притисни ентер »

Извори

Frontline

Заев: Критиките на опозицијата се без аргументи, како да им пречи што економските мерки се наменети за граѓаните од различни категории
Заев: Критиките на опозицијата се без аргументи, како да им пречи што економските мерки се наменети за граѓаните од различни категории

Заев: Критиките на опозицијата се без аргументи, како да им пречи што економските мерки се наменети за граѓаните од различни категории

Сите земји земаат кредити за да го помагаат стопанството зашто ниту една земја не е толку силна за да обезбеди самостојно толку многу финансиски средства за да се справи со оваа глобална криза и затоа успеавме да обезбедиме доволно поволни заеми и финансиски средства за да ги поддржиме сите пакети од економски мерки за справување со последиците од

СДК: Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

СДК: Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска осудена правосилно на 4 години затвор за незаконската набавка на мерцедесот од речиси 600 илјади евра за Никола Груевски, вечерва со полиција е спроведена во женското одделение во затворот „Идризово“. Ноќва таа почнува да ја отслужува затворската казна, објави СДК . Јанкулоска одговара за злоупотреба

Архитекти: Употребната вредност на Порта Македонија е нула и мора да се сруши

Архитекти: Употребната вредност на Порта Македонија е нула и мора да се сруши

Кога имате власт мора да имате и одговорност. Владата мора да донесе одлука, ако не го руши објектот, да каже јавно, и никој повеќе да не се занимава со ова прашање, или ако реши да го руши, тоа да го направи, а не да чека некој друг да го направи, и да ја понесе одговорноста, вели Мартин Пановски. Употребната вредност на Порта Македонија е нула и

Заев: Јавен обвинител на предлог на опозицијата пропадна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа Законот за јавно обвинителство

Заев: Јавен обвинител на предлог на опозицијата пропадна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа Законот за јавно обвинителство

Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за Јавен обвинител низ постапката опишана во закон и Парламентот да го избере, само за да го поддржат Законот за јавно обинителство, но тоа не се случи, порача вечерва премиерот Зоран Заев во интервју на Канал 5 Телевизија. Сега веќе тоа не важи, затоа што Законот е веќе донесен тој беше важен

Гордана и Миле – жртви на семејно насилство?!

Гордана и Миле – жртви на семејно насилство?!

пишува: САШО ОРДАНОСКИ / ЦИВИЛ МЕДИА Неодамнешното барање на Гордана Јанкуловска да им се приклучи на оштетените во процесот за масовното прислушување „Тврдина/Таргет“ од страна на претходната власт во која самата со години беше министер за внатрешни работи; како и вчерашното тврдење на еден од адвокатите на Миле Јанакиески дека неговиот клиент не

Османи – Ковачев: Заедничка комисија за историски прашања да ја продолжи својата работа во насока на постигнување напредок
Османи – Ковачев: Заедничка комисија за историски прашања да ја продолжи својата работа во насока на постигнување напредок

Османи – Ковачев: Заедничка комисија за историски прашања да ја продолжи својата работа во насока на постигнување напредок

Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска се сретна и со европратеникот Андреј Ковачев, кој воедно е член на АФЕТ и потпретседател на Европската народна партија. Како што соопшти МНР, Османи на разговорот посочи дека Република Северна Македонија е целосно посветена на унапредување на добрососедските

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица (претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат) за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и против две правни лица (од

Преглед на вести во 15 часот: Владина помош и за протестите на ДПМНЕ, Груевски осуден на 1,5 година затвор, Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014…

Преглед на вести во 15 часот: Владина помош и за протестите на ДПМНЕ, Груевски осуден на 1,5 година затвор, Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014…

ВЛАДИНА помош и за протестите на ВМРО ДПМНЕ . ГРУЕВСКИ осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“ . ФЕТАИ не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“ , Обвинителството ќе поднесе жалба. ДОБРИЛА Кацарска предложена за уставен судија . ШИЛЕГОВ: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал  следи закрепнување кое доколку  успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското произвдоство

Зеќири: „Способност за вработување“ или да се чека кога и каде?

Зеќири: „Способност за вработување“ или да се чека кога и каде?

Како што се зголемува процентот на популацијата која се стекнува со високо образование во Република Северна Македонија, не сите кои почнуваат и го завршуваат факултетот, а има и значителен број на студенти кои се откажуваат од различни причини пред нивното завршување. Терминот „способност за вработување“ е широко употребуван во политичките дебати,

Џафери се сретна со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин: Можност за продлабочување на парламентарната соработка

Џафери се сретна со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин: Можност за продлабочување на парламентарната соработка

Претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин оцени дека билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација се карактеризираат со пријателство, принципиелна соработка и отвореност, како и со можности за продлабочување на парламентарната соработка, што ќе придонесе за унапредување

Заев: Довербата на граѓаните е врвен приоритет, функционерите мора да работат чесно и одговорно

Заев: Довербата на граѓаните е врвен приоритет, функционерите мора да работат чесно и одговорно

Довербата на граѓаните е наш врвен приоритет, но не ни е дадена еднаш за секогаш. Преку нашето однесување треба секојдневно да докажуваме дека работиме чесно, одговорно, транспарентно и непристрасно во интерес на сите, дека го практикуваме она што јавно го зборуваме, порача денеска премиерот Зоран Заев пред потпишувањето на етичкиот Кодекс од страна

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати лица, зголемување на бројот на оздравени

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати лица, зголемување на бројот на оздравени

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 21 до 27 септември 2020г., тестирани се вкупно 9.691 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е 0,3% повеќе во однос на минатата недела. Регистрирани сe вкупно 890

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014. -Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат, а две од галиите

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека не е задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција за обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ и најави дека Обвинителството ќе подне жалба на пресудите. – Не сум задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција. Сметав дека алтернативна мерка