притисни ентер »

Извори

Infomax

Ни доаѓа голем празник:Богородица – мајка на сите мајки,  заштитничка на жените
Ни доаѓа голем празник:Богородица – мајка на сите мајки,  заштитничка на жените

Ни доаѓа голем празник:Богородица – мајка на сите мајки, заштитничка на жените

На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко ѝ беше од племето Давидово, а мајка ѝ од родот Аронов. И така таа по татко беше од царски, а по мајка од архиерејски род и со тоа го предобразуваше

Kичевскиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“ го прославува својот патрон, да се помолиме за здравје, мир и благосостојба

Kичевскиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“ го прославува својот патрон, да се помолиме за здравје, мир и благосостојба

Ни засветли светол и сечесен спомен. Се раѓа Живот, од беживотна утроба. На свет доаѓа Мајката на светот. Да ликуваат небесните, да играат земните, заедно со премудрите Јоаким и Ана. О, чудо преславно и необично, кој јазик може да ја воспее или која уста може да ја возвеличи Нејзината Красота. Посветла е од небесата и од зраците поблескава, Пречистата

Се огласи Наќе Чулев: 3aплашување, ceeње стpaв, политички peванши3aм и ocвета

Се огласи Наќе Чулев: 3aплашување, ceeње стpaв, политички peванши3aм и ocвета

Последниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев ги искоментира последните одлуки за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и за отказот на советникот од неговиот поранешен кабинет од страна на МВР, како обид за заплашување, сеење страв, политички реваншизам и освета.. – Првиот е поврзан со ексминистерката за внатрешни

Салиу: Власта ги купи гласовите на Ромите на овие избори

Салиу: Власта ги купи гласовите на Ромите на овие избори

На овие избори се случи масовен поткуп на ромските гласачи од страна на власта. Се нудеше пари но и храна со изминат рок. Со доаѓањето на оваа власт Ромите се ставени на маргините на општество вели во интервју за „Република“ Шабан Салиу, претседател на Демократските сили на Ромите. Тој вели дека Ромите се случуваат со многу проблеми а најголем е невработеноста

УТРЕ Е МАЛА БОГОРОДИЦА: Празник на мајката на сите мајки и заштитничка на жените

УТРЕ Е МАЛА БОГОРОДИЦА: Празник на мајката на сите мајки и заштитничка на жените

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник, кој се празнува утре на 21 септември, се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна. Дури откако ослабнало паганството, христијаните, покрај на Исус Христос, можеле да ѝ оддадат заслужено признание и на

Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење
Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење

Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење

Македонската убавица, топ манекенката Катарина Ивановска во повеќе наврати не се штедела да сподели среќни моменти од незниот приватен живот. Посебно оние најубавите. А еден таков сподели на Инстаграм. Нејзината ќеркичка Кира слави роденден. Тоа е прекрасно девојче со кристални очи, убавица како мајка и. Нека ѝ е среќен роденденот! За сега не можеме

ОДИ ЈАДИ НЕШТО: Емина Јаховиќ подигнала маица, а на многумина не им се допаднало! Мислат дека ПРЕТЕРАЛА

ОДИ ЈАДИ НЕШТО: Емина Јаховиќ подигнала маица, а на многумина не им се допаднало! Мислат дека ПРЕТЕРАЛА

Емина Јаховиќ поделила нова фотографија на која ја истакнала својата фигура, но тоа не им се допаднало на многумина на Истаграм. Пејачката позирала со подигната маица, а многумина се запрашале зошто толку ослабела. Инаку Емина е позната како некој кој многу вежба и води сметка за својата линија. “Оди јади нешто… Добра си, но твоето тело… Што е мноу,

Силва со помош на „Гугл“ учи англиски, но засега тешко му оди

Силва со помош на „Гугл“ учи англиски, но засега тешко му оди

Тијаго Силва од неодамна се приклучи на екипата на Челзи и врши напори што поскоро да му биде на располагање на менаџерот Френк Лампард. Искусниот стопер утре нема да биде во конкуренција за настап во дербито против шампионот Ливерпул, а во меѓувреме мора да ги извршува и останатите клупски обврски, како учење на англискиот јазик. Според урнебесното

