притисни ентер »

Извори

Флеш

Полицајка се сликала полугола во униформа, внатрешна контрола и отворила дисциплинска
Полицајка се сликала полугола во униформа, внатрешна контрола и отворила дисциплинска

Полицајка се сликала полугола во униформа, внатрешна контрола и отворила дисциплинска

Полицајка се сликала полугола во униформа и фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе дисциплинска постапка против неа. Иако заматени, на фотографијата се гледаат ознаките на полицијата, откопчана кошула и краватата меѓу градите. Полициската службеничка е вработена во министерството пред 11 години, и работи

Се појави снимка од спроведувањето на Јанкулоска во затворот „Идризово“

Се појави снимка од спроведувањето на Јанкулоска во затворот „Идризово“

На социјалната мрежа Фејсбук се појави видео од спроведувањето на екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во затворот „Идризово“. Јанкулоска во Идризово беше спроведена со полициска приидружба откако за тоа наредба дал судија за извршување на санкции. Гордана Јанкулоска е осудена на 4 години затвор во предметот „Тенк“ за злоупотреба

Притвор од 30 дена за десет лица кои учествуваа во нападот на полициските службеници

Притