притисни ентер »

Извори

IPortal

Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО
Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО

Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО

Нека е честит 18 август, Денот на Армијата на Република Северна Македонија. 30 години Армијата е столбот на одбраната и безбедноста на државата, на територијалниот интегритет и неповредливоста на границите. Две години нашата Армија е дел од НАТО, рамноправна со останатите 29 армии во најмоќниот безбедносен сојуз во светот, порача денеска на прес-конференција,

СДСМ: Исплашеното ВМРО-ДПМНЕ преку нарачани текстови фабрикува случај против носителот Стојановски

СДСМ: Исплашеното ВМРО-ДПМНЕ преку нарачани текстови фабрикува случај против носителот Стојановски

„Очигледно дека ВМРО-ДПМНЕ е исплашена од се поголемата поддршка што советничката листа на СДСМ и коалицијата секојдневно ја добива. Затоа, денеска, на еден ден пред изборниот молк, преку нарачани текстови во медиуми под партиска контрола, прави конструкции против носителот на листата на СДСМ и коалицијата, Глигорије Стојановски. Вистината е дека пресудата

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата која е столб на безбедноста, стабилноста и достоинството

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата која е столб на безбедноста, стабилноста и достоинството

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на Република Северна Македонија со гордост го прослави својот јубилеен роденден и ги одбележа достигнувањата во текот на својот триесет годишен раст и развој. „Денеска

Ковачевски – Лосон: Цврста поддршка од Обединетото Кралство за реализацијата на стратешките цели и на политиките за развој

Ковачевски – Лосон: Цврста поддршка од Обединетото Кралство за реализацијата на стратешките цели и на политиките за развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава. На состанокот е потврдено големото пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство и е потенцирана заедничката определба за унапредување

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу МЗШВ и Проектот на USAID North Macedonia за развој на деловниот екосистем

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу МЗШВ и Проектот на USAID North Macedonia за развој на деловниот екосистем

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанско денеска потпиша Меморандум за разбирање помеѓу МЗШВ и Проектот на USAID North Macedonia за развој на деловниот екосистем. -Преку овој пристап се очекува подобрување на односите помеѓу земјоделците и преработувачите, подигнување на нивото на иновации во земјоделскиот и прехранбениот сектор, подобрување

Гласањето во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово тече без проблеми
Гласањето во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово тече без проблеми

Гласањето во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово тече без проблеми

Започна гласањето за изборите за градоначалници на општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за членови на Советот на општина Тетово. Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека 93 лица денеска гласаат во своите домови кои се пријавиле како болни или немоќни. Од нив 29 во Центар Жупа, 40 во Маврово и Ростуше и 24 во Тетово. Денеска гласаат и 94

Тешка несреќа на „Водњанска“, малолетник управувал со автомобил

Тешка несреќа на „Водњанска“, малолетник управувал со автомобил

Четири лица се тешко повреди во сообраќајка која синоќа се случил на улицата „Водњанска“ во центарот на Скопје. -На 19.08.2022 во 04.20 часот било пријавено дека на крстосницата од бул.”Мајка Тереза”, со ул.”Тодор Александров” и ул.”Белградска” патничко моторно возило “форд мондео” со скопски регистарски ознаки, управувано од малолетник од Скопје,

Измамена охриѓанка: Телефонски добила известување за сообраќајна несреќа, па дала 3.000 евра

Измамена охриѓанка: Телефонски добила известување за сообраќајна несреќа, па дала 3.000 евра

На 18.08.2022 година, 74-годишна жителка на Охрид, во СВР Охрид пријави дека околу 13 часот, телефонски добила известување за сообраќајна несреќа во која, наводно, била тешко повредена нејзината ќерка и дека итно ѝ биле потребни пари за помош и исплата на оштета. Според пријавеното, на едно лице кое дошло пред нејзиниот дом, таа му дала околу 3000

Четири пожари изминатово деноноќие во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Четири пожари изминатово деноноќие во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Четири пожари се евидентирани на подрачјето на Куманово, Липково и Старо Нагоричане, изминатово деноноќие, соопшти денеска Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Во липковските села Ваксинце и Слупчане горела запалена сува трева и стрниште. Двата пожари се случиле по 15 часот и биле изгаснати со по едно противпожарно возило и една екипа

НП „Маврово”: Повредена мечка на потегот Јанче- Ростушки Мост, може да биде агресивна

НП „Маврово”: Повредена мечка на потегот Јанче- Ростушки Мост, може да биде агресивна

Националниот парк „Маврово” доцна синоќа на официјалната Фејсбук страна објави информација за повредена мечка на делницата Дебар – Маврово, на потегот помеѓу село Јанче и Ростушки мост, која би можела да биде агресивна откако ја удрил автомобил. – Ве известуваме дека вечерва на потегот помеѓу с. Јанче и Ростушки мост од страна на автомобил е повредена

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

„СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени дополнителни придобивки за војниците и вработените во одбраната, а платите во овој сектор од септември ќе се зголемат просечно по

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во понеделник, на 15 август, околу 17 часот. Прво, поради работното време на екипажот, авионот полетал од Кипар со 6 часа доцнење. Споменатиот лет го управувал авион SmartLynx A321, а поради проблематичен патник, екипажот решил принудно

Денеска е Преображение Господово, ова се обичаите и верувањата поврзани со празникот

Денеска е Преображение Господово, ова се обичаите и верувањата поврзани со празникот

Благословување на плодовите како благодарност кон Бога Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква, но тој и со поголемиот број обичаи и верувања има значајно место во животот на нашиот народ, така што во целокупното празнување на овој празник следиме повеќе слоеви на народната култура. На Преображение

Дневен хороскоп: Љубов, кариера, здравје, совети…

Дневен хороскоп: Љубов, кариера, здравје, совети…

Лав 23.7-22.8. Љубов Вашата најдрага личност денеска веројатно со непримерен потег или говор ќе навреди член на вашето семејство. Бидете дипломат. Кариера На кратко службено патување ќе сфатите дека треба понекогаш да прифатите она што другите ви го предлагаат, како и ризикот што оди со тоа. Здравје и совет Верувајте и на својата интуиција. Девица

„Отворен ден” на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје

„Отворен ден” на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” (УКИМ) во Скопје денеска организира „Отворен ден“. Настанот ќе се одржи во просториите на секој од факултетите во два термина, од 10 до 12 и од 12 до 14 часот, на кој ќе бидат презентирани студиските програми на факултетите, активностите на студентите, центрите за кариера, информираат од УКИМ. – „Отворениот ден на