притисни ентер »

Извори

Gostivarpress

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР
Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Скоро секој возач кој вчера (26 септември) бил исконтролиран во акцијата што МВР ја спроведе во Гостивар, прекршил некое сообраќајно правило и пропис. Збирните податоци за исходот од засилените контроли се доказ за недисциплината што владее низ улиците и патиштата во гостиварскиот регион. Вкупно биле откриени и санкционирани 101 прекршок, од кои 60-тина

Православните верници го слават празникот Крстовден

Православните верници го слават празникот Крстовден

Според календарот на Македонската православна црква, денес е Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден. Празникот се слави во чест на пронаоѓањето на крстот на кој бил распнат Исус Христос на Голгота и враќањето на крстот во Ерусалим во седмиот век од новата ера. Според правилата на Православната Црква, овој ден е строг пост, а ако се празнува во сабота

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Националната платформа за учење на далечина, од саботата е достапна за учениците и нивните родители со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година. Но, според насоките на наставниците учениците веќе мора да се регистрираат на истата, иако е сосема нова и непозната за повеќето ученици и родители. На почетната веб

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

„Викенд без ДДВ“ ќе се реализира на 10, 11 и 12 октомври, како дел од 4-тиот пакет антикризни мерки на Владата. Максималниот износ за кој граѓаните ќе може да си го добијат ДДВ-то назад изнесува 30 илјади денари. Повратот на ДДВ ќе важи само при купување на домашни производи или користење домашни услуги и набавка на ИТ опрема. „Граѓаните ќе можат да

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Со доделување на фестивалските награди, вчеравечер во Гостивар беше заокружено четвртото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“. Наградата за најдобра претстава ја доби Сфумато театар од Софија, Бугарија за „Кокошка“. За најдобра актерка беше прогласена Василена Винченцо, за улогата во претставата „Кокошка“, за најдобар актер Вин Бејлери

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа
Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Луѓето меѓусебно се разликуваат по бојата на кожата, полот, возраста, изгледот, но постојат работи кои се заеднички за сите нас. Еве неколку интересни факти од областа на психологијата, кои важат за секоја личност и кои можат да помогнат за подобро да се разбереме самите себе, но и другите. Во просек 66 дена му се потребни на човек, да создаде некоја

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2, Штип-2, Прилеп-9, Тетово-11, Велес-2, Битола-6, Кавадарци-6, Гостивар-3, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Кочани-18, Берово-11, Валандово-1, Свети

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Во четвртиот пакет антикризни мерки кои ги промовираше денеска премиерот Заев, помеѓу 31 точка предвидени се и грантови кои ќе ги добијат рестораните за свадби. „Грантови ќе добијат ресторани за свадби кои не работат, а помошта ќе биде од вкупно еден милион евра или од 3.000 до 10.000 евра за ресторан.“ рече премиерот. Сподели: Share Tweet Viber icon

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Премиерот Зоран Заев го презентирааше четвртиот пакет мерки кој ќе изнесува 470 милиони евра, наменети за помош на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од КОВИД-19. „Четвртиот пакет мерки е директна поддршка за економската и социјална сигурност на нашите граѓани и поттикнување на приватната

Алиса Шмит новиот кондиционен тренер на Борусија Дортмунд

Алиса Шмит новиот кондиционен тренер на Борусија Дортмунд

Атрактивната германска атлетичарка која се натпреварува во дисцилнитие на 200, 400 и 800 метри и во дисциплината 400 со пречки Алиса Шмит, е новиот кондиционен тренер на „Милионерите“ односно, во фудбалскиот клуб Борусија Дортмуд. View this post on Instagram Forever grateful 🥰 A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd) on Sep 13, 2020 at 9:19am PDT

Рен – Најмоќниот домашен антибиотик

Рен – Најмоќниот домашен антибиотик

Ренот е растение кое содржи гликозид, калиум, сулфур и многу витамин Ц. Благодарение на овие својства може да се користи не само како зачин во многу јадења, туку и во лековити цели. Ренот е високо ефективен природен антибиотик, вака влијае на човечкото тело: Ги загрева мукозните мембрани и кожата, го нормализира снабдувањето со крв во бубрезите и има

Тестирани 1.559 пациенти, позитивни 141 – Во Гостивар 2 нови, 4 оздравени

Тестирани 1.559 пациенти, позитивни 141 – Во Гостивар 2 нови, 4 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 51 -Куманово 12 -Штип 6 -Прилеп 6 -Тетово 2 -Струга 2 -Велес 2 -Битола 5 -Охрид 3 -Кавадарци 5 -Гостивар 2 -Гевгелија 5 -Струмица 10 -Крива Паланка 2 -Кочани 5 -Пробиштип 1 -Валандово 3 -Виница 3 -Делчево 2 -Свети Николе 8 -Кичево 2 -Ресен 2

Падна снег во Босна и Херцеговина

Падна снег во Босна и Херцеговина

По обилните врнежи од дожд во изминатите неколку дена во Босна и Херцеговина пристигна и снегот. Како пренесува Klix.ba врвовите на планините во БиХ побелеа утрово, најмногу снег може да се забележи на врвовите на Бјелашница. Федералниот хидрометеоролошки завод за денес најави претежно облачно време и врнежи во источните и централните подрачја, а на

Интензивна саботна акција во Гостивар: Откриени 60-тина сообраќајни прекршоци

Интензивна саботна акција во Гостивар: Откриени 60-тина сообраќајни прекршоци

Саботниот ден полицијата во Гостивар го посветува на интензивни контроли во сообраќајот. Колку се возачите недисциплинирани докажува податокот дека за еден час биле откриени 60-тина прекршоци. „Веќе две недели постапуваме на територијата на Скопје, но и на други градови. Бевме во Прилеп, Штип еве денес сме во Гостивар. Преземаме мерки да ги санкционираме

Националната платформа за учење на далечина достапна за учениците и родителите

Националната платформа за учење на далечина достапна за учениците и родителите

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, учениците и родителите од денес можат да ја посетат. „На платформата веќе се поставени видео упатства и прирачници, но и други