притисни ентер »

Извори

Извоз

За увоз на струја и гас Македонија потрошила 530 милиони евра за половина година. Колку ќе чини енергетската безбедност?
За увоз на струја и гас Македонија потрошила 530 милиони евра за половина година. Колку ќе чини енергетската безбедност?

За увоз на струја и гас Македонија потрошила 530 милиони евра за половина година. Колку ќе чини енергетската безбедност?

За увоз на електрична енергија и гас Македонија потрошиле 533 милиони евра само во првата половина годинава, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Заради драстичниот раст на цената на електричната енергија и гасот, сумата платена за увоз на овие два енергенси е за три и пол пати поголема во споредба со истиот период минатата година

Инфлацијата во еврозоната се искачи на рекордни 8,9%

Инфлацијата во еврозоната се искачи на рекордни 8,9%

Цените на енергијата ја поттикнуваат инфлацијата, а трошоците за храна и услуги се зголемуваат особено брзо. Балтичките држави се најтешко погодени. Инфлацијата во еврозоната продолжи да се забрзува од високото ниво во јули, достигнувајќи рекордно високо ниво. Во споредба со истиот месец лани, потрошувачките цени се зголемени за 8,9%, покажуваат податоците

Што бара Стопанската комора од државата пред клучната седница на која ќе се одлучува за мерките за енергетската криза
Што бара Стопанската комора од државата пред клучната седница на која ќе се одлучува за мерките за енергетската криза

Што бара Стопанската комора од државата пред клучната седница на која ќе се одлучува за мерките за енергетската криза

БРУТАЛНА ИСКРЕНОСТ И ТРАНСПАРЕНТНОСТ, НАПУШТАЊЕ НА ПОЗИЦИЈАТА НА “НОРМАЛНОСТ” И ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ПОЕФТИНА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЗА КОМПАНИИТЕ, А СО ТОА СПАС НА ЕКОНОМИЈА И ДРЖАВАТА Потребно е да се зголеми домашното производство и искористат сите можни ресурси. Н абавката на јаглен и мазут за ТЕЦ Неготино да има апсолутен приоритет веднаш. За да може да

Наскоро: Специјална едиција ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ 2022

Наскоро: Специјална едиција ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ 2022

Најдоброто од македонската економија Специјализираниот портал ИзвозМК ( www.izvoz.mk ) ја најавува третата по ред годишна специјална публикација ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ 2022 . Во едицијата ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ ќе биде објавено рангирање на 100-те најголеми извозни компании според вредноста на извозот, односно приходите од продажба на производи на странски пазари

Кина затвора фабрики заради недостиг на енергија

Кина затвора фабрики заради недостиг на енергија

Кинеската провинција Сечуан нареди сите фабрики да се затворат на шест дена за да се олесни недостигот на електрична енергија во регионот како последица на жешкиот топлотен бран ја зафати целата земја. Провинцијата Сечуан ја рационализираше потрошувачката на индустриска електрична енергија за време на нејзиниот најголем топлотен бран во последните

Газпром предупреди дека гасот за Европа може да поскапи за 60% оваа зима

Газпром предупреди дека гасот за Европа може да поскапи за 60% оваа зима

Руската државна гасна компанија Газпром соопшти дека цената на европскиот гас може да се зголеми за 60% до повеќе од 4.000 долари за 1.000 кубни метри оваа зима, наведувајќи го како причина намаленото производство и извоз на компанијата поради санкциите на Западот. Протокот на гас од Русија, главниот европски снабдувач, течат со многу намалено ниво

Вештачкото ѓубриво во јули поскапо за 60% во однос на лани

Вештачкото ѓубриво во јули поскапо за 60% во однос на лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во јули 2022 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 21.9 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 10.7 %. Податоците покажуваат дека најголем раст на цените има кај вештачките ѓубрива кои во јули годинава се за 60,7%

Цената на барел нафта падна на 94 долари, светот во страв од рецесија

Цената на барел нафта падна на 94 долари, светот во страв од рецесија

Цените на нафтата на светскиот пазар паднаа денеска, откако слабите економски показатели во Кина ги обновија стравувањата дека светот може да биде погоден од рецесија. Цената на индексот на нафтата Брент падна за 73 центи на 94,37 долари за барел, а цената на американскиот индекс WTI падна за 44 центи на 88,97 долари за барел. Кинеската централна банка

“Макпетрол” со добивка од 9 милиони евра, два и пол пати поголема од лани

“Макпетрол” со добивка од 9 милиони евра, два и пол пати поголема од лани

И додека најголемиот дел од македонските компании мака мачат со енергетската криза и високите цени на енергенсите, нафтените компании книжат огромни профити во работењето. Најголемиот македонски трговец со нафтени деривати Макпетрол објави дека првата половина годинава ја завршил со добивка од редовно работење од околу 9 милиони евра (547 милиони денари),

Саемот на вино Отворен Балкан можност за заеднички пласман на виното и храната

Саемот на вино Отворен Балкан можност за заеднички пласман на виното и храната

Во пресрет на Саемот на виното Отворен Балкан (ОБ) од 1 до 4 септември во Белград што го организираат владите на Србија, Македонија и Албанија, во Србија сметаат дека овој настан преставува една од првите конкретизации на идеите и стратегиите на Отворен Балкан, како и можност за заеднички пласман на пазарот на виното и храната, јави дописникот на МИА

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа. Консултациите инаку, се започнати од 2020 година, напоредно со анализите за перформансите на даночниот систем и неговото унапредување. Концептот на даночната реформа во суштина се однесува на зголемувањето на наплатената маса на даноците, главно преку зголемувањето

Кина со рекорден извоз на автомобили во јули, поголем за 67% во споредба со лани

Кина со рекорден извоз на автомобили во јули, поголем за 67% во споредба со лани

Кинескиот извоз на автомобили достигна нов месечен рекорд во јули, покажуваат најновите индустриски податоци на Кина. Автомобилските компании во земјата извезле околу 290.000 единици автомобили минатиот месец, што е зголемување за 67 % на годишно ниво и 16,5% во однос на јуни, според Кинеската асоцијација на производители на автомобили. Јулискиот извоз