притисни ентер »

Извори

IT.mk

IT.mk 1337 Giveaway #9: Екстерен хард диск WD Elements Portable Black 2TB USB 3.0
IT.mk 1337 Giveaway #9: Екстерен хард диск WD Elements Portable Black 2TB USB 3.0

IT.mk 1337 Giveaway #9: Екстерен хард диск WD Elements Portable Black 2TB USB 3.0

Една од придобивките на читателите кои ќе се решат да го поддржат IT.mk со 1337 премиум членство е и учество во рандом месечен giveaway , во кој доделуваме вредни награди. Секој месец доделуваме по еден подарок, а изборот се врши на 15-ти во месецот кога се прави избор од листата на активни 1337 членови преку Random.org. Подарокот за овој месец е:

Хардвер од минатата недела: Galaxy Unpacked донесе телефони и паметни часовници

Хардвер од минатата недела: Galaxy Unpacked донесе телефони и паметни часовници

Благодарение на неколку производители на паметни телефони минатата недела имавме некакво раздвижување кај хардверот. Ова најмногу се однесува на Samsung, компанијата на Galaxy Unpacked претстави куп уреди, од паметни телефони, до часовници и слушалки. Иако Samsung е единствен производител кој има фокус на флексибилните телефони, минатата недела можевме

Ring Nation е ново телевизиско шоу со програма снимена на Ring камерите на Amazon
Ring Nation е ново телевизиско шоу со програма снимена на Ring камерите на Amazon

Ring Nation е ново телевизиско шоу со програма снимена на Ring камерите на Amazon

Ring Nation е ново телевизиско шоу кое ќе биде достапно за претплатниците на Prime Video. Она што секако е поинтересно е дека дел од содржината ќе виде снимена со Ring камерите за надзор. Шоуто е продуцирано од MGM и Big Fish Entertainment, а ќе го води комичарката Ванда Сајкс. Од она што го сподели Deadline шоуто ќе биде составено од крати видео исечоци

Македонски средношколци со сребрен и два бронзени медали на Интернационална олимпијада по информатика во Индонезија

Македонски средношколци со сребрен и два бронзени медали на Интернационална олимпијада по информатика во Индонезија

На 34-тата Интернационална олимпијада по информатика ( ИОИ 2022 ), која од 7-ми до 15-ти август се одржува во Индонезија во градот Јогјакарта, македонскиот тим средношколци го постигнаа историски највисокиот резултат во повеќегодишната традиција на ова натпреварување. Македонскиот тим на овој интернационален натпревар во програмирање беше составен

Facebook креирал прелистувачи во своите апликации за да ги следи корисниците

Facebook креирал прелистувачи во своите апликации за да ги следи корисниците

Ако ги користите Facebook и Instagram апликациите веројатно сте забележале дека линковите кои ги отворате не се отвораат во Safari или Google Chrome. Наместо во стандардните прелистувачи се отвора внатрешниот (in-app) прелистувач на Meta. Безбедносниот истражувач Феликс Краус откри дека прелистувачот инјектира JavaScript код кој на друштвената мрежа

Пребарувајте YouTube коментари и транскрипти со YCS

Пребарувајте YouTube коментари и транскрипти со YCS

YTS или YouTube Comment Search е алатка која ви дозволува да пребарувате низ целиот оддел со коментари под одредено YouTube видео. Порано или подоцна, сигурно ви се случило да сакате да најдете нешто во коментарите. Не се сите глупави коментари, напротив, некои знаат да бидат особено информативни, но рачното чешлање низ сите коментари е здодевно. Како

Пропаѓањето на криптоберзата Celsius и нивниот пат до банкрот

Пропаѓањето на криптоберзата Celsius и нивниот пат до банкрот

Сите ние сакаме финансиска слобода, а повеќето млади луѓе ( миленијалци и Gen Z ) сметаат дека криптовалутите се новиот начин на кој може да се направат многу пари за кратко време. Денес, никој не им верува на владините репрезентативци во одела и кравати кои не доведоа во оваа состојба на инфлација. Заради тоа, многу луѓе кои не се запознаени со светот

Како технологијата и ИТ секторот помагаат да се санираат разорните последици одвојните

Како технологијата и ИТ секторот помагаат да се санираат разорните последици одвојните

Како извор на постојан напредок и благосостојба за човештвото, технологијата се повеќе ја развива својата алтруистичка намена и им помага на луѓето да ги премостат и најтешките препреки со кои се соочуваат. Во тој поглед, таа е тука и кога тие мора да се соочат сопоследиците од сопственото деструктивно однесување, а еден од најчестите пример за ваквите

Нино Васков е музичар, дизајнер на звук и композитор на музика за видеоигри [интервју]

Нино Васков е музичар, дизајнер на звук и композитор на музика за видеоигри [интервју]

Нино Васков е музичар кој е присутен на македонската сцена долги години, веројатно најпрепознатлив преку неговата работа во рап колективот Флека . Во моментов е актуелна неговата соработка со Тони Зен на новобјавените нумери Планот и Првата нота . Сепак, колку и да нè интересира музичката сцена ( disclousure: во редакција има фанови на Флека ), овојпат

Што се супер апликации и зошто повторно се актуелни

Што се супер апликации и зошто повторно се актуелни

Оваа содржина е заклучена и наменета за it.mk премиум членови. basic членство 125 ден./мес зачлени се 1337 членство 250 ден./мес зачлени се * плаќањето е на годишно ниво Поддржете го IT.mk со активирање на премиум членство и добијте пристап до ексклузивни содржини, добри ИТ зделки и други изненадувања. Доколку веќе имаш премиум членство, најави се

Чешка со 4.000 дипломирани ИКТ студенти е популарна дестинација за глобалните ИТ компании

Чешка со 4.000 дипломирани ИКТ студенти е популарна дестинација за глобалните ИТ компании

Секоја година, чешкото образование продуцира околу 4.000 – 6.000 дипломирани студенти од ИКТ секторот , кои пак веднаш влегуваат во ИТ индустријата во земјата, која според некои проценки вработува повеќе од 300.000 луѓе. Побарувачката за ИТ таленти во Чешка расте секој ден – мешавината на стартапи, добро етаблирани технолошки фирми и глобални компании

Паметно чистење на вашиот прелистувач со Smart Clean

Паметно чистење на вашиот прелистувач со Smart Clean

Smart Clean е феноменална екстензија за вашиот Chrome прелистувач и особено ја препорачуваме доколку сакате автоматски или инстантно да избришете еден куп чувствителни податоци како колачиња, историја на прелистување, привремено преземени слики за побрзо вчитување на страните кои ги посетувате, и многу друго, се со цел да се заштити вашата приватност,