Претседателот Пендаровски со сопругата на „Браќа Манаки“: Скромно и без црвен тепих годинава на „Манаки“

Претседателот Пендаровски со сопругата на „Браќа Манаки“: Скромно и без црвен тепих годинава на „Манаки“

Во пациото на Завод и музеј во Битола вечерва се одржа настанот за 41 издание на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“. Без црвен тепих, без филмскиот гламур, без филмските работници од странство со малку публика, но по протокол заради коронавирусот, со речиси едночасовен настан се присетивме на ликот и делото на Браќата Манаки. Се обратија

ИСПОВЕД – „ДАЛИ Е МОЖНО ОВА ДА МИ СЕ СЛУЧИ ВО 21 ВЕК?“: Невестата ја откажала СВАДБАТА, се’ поради CKAHДАЛОЗНИТЕ БАРАЊА на неговите родители

ИСПОВЕД – „ДАЛИ Е МОЖНО ОВА ДА МИ СЕ СЛУЧИ ВО 21 ВЕК?“: Невестата ја откажала СВАДБАТА, се’ поради CKAHДАЛОЗНИТЕ БАРАЊА на неговите родители

Невестата донела тешка одлука и ја откажала венчавката откако нејзиниот татко го открил барањето што семејството на нејзиниот партнер го поставило зад нејзин грб. Таткото рекол дека неговата ќерка неодамна се верила и дека отсекогаш го сакала нејзиниот вереник, кого до неодамна го сметала за љубезен и скромен. Меѓутоа, кога тој неколку пати бил заедно

Американска сателитска снимка: Кина станува се пoмoќнa

Американска сателитска снимка: Кина станува се пoмoќнa

Новите комерцијални сателитски фотографии од првиот носач на авиони од домашно производство „Тип 002“ (и трет носач на авиони на Морнарицата на Народноослободителната војска – ПЛАН), пружаат детален приказ на јуришните пловила по долготрајната изградба и преместување, се наведува во новиот извештај на американскиот тинк-тенк во Вашингтон. На веб-сајтот

Дури и за Османи она што го бара Бугарија е премногу

Дури и за Османи она што го бара Бугарија е премногу

Идентитетот е црвената линија за која не може да се преговара, вели министерот за надворешни за меморандумот од Бугарија-изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи по најновата уцена од страна на источниот сосед во вид на Меморандум до ЕУ. Ова е прва поостра реакција од страна на шефот на дипломатија, но изостана реакција од најповиканиот а

Ви нема спас, особено ако сте пивопијци – и комарците сакаат пиво

Ви нема спас, особено ако сте пивопијци – и комарците сакаат пиво

Според најново истражување објавено во Списанието на Американското здружение за контрола на комарците се констатира дека луѓето кои пијат пиво ги привлекуваат комарците. Етанолот кој е содржан во пивото, всушност, е тој што ги привлекува комарците. Значи, кога пиете и се потите преку потта испарива и етанолот. Комарците го намирисуваат и напаѓаат.

Би3арен тpeнд се шири на „ТикТок“, лекарите вознемирени

Би3арен тpeнд се шири на „ТикТок“, лекарите вознемирени

На социјалната мержа „ТикТок“ се појави нов бизарен тренд – децата се снимаат како ги стругаат забите со турпија за нокти, а потоа видеата ги објавуваат на споменатата социјална мрежа. Бројот на такви видеа е веќе алармантно голем, а стоматолозите предупредуваат колку е тоа штетно и глупаво. „Правите непоправлива штета и ги уништувате забите“, изјавил

Спасовски:  СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во своето обраќање, Спасовски истакна дека СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените и тоа досега е покажано низ конкретни, видливи примери