притисни ентер »

Извори

Хит кујна

Старинска Пропеќ пита по рецептот на пејачката Татјана Лазаревска
Старинска Пропеќ пита по рецептот на пејачката Татјана Лазаревска

Старинска Пропеќ пита по рецептот на пејачката Татјана Лазаревска

Познатата пејачка Татјана Лазаревска веќе подолго време со своето семејство живее во Австралија. Но остана верна на традицијата, па на нејзината семејна трпеза честопати се наоѓаат традиционални јадења од нашиот регион. За сите читатели на Хит кујна, Татјана го сподели рецептот од својата баба Јелка за питата наречена Пропеќ. За тестото потребно е

Ориз тава – лесен, вкусен и здрав ручек

Ориз тава – лесен, вкусен и здрав ручек

Ориз тава, или познатиот ориз со пилешко месо е рецепт кој се приготвува скоро во секој дом. Во видеото подолу, погледнете како на наједноставен начин и со успех да го приготвите ова извонредно јадење. Состојки морков кромид пиперка лук 200 грама ориз зачини полусварен копан и подкопан 700 мл вода Подготовка Морковот , кромидот, пиперката и лукот

Со сигурност успева: Рецепт за вкусна домашна пица
Со сигурност успева: Рецепт за вкусна домашна пица

Со сигурност успева: Рецепт за вкусна домашна пица

Ќе се воодушевите од овој рецепт. Со сигурно успева, а вкусот на пицата ќе ве натера да изедете парче повеќе. Видео рецепт со детали за подготовката, во видеото подолу: Состојки: 1 чаша јогурт 2 чаши брашно 2 лажици масло 1/2 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сол Подготовка: Од состојките замесете тесто. Тестото веднаш расукајте го и поставете го

Ќе се изненадите колку се вкусни и меки: Супер брзи и лесни панцероти (видео рецепт)

Ќе се изненадите колку се вкусни и меки: Супер брзи и лесни панцероти (видео рецепт)

Пробајте го овој рецепт! Одличен е и за почетници а панцеротите се вистински погодок! Деталната подготовка погледнете ја во видеото подолу: Сoстојки: 500 гр брашно 40 грама свеж квасец 1 лажица шеќер 1/2 лажичка сол 5 лажици масло 300 мл млеко фил по желба (сирење, кашкавал, шунка…) Подготовка: Од наведените состојки замесете тесто и оставете го да

Видео рецепт: Летна тава – здрав, вкусен и лесен ручек

Видео рецепт: Летна тава – здрав, вкусен и лесен ручек

Подготовката на овој рецепт ќе ви одземе малку време, а ќе имате совршен ручек. Состојки: 1 страк праз 2 пиперки 1 филџан ориз 200 грама печурки по избор 2 компири со средна големина зачини (сушен зеленчук, црн пипер, црвен пипер) 700 милилитри вода Подготовка: Редоследно се пропржуваат празот, пиперките, печурките ,оризот. Се додаваат компирите и

ВИДЕО рецепт: Брзи гонзалес, омилениот десерт на нашите мајки и баби

ВИДЕО рецепт: Брзи гонзалес, омилениот десерт на нашите мајки и баби

Состојки: 3 јајца 12 лашици шеќер 1 филџан масло 1 филџан млеко 15 лажици брашно 1 пециво 100 гр кокос За прелив: 15 лажици вода 13 лажици шеќер 1/4 коцка маргарин 3 лажици какао 1 ванилен шеќер Подготовка: Јајцата и шеќерот убаво се матат. Потоа, постепено се додава млекото, маслото, брашното и прашокот за печење и на крај кокосот. Смесата се става

Лесно, брзо, превкусно: Mусака со тиквици (ВИДЕО рецепт)

Лесно, брзо, превкусно: Mусака со тиквици (ВИДЕО рецепт)

Подготовката на ова превкусно јадење нема да ви одземе многу време, а на трпезата ќе имате вистински специјалитет. Состојки : Три тиквички со средна големина 500 грама мелено месо 100 грама ориз една главица кромид еден морков зачини (сушен зелечнук, црн пипер, црвен пипер во прав) 400 мл вода Подготовка: Месото заедно со кромидот, морковот и зачините

Рецепт за вкусни велешки пишии

Рецепт за вкусни велешки пишии

Фото: Хит Кујна Состојки: 500 гр брашно 1коцка квасец 3 дл вода 1 /2 лажичка шеќер 1 лажичка сол Подготовка: Квасецот го потопуаме со млаката вода и шеќерот и го оставаме десетина минути да надојде. Од останатите состојки и надојдениот квасец замесуваме тесто и го оставаме да одмори и да нарасне околу 45 минути. Од готовото тесто откинуваме парче,

Рецепт за вкусни велешки пишии

Рецепт за вкусни велешки пишии

Фото: Хит Кујна Состојки: 500 гр брашно 1коцка квасец 3 дл вода 1 /2 лажичка шеќер 1 лажичка сол Подготовка: Квасецот го потопуаме со млаката вода и шеќерот и го оставаме десетина минути да надојде. Од останатите состојки и надојдениот квасец замесуваме тесто и го оставаме да одмори и да нарасне околу 45 минути. Од готовото тесто откинуваме парче,

Леб со сода и без квасец

Леб со сода и без квасец

Ако немате квасец или сакате да испробате нешто ново – брз и лесен рецепт за леб со сода бикарбона. Состојки: 450 гр меко брашно 1,5 лажички сода бикарбона 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 400 мл јогурт или матеница Подготовка: Измешајте ги сите суви состојки и полека додадете јогурт или матеница. Мешајте кратко, само додека не се соединат сите состојки

Леб со сода и без квасец

Леб со сода и без квасец

Ако немате квасец или сакате да испробате нешто ново – брз и лесен рецепт за леб со сода бикарбона. Состојки: 450 гр меко брашно 1,5 лажички сода бикарбона 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 400 мл јогурт или матеница Подготовка: Измешајте ги сите суви состојки и полека додадете јогурт или матеница. Мешајте кратко, само додека не се соединат сите состојки

Nutribella кекси, солени грицки и протеински плочки – Вашиот вкусен и здрав избор за секој ден

Nutribella кекси, солени грицки и протеински плочки – Вашиот вкусен и здрав избор за секој ден

Nutribella нуди свежи, вкусни и здрави интегрални производи од цели зрна житарки. Со внимателно одбрани и комбинирани квалитени природни состојки, подготвени на традиционален начин, добиен е широк спектар на вкусови и можност потрошувачите да уживаат во слатките и солени вкусови на здрав начин. Во подготовката не е користен бел шеќер, нема заситени