притисни ентер »

Извори

Идивиди

H&M го сака Скопје: Мурал  кој го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот
H&M го сака Скопје: Мурал  кој го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

H&M го сака Скопје: Мурал кој го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

H&M Hennes & Mauritz AB (H&M), шведската модна компанија која ќе ја отвори својата прва продавница во Скопје во текот на оваа недела, денес пред Гимназијата „Јосип Броз-Тито” ќе го открие новото урбано уметничко дело, мурал кој истворемено е пример и за одржлива уметност. Муралот, изработен од локалните артисти Ертунч Сали, Бранкица Јордановска и Сања

Ѓоргиев: Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските недоразбирања
Ѓоргиев: Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските недоразбирања

Ѓоргиев: Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските недоразбирања

Никогаш не сме рекле дека мора да дојдеме до заеднички став и до унисоно мислење. Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските недоразбирања, изјави Драги Ѓоргиев, копретседателот на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија на денешната прес – конференција,

Петровска: Одлуките за донација за Украина се класифицирани од безбедносни причини

Петровска: Одлуките за донација за Украина се класифицирани од безбедносни причини

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на тоа што сме членка на НАТО, и сме дел од колективниот систем на безбедност. Од безбедносни причини тие се класифицирани, изјави денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска. -Од првата одлука до сега се донесени само три одлуки

Лончар: На еден патник му е ампутирана ногата, а не на возачот

Лончар: На еден патник му е ампутирана ногата, а не на возачот

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, по посетата на повредените во автобуската несреќа во Бугарија, изјави дека на еден патник му била ампутирана ногата, а не на возачот, како што беше претходно објавено, пренесе Бета. -Еден човек беше опериран и не се работи за возачот за кој се шпекулираше дека му ја ампутирале ногата, туку за татко

Правило на три минути против чешање на кожата по капење

Правило на три минути против чешање на кожата по капење

Најголемиот орган на нашето тело – кожата бара постепена нега, од миење до хидратација. Правилната нега е исклучително важна, особено ако човек има дерматолошки проблеми. Во тој случај, понекогаш секојдневните „ритуали“ може и да ѝ наштетат на кожата, пишува „Active C”. Зошто кожата чеша после туширање или капење? Постојат неколку причини за тоа. Понекогаш

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Најскапата пица во светот чини повеќе од 10.000 евра и се прави во Италијa. Може да се нарача во крајбрежниот град Салерно. Пицата е наречена „Луј Тринаесетти“, а рецептот е на готвачот Ренато Виола. Дијаметарот на порцијата е 20 сантиметри, а направена е од специјални состојки… Тестото се прави со органско брашно Арабија и се посипува со розова сол

Искрено со Елена Петреска: Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје бидејќи мојот сон беше музика

Искрено со Елена Петреска: Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје бидејќи мојот сон беше музика

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако се повлече од јавноста, вели дека нон-стоп има настапи со својот бенд. За Илинден, доволна беше една реплика на социјалните мрежи за да го сврти вниманието на јавноста по настапот со хорот на МОБ во Крушево. Таа реплицираше на статус околу спорната строфа од песната „Во

Лаутербах: ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

Лаутербах: ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој очекува Агенцијата на 1 септември да ја разгледа употребата на вакцина против првиот вид и варијантата на омикрон, позната како БА.1. Потоа, веројатно на 27 септември, европската Агенција

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Во Основното јавно обвинителство Скопје денеска на распит е повикан доктор Жан Митрев. Од Обвинителство, за МИА потврдуваат, дека Жан Митрев е повикан на распит за определени околности во врска со предмет оформен по допрен глас во ОЈО Скопје. Обвинителството на 18 јули годинава, по допрен глас оформи предмет, откако ИРЛ објави истражување за работата

Ќучук: Доколку Бугарите не се вклучат во Уставот, тоа ќе го блокира патот на Северна Македонија кон ЕУ

Ќучук: Доколку Бугарите не се вклучат во Уставот, тоа ќе го блокира патот на Северна Македонија кон ЕУ

Доколку лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски својата кампања ја води со ставови против Бугарија и се противи на вклучувањето на Бугарите во Уставот на земјата, тоа ќе го блокира патот на Република Северна Македонија кон ЕУ, изјави бугарскиот европратеник и известувач на Европскиот парламент за земјава, Илхан Ќучик. – Процесот на преговори меѓу

Американскиот универзитет на Европа – ФОН станува дел од елитата на универзитети за сајбер безбедност

Американскиот универзитет на Европа – ФОН станува дел од елитата на универзитети за сајбер безбедност

Американскиот универзитет на Европа – ФОН во соработка со ThriveDX отвораат Академијата за сајбер безбедност која што ќе биде регионален центар за обука на професоналци областа на сајбер безбедноста. Академијата за сајбер безбедност при АУЕ – ФОН ќе креира кадри кои ќе се стекнат со компетенции и дигитални вештини за заштита, безбедност и начини за