притисни ентер »

Извори

Гол

Талески испрати проектил од место и ја „скина“ мрежата на Целје!
Талески испрати проектил од место и ја „скина“ мрежата на Целје!

Талески испрати проектил од место и ја „скина“ мрежата на Целје!

Филип Талески се наметнува како вистински лидер на „новиот“ Вардар. Македонскиот ракометен шампион вечерва го игра вториот натпревар на Струшкиот турнир, а репрезентативниот бек го запиша најатрактивниот погодок во првиот дел. Од за него неприродна позиција, како среден бек, од место испрати проектил кон противничкиот гол и ја „скина“ мрежата на Целје

Балкани го казни Шкупи, чаирчани одат во Приштина со негатива

Балкани го казни Шкупи, чаирчани одат во Приштина со негатива

Фудбалерите на Шкупи го загубија првиот плеј-оф натпревар во Конференциската лига на УЕФА, на арената „Тодор Проески“ од Балкани со 1-2 (1-1). Избраниците на Седлоски беа подобар ривал, имаа повеќе шанси и дури поведоа, меѓутоа гостинот од Косово ги казни промашувањата и ги искористи своите можности за голема победа во Скопје . Гоце Седлоски се реши

Бомба на „Диарио“: Меси од следната сезона пак во Барселона!

Бомба на „Диарио“: Меси од следната сезона пак во Барселона!

Екипата на Барселона планира на крајот од сезоната да го врати најдобриот играч во историјата Лионел Меси кој во моментов е член на ПСЖ, пишува „Диарио“. 35-годишникот играч лани си замина од Барселона и ПСЖ е вториот професионален клуб чиј дрес го носи. Шпанскиот весник тврди дека Меси ќе одлучува за иднината по крајот на Светското првенство. ПСЖ

Вардар потфрли во вториот дел, Целје е првиот финалист на Струшкиот турнир!

Вардар потфрли во вториот дел, Целје е првиот финалист на Струшкиот турнир!

Струшкиот ракометен турнир ќе добие нов шампион! Екипата на Вардар не успеа да слави во клучниот натпревар од групната фаза и со поразот од Целје Пивоварна Лашко (36-28) в сабота ќе се бори за третото место на овој турнир, додека словенечкиот шампион ќе игра во големото финале. Последниот денешен дуел покрај езерото, кој се одигра пред полни трибини,

Седлоски: Ако не дадеш голови следи казна, ама ништо не е загубено

Седлоски: Ако не дадеш голови следи казна, ама ништо не е загубено

Фудбалерите на Шкупи загубија во првиот натпревар од плеј-офот за Конференциската лига на УЕФА против косовски Балкани со 1-2 (1-1). Чаирчани беа подобар ривал, повеќе се закануваа и поведоа, меѓутоа го загубија мечот и во Приштина одат со негатива. На прес-конференцијата по натпреварот своето незадоволство го изнесе тренерот Гоце Седлоски . „Добар

Анчелоти го потврди заминувањето на Касемиро, Реал нема да носи замена
Анчелоти го потврди заминувањето на Касемиро, Реал нема да носи замена

Анчелоти го потврди заминувањето на Касемиро, Реал нема да носи замена

Реал Мадрид ќе остане без услугите на бразилскиот фудбалер за врска Касемиро , кој е пред трансфер во Манчестер Јунајтед . „Кралевите“ ќе добијат 60 милиони евра веднаш, плус десет низ бонуси за Бразилецот. <<< - ПОВРЗАНО - „Ѓаволите“ не се шегуваат, Касемиро на чекор до трансфер во Јунајтед! Предводникот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти практично го

Искусниот англиски судија призна дека го „оштетил“ Челзи

Искусниот англиски судија призна дека го „оштетил“ Челзи

Респектираниот англиски судија Мајк Дин беше задолжен за ВАР собата на лондонското дерби меѓу Челзи и Тотенхем (2-2). Во пресрет на израмувачкиот погодок на Хари Кејн, длабоко во судиското надополнување, срамен потег имаше Кристијан Ромеро. Стоперот при еден корнер го влечеше Марк Кукуреља за коса, до степен што го турна на земја. Сепак, ВАР собата

Чурлинов за пет милиони во Барнли, се чека само официјална потврда!

Чурлинов за пет милиони во Барнли, се чека само официјална потврда!

Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов го комплетираше својот трансфер во редовите на Барнли и сезоната ќе заигра во англиската Чемпионшип лига. Новинарот на „Скај Спорт Германија“, Флориан Плетенберг потврди дека крилото веќе потпипа договор со Барнли, откако претходно ги мина медицинските тестови. За услугите на Чурлинов англиската екипа ќе

Викендов стартува ВМФЛ, сите натпревари во саботниот термин

Викендов стартува ВМФЛ, сите натпревари во саботниот термин

Откако минатата седомица Комисијата за натпреварување одлучи да го одложи првото коло на единствената Втора македонска фудбалска лига, овој викенд конечно ќе стартуваат возбудувањта во вториот ранг на фудбалот. 16-те екипи ќе тргнат во битка за првите две позиции кои водат директно во ПМФЛ и третото и четвртото место кои носат бараж. Во првата рунда

Рахмани: Верувам дека Балкани ќе игра во групите на Конференциската лига

Рахмани: Верувам дека Балкани ќе игра во групите на Конференциската лига

Албион Рахмани со седум погодоци во пет натпревари е најдобар стрелец во квалификациите за Конференциската лига на УЕФА. Голгетерскиот инстинкт косовскиот напаѓач го демонстрира и на арената „Тодор Проески“ против Шкупи , во победата на Балкани со 1-2 во плеј-офот. Младиот напаѓач по натпреварот ги изнесе своите импресии во разговор за „СуперСпорт

Хамбургер и Дармштадт ќе се судрат во дербито на колото во Цвајте

Хамбургер и Дармштадт ќе се судрат во дербито на колото во Цвајте

Крајно време е Хамбургер да се врати во Бундеслигата. Градот кој е голем и е од важно економско значење заслужува да има прволигаш, баш како што и клубот кој во минатото беше шампион на Европа заслужува да биде меѓу најдобрите во земјата. Е, сега, дали ХСВ ќе се избори за тоа на терен ќе знаеме во текот на пролетта следната година. Сите работи ќе зависат

Ди Марцио: Манчестер Јунајтед и Евертон заинтересирани за Ељиф Елмас!

Ди Марцио: Манчестер Јунајтед и Евертон заинтересирани за Ељиф Елмас!

Угледниот италијански новинар, Џанлука Ди Марцио пренесе интересна вест . Имено, два премиерлигашки клубови се заинтересирани за македонскиот „дијамант“ Ељиф Елмас . Се работи за Манчестер Јунајтед и Евертон , кои во Наполи ги следет Елмас и Хирвинг Лозано . Според Ди Марцио, двата клуба кои лошо ја почнаа сезоната со порази, работат на засилување

Демири: Жалам за поразот бидејќи одигравме добро, ама тоа е фудбалот

Демири: Жалам за поразот бидејќи одигравме добро, ама тоа е фудбалот

Фудбалскиот првак на Македонија, екипата на Шкупи во првиот натпревар во плеј-офот за Конференциската лига на УЕФА загуби од Балкани во Скопје со 1-2. Чаирчани поведоа, имаа доста шанси кои не ги искористија и на крајот беа поразени. По натпреварот, своето мислење го изнесе Бесир Демири, резервистот кој влезе на полувремето во таборот на Гоце Седлоски

Даја: Победата над Шкупи е голем чекор, ама мора да ја потврдиме во Приштина

Даја: Победата над Шкупи е голем чекор, ама мора да ја потврдиме во Приштина

Екипата на Балкани го доби дуелот со Шкупи (1-2) во рамките на плеј-офот во Конференциската лига на УЕФА. Косовската екипа ги казни промашувањата на македонскиот тим, па со гол предност ќе го дочека реваншот. По натпреварот, своето мислење го изнесе тренерот на Балкани, Илир Даја. Според него, во овој двомеч уште ништо не е решено. „Ова беше натпревар

„Ѓаволите“ не се шегуваат, Касемиро на чекор до трансфер во Јунајтед!

„Ѓаволите“ не се шегуваат, Касемиро на чекор до трансфер во Јунајтед!

Манчестер Јунајтед сериозно работи на трансферот на Касемиро од Реал Мадрид. Иако информацијата прво се појави само како шпекулација и не се сметаше дека „ѓаволите“ се сериозни, сепак во Манчестер се вклучени алармите и потребен е командант на средината. Угледниот трансфер познавач, Фабрицио Романо, будно ја следи ситуацијата со Бразилецот. Клубовите