притисни ентер »

Извори

InStore

„Сеинсберис“ нуди бесплатен појадок за случајни минувачи
„Сеинсберис“ нуди бесплатен појадок за случајни минувачи

„Сеинсберис“ нуди бесплатен појадок за случајни минувачи

Британскиот трговец „Сеинсберис“, во партнерство со програмата за лојалност „Нектар“, нуди бесплатен појадок во текот на летото за да ги инспирира Британците да се хранат поздраво и да пробаат нови рецепти. Како дел од иницијативата „Vegfast Van“, трговецот патува со комбе низ Велика Британија, нудејќи им на случајните минувачи бесплатни оброци. Кампањата

Хрватска: „иНовине“ нуди плаќање со криптовалути

Хрватска: „иНовине“ нуди плаќање со криптовалути

„иНовине“, еден од најголемите малопродажни киосци во Хрватска, кој работи во рамките на групацијата БАТ, воведува нова услуга за плаќање со криптовалути, со што станува првиот киоск во Хрватска кој нуди ваква можност за плаќање. Проектот е реализиран во соработка со компанијата „Електрокоин“, која им овозможи на граѓаните да плаќаат со криптовалути

БиХ: „Робот“ наесен отвора трговски центар во Бусовача

БиХ: „Робот“ наесен отвора трговски центар во Бусовача

Пред два месеца малопродажниот синџир „Робот“ почна да го гради центарот во Бусовача, каде што работа ќе најдат повеќе од 50 работници. Трговскиот центар ќе биде лоциран на земјиште со површина од 10.000 квадратни метри, а зградата ќе има површина од 3.500 квадрати. Во нашиот центар ќе бидат сместени ресторан и кафуле, како и детска игротека, а во

Приватни марки во сегментот брза е-трговија

Приватни марки во сегментот брза е-трговија

Дел од компаниите за брза испорака воведуваат приватни трговски марки. Брзиот доставувач „Горилас“ ги лансира првите четири линии на трговски марки во 11 категории. Новите сопствени брендови операторот ќе ги нуди на клучните пазари во Германија, Франција, Холандија и во Велика Британија. Новите линии на пазарот се претставени под називите Gorillas

„Монделез“ го купува Clif Bar

„Монделез“ го купува Clif Bar

Американската компанија „Монделез интернационал“ ги објави плановите за купување на производителот на енергетски барови „Клиф бар & компани“ за 2,9 милијарди долари. Компанијата објави дека со оваа аквизиција во својот асортиман ќе ги вклучи производите од брендот Clif, Luna и Clif Kid, со што ќе стане глобална ресторанска франшиза вредна повеќе од

Три нови члена во Одборот на директори на „Македонија 2025“
Три нови члена во Одборот на директори на „Македонија 2025“

Три нови члена во Одборот на директори на „Македонија 2025“

Организацијата „Македонија 2025“ денеска објави дека именува три нови члена во Oдборот на директори, со што нивниот број се зголеми на осумнаесет. Новите членови во Oдборот на директори се aсс. проф. Венера Крлиу Ханџиски , заменик извршен директор, главен оперативен директор, потпретседател на Одборот на директори и проректор за образование на Универзитетот

Британскиот суд ги отфрли аргументите на „Келогс“

Британскиот суд ги отфрли аргументите на „Келогс“

„Келогс“ го загуби правниот спор со кој сакаше да докаже дека тврдењата на владата за мерење на хранливата врендост на житарките е погрешна. Ова се случи откако британскиот суд ги отфорли тврдењата на компанијата. Новите правила ќе спречат некои од житарките за појадок на компанијата да бидат видно изложени во продавниците за храна поради високата

„Жито лукс“ ги поддржува младите волонтери на Црвениот крст

„Жито лукс“ ги поддржува младите волонтери на Црвениот крст

Општинската организација на Црвениот крст на Гази Баба реализира камп за млади волонтери, во чија што организација се вклучи и „Жито лукс“ со донација на производи. Кампот за млади, на тема „Комуникациски вештини, тим и тимско работење“, се одржа  од 29 до 31 јули во Велестово, Охрид. Станува збор за летен камп за регрутација на волонтери кои во иднина

Откриени 6 случаи на африканска чума во земјава

Откриени 6 случаи на африканска чума во земјава

Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека во земјава се откриени 6 случаи на заболени свињи со африканска чума и тоа во Дамча, Пијанец, Кочани, Чешиново, Облешево и Мојанце. Овој свински вирус ги загрозува домашните животни и фармите и се лоцирани како шест жаришта на инфекција во радиус од 3 километри. Бидејќи нема лек или вакцина за овој

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Владата на Република Србија на седница донесе одлука за укинување на забраната за извоз на сите видови масло за јадење по целосен преглед на состојбата на резервите, како и рекордните површини засадени под сончоглед. Надлежните институции ќе продолжат да ја следат состојбата на пазарот и соодветно да преземаат соодветни мерки, велат од српската влада

ЦИВИТАКС: Општествен консензус за поголеми и поширокоопфатни даноци

ЦИВИТАКС: Општествен консензус за поголеми и поширокоопфатни даноци

Најавените „даночни реформи” се поблиску до дефиницијата на ад-хок мерки најверојатно поттикнати од фискална нужност, но не и од желба за реформи, бидејќи не се базираат на економски и финансиски анализи кои се транспарентни и стратешки врамени кои ќе обезбедат предвидливост за сите засегнати страни, наведува Групата ЦИВИТАКС во денеска објавениот

Словенија: Групацијата „Електротончек“ ја презема „Костела“

Словенија: Групацијата „Електротончек“ ја презема „Костела“

Словенечката групација „Електрончек“, во сопственост на стопанственикот Јоце Печечник (воедно и претседател на Клубот на словенечки стопанственици) ја купува компанијата „Костела“, која се занимава со полнење минерална вода и вода со вкусови. Највредниот имот на „Костела“ е неискористена концесија за црпење вода до 2035 година, со можност за продолжување

„Кока - кола ХБЦ“ изгуби 190 милиони евра со напуштањето на Русија

„Кока - кола ХБЦ“ изгуби 190 милиони евра со напуштањето на Русија

Компанијата „Кока - кола ХБЦ“ соопшти дека претрпела еднократен финансиски удар од 190 милиони евра во првата половина годинава, поради трошоци поврзани со работа во Русија, каде ја запре продажбата на пијалакот по нападот на Москва врз Украина . „Кока - к ола ХБЦ“ ја ажурираше својата прогноза за деловни резултати, па сега очекува споредлива оперативна

Сашо Дукоски - нов претседател на Трговската комора при ССКМ

Сашо Дукоски - нов претседател на Трговската комора при ССКМ

Сашо Дукоски е новиот претседател на Трговска комора при Сојузот на стопански комори на Македонија(ССКМ), кој беше едногласно избран на седница на Собранието. Фокусот на активностите на Дукоски во наредниот период, како што е наведено во соопштението од Сојузот на стопански комори на Македонија, ќе биде ставен на креирање на подобри услови за деловна

Се забранува извоз на семе од сончоглед

Се забранува извоз на семе од сончоглед

Владата на денешната седница ја усвои Одлуката за воведување забрана за извоз на семе од сончоглед. Целта на оваа Одлука, како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), е да се овозможи по завршување на жетвата која треба да почне во втората половина на август, најпрво да се снабдат домашните капацитети за производство