притисни ентер »

Извори

Градина

14 одлични идеи на декорација на дворот со теглички
14 одлични идеи на декорација на дворот со теглички

14 одлични идеи на декорација на дворот со теглички

Сите имаме дома купишта тегли кои не ги користиме и само зафаќаат простор. Затоа погледнете неколку направи сам идеи  како да ја декорирате градината или терасата. Со помош на старите тегли може да имате уникатни свеќници, вазни, ламби, саксии, дури своевидна билна градина. Следните предлози се многу лесни за реализација и нема да ве чинат ништио.

Балкон, скара, заедничка градина: кои се правилата во Германија?

Балкон, скара, заедничка градина: кои се правилата во Германија?

Балконот и терасата, заедничката градина и скарата – за да не бидат изговор за соседски битки, законодавецот и судовите во Германија имаат утврдено јасни правила. Еве неколку од нив, според публикацијата објавена во „Газета на Тесант“. Многу Германци го поминуваат своето време надвор. Сепак, за што треба да се води грижа? Кога и каде може да се направи

Како да се грижиме за растенијата во текот на есента

Како да се грижиме за растенијата во текот на есента

Со доаѓањето на есента некои растенија од градината треба да се вратат дома. Тие имаат потреба од посебна грижа и внимание во овој момент. Повеќето растенија во затворен простор се вадат во текот на летото во градината или на терасата. Тие се чувствуваат прекрасно на свеж воздух. Откако сепак времето залади, треба да ги прибереме назад во внатрешноста

Зебра со точки го освојува светското внимание

Зебра со точки го освојува светското внимание

Мала зебра со точки, наместо со линии е забележана во дивините низ Кенија. Зоолозите велат дека бебето е родено со вид на меланизам, што е обратна состојба од албинизмот.

Задолжителната храна за имунитет

Задолжителната храна за имунитет

Загадувањето на воздухот, нездравата храна и премногу стрес остават белег врз здравјето. Експертите ја препорачуваат следнава храна за зајакнување на имунитетот. Ставајте ја редовно во секојдневното мени, советуваат експертите. спанаќ Во спанаќот се крие вистинско витаминско богатство. Тој содржи витамин А, витамин Б2, витамин Б6, витамин Ц, витамин

Сеидба на трева
Сеидба на трева

Сеидба на трева

Во текот на целата вегетација освен во сушните денови. Најдобар период за сеидба е од средината на Април па се до Maj, па од средината на Август се до крајот на Септември или октомври. Најдобро е да се сее по облачно и влажно време. Кутиите со семе пред сеидбата треба добро да се потресат. Сееме на следниот начин: – површината ја разделуваме на повеќе

Значења на цвеќињата за денот на вљубените

Значења на цвеќињата за денот на вљубените

Денот на вљубените православните верници го слават на 30 септември, додека католиците на 14 февруари. Така треба и да остане, меѓутоа не би било фер према македонските граѓани кои се од католичка вероисповест па се решивме да им дадеме неколку корисни совети за овој ден. Неколку цветови имаат посебни значења, па ви предлагаме да искористите еден од

Поинсетија (Euphorbia pulcherrima)

Поинсетија (Euphorbia pulcherrima)

Поинсетијата (Euphorbia pulcherrima) се смета како едно од напопуларните цвеќиња, особено за време околу божиќните и новогодишните празници. Интересно е што со помош на хибридизацијата се прошири палетата на бои, од препознатливата црвена па се до пастелно жолтата. Едно од најчестите прашања после Божик би било “како да направам мојата Поинсетија да

Бојанка (Erysimum)

Бојанка (Erysimum)

Бојанката (Erysimum canescens Roth.) расте на суви, тревни и карпести предпланински области низ целата земја. Корисен дел се надземните делови кои се берат за време на цветањето. Се суши на сенка или во машина за сушење алишта. Во својот хемиски состав цветовите на растението содржат срцеви гликозиди со многу блиска хемиска структура до строфантиновите

Есенски украсни дрвја и грмушки со жолти нијанси

Есенски украсни дрвја и грмушки со жолти нијанси

Наесен природата навистина наликува на шарен ќилим распослан околу нас. Посебен есенски украс претставува дрвенестата растителност којашто токму во овој период од годината изобилува со разновидност од нијанси и широк спектар на допадливи бои. Есента е сезона кога најголем дел од дендрофлората застапена во Република Македонија го завршува вегетацискиот

Соседите ќе ПУКНАТ од љубомора! Запуштената бавча ја претворил во тропски рај!

Соседите ќе ПУКНАТ од љубомора! Запуштената бавча ја претворил во тропски рај!

Крис Лоџ од Воластон, Англија, со години не правел ништо во неговата прекрасна градина. И секој знае дека кога не работите со дворот секој ден, во овој случај градината за еден момент може да стане вистинска потсмев во целата област. Од кој знае кои причини Крис претера со реакцијата во еден момент од животот и ги зеде работите во свои раце. Тој ги

Дива тиква (Bryonia alba L.)

Дива тиква (Bryonia alba L.)

Дивата тиква можеме да ја сретнеме низ целата земја. Таа расте на влажни места, во грмушките и на места до 1000 метри надморска височина. Корисен дел се корените, кои се вадат во есен. По чистењето се сушат на сенка или во машина за сушење алишта. Во својот хемиски состав корените содржат гликозиди, смоли, органски киселини, етерични масла, ферменти

Кој е цветот на страста?!

Кој е цветот на страста?!

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава пасифлората е сонот на секој градинар. Што е карактеристиката на цветот на страста и може ли да се одгледува кај нас? Пасифлората е позната уште како часовниче, страстниче, страстен цвет или цвет на страста. Доаѓа од топлите тропски области и цвета од средината

На која позиција треба цвеќето да биде поставено во домот

На која позиција треба цвеќето да биде поставено во домот

Саксиите со цвеќе секогаш треба да бидат сместени во простории каде ќе имаат поволни услови за нормален живот и развој, односно на места каде ќе имаат соодветна светлина, топлина, влага и воздух. При тоа треба да се знае декаодредени растенија меѓу себе се разликуваат во потребите, а особено во однос на светлината како фактор. Некои растенија имаат

Третман на болести со листови од фикус

Третман на болести со листови од фикус

Може да се применува ефикасно лекување со листови од фикус на болести како бронхитис, стомачни болки, дијареја, забоболка, хемороиди, и друго. Фикусот Еластика е едно од претпочитаните растенија за одгледување во домашни услови кај нас. Тој не се одгледува тешко и плени со своите убави големи зелени листови со кои се претрупани гранките на растението