

Рецепт за крцкави ќофтиња од компири и сирење
Рецепт за крцкави ќофтиња од компири и сирење

Рецепт за крцкави ќофтиња од компири и сирење

Ако сте љубител на компири и сирење и на сите комбинации на овие две намирници, мора да ја пробате и оваа комбинација. Подготовката е многу едноставна, а резултатот е вкусни крцкави ќофтиња на кои е навистина тешко да им одолеете. Потребни состојки: 400 грама ладно пире од компири 1 мал кромид 100 грама рендан пармезан 70 грама скробно брашно 1 јајце

Еве како да го „прочитате“ вашето бебе според изразот на лицето

Еве како да го „прочитате“ вашето бебе според изразот на лицето

Бебињата не зборуваат, но тие знаат како да ги покажат своите емоции од првите денови на раѓање. Бебињата знаат многу за луѓето и светот, а од нивните гримаси можеме да откриеме што тие всушност мислат. Веднаш штом ќе се намурти, бебето испраќа порака на лицето дека не се чувствува пријатно. Ако плаче, можната причина се гасови, што може да го решите

7 реченици што Русите не ги сакаат

7 реченици што Русите не ги сакаат

Веројатно нема земја со толку многу стереотипи како што е Русија. Освен ако намерно не сакате да ги вознемирите, подобро е да се воздржите од коментари кои немаат доволно поврзаност со модерната руска култура или нивните навики. Ова се неколку реченици што Русите навистина не ги сакаат. 1. Еден куп Руси имаат врска со толпата Митот дека секој друг

Изберете го магичното стапче што најмногу ве привлекува и откријте ги тајните на вашиот карактер

Изберете го магичното стапче што најмногу ве привлекува и откријте ги тајните на вашиот карактер

Изберете едно од петте магични стапчиња и откријте ги тајните на вашата личност. 1. Хармонични и мирни Вие ги цените мирот и хармонијата. Вашиот живот е целосно во рамнотежа. Сфаќате дека ви треба и светлина и темнина, и високо и ниско во секоја ситуација што ја доживувате. За вас нема ништо поважно од рамнотежата, бидејќи доживувате високо ниво на

Во што треба да вложи труд секој хороскопски знак во текот на октомври?

Во што треба да вложи труд секој хороскопски знак во текот на октомври?

Пред нас е нов месец, а астрологијата ќе ви открие на што треба да се фокусирате и да вложите повеќе труд за да напредувате и да ги постигнете вашите цели. Овен Треба да вложите труд во вашето ментално здравје. Не земајте повеќе обврски отколку што можете да издржите. Однесувајте се кон себе нежно. Бик Треба да вложите труд во вашите пријателства.

Креативни костуми за Ноќта на вештерките кои заслужуваат награди
Креативни костуми за Ноќта на вештерките кои заслужуваат награди

Креативни костуми за Ноќта на вештерките кои заслужуваат награди

Во последните години помладите генерации започнаа да се маскираат за Ноќта на вештерките, а во некои држави овој ден е голем празник, па тие навистина се трудат околу костумите. Ние решивме да ви споделиме неколку креативни костуми за Ноќта на вештерките кои заслужуваат големи награди! Ver esta publicación en Instagram Una publicación compartida de

Дали ова е најголемата скулптура во светот?

Дали ова е најголемата скулптура во светот?

Големиот Буда во Лешан е џиновска скулптура запишана од УНЕСКО на својата листа на светско наследство во Азија и Океанија во 1996 година. Направена е помеѓу 713 и 803 година за време на владеењето на династијата Танг, а илјадници работници учествуваа во процесот. Ова чудо е врежано во карпа на планината Емеи во близина на градот Лешан во кинеската

Куќа од соништата за сите љубители на пивото

Куќа од соништата за сите љубители на пивото

Оваа куќа во Флорида однадвор изгледа како и секој друг дом, но кога ќе ѕирнете внатре, ќе останете без здив. На сите sидови и тавани се наредени лименки пиво! Куќата има две спални соби и две бањи и е сместена во тивка улица зад уреден тревник и со камено скалило што води кон влезот од стакло. Кога ќе влезете низ влезната врата станува јасно дека

Не мора повторно да одите на шопинг: Сигурно веќе ги имате овие есенски парчиња облека што се во тренд

Не мора повторно да одите на шопинг: Сигурно веќе ги имате овие есенски парчиња облека што се во тренд

Пристигнувањето на новата сезона значи и размислување за новите трендови и гледање во излозите со желба за шопинг. Но, пред да одите на шопинг, добро разгледајте што веќе имате во вашиот плакар од претходната сезона. Погледнете кои парчиња облека се во тренд оваа есен и како да ги комбинирате. Блејзер со широк крој Кога станува збор за облеката, есента

Што може да се случи ако користите есенцијални масла премногу често?

Што може да се случи ако користите есенцијални масла премногу често?

Есенцијалните масла се рекламираат како лек за секакви работи: од проблеми со кожата до проблеми со менталното здравје. Сепак, овие масла не се толку безопасни како што изгледаат. Можеби мирисаат убаво, но немаат толку многу придобивки колку што се прикажува на рекламите. Во продолжение прочитајте со какви опасности може да се соочите ако користите

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Луѓето се наоѓаат во итни ситуации многу често. Се разбира, невозможно е да се предвиди иднината и да бидете подготвени за сè, но потрудете се да ги запомните овие десетина трикови што можат да ви помогнат вам или на вашите пријатели во иднина. 1. Користете канцелариски стол за ослободување на дишните патишта Методот на Хајмлих е брз метод за прва

Запознајте го Еуросаурус, кучето со најзаразната насмевка досега

Запознајте го Еуросаурус, кучето со најзаразната насмевка досега

Џек Расел териер од Тајланд стана вистинска ѕвезда поради неговата насмевка која изгледа како човечка. Сопствениците го нарекоа Еуросаурус и многу брзо стана сензација на Интернет. View this post on Instagram A post shared by euro&family (@eurosaurus) on Sep 3, 2020 at 7:46pm PDT Колку е популарен покажува и неговиот профил на Инстаграм, кој има над

Веројатно не сте слушнале за неа, но оваа состојка е сè повеќе барана кога станува збор за негата на лицето

Веројатно не сте слушнале за неа, но оваа состојка е сè повеќе барана кога станува збор за негата на лицето

Покрај акните и брчките, хиперпигментацијата е еден од најчестите проблеми со кожата. Ако темните дамки по сончањето се вашата редовна состојба, веројатно веќе сте пробале витамин Ц и нијацинамид, двете најпопуларни средства за отстранување на темните дамки. Но, овие две состојки не се единствените опции за лекување на кожата покриена со дамки. Арбутинот

Цветен балкон и во есен: Прекрасен цвет на кој студот и маглата не му можат ништо

Цветен балкон и во есен: Прекрасен цвет на кој студот и маглата не му можат ништо

Ако овие денови прошетате низ кој било пазар, цвеќарница или поголем трговски центар, ќе наидете на мали цветни растенија во бела, виолетова, розова и црвена боја кои сега се поубави од кога било. Станува збор за цвеќето ерика кое доаѓа до израз кога другите растенија се подготвуваат за зимски одмор. Во продолжение прочитајте зошто ериките се најдобриот

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

Иако можеби го немаме тој впечаток затоа што навистина не сме загрозени, светот е полн со активни вулкани. Се разбира, убаво е да ги гледате од безбедно растојание, но ако се приближите до некој од нив, сепак бидете малку внимателни. Нема потреба да ризикувате и никогаш не знаете кога ќе се разбуди страшен вулкан. 1. Ејафјалајокул, Исланд Вулканот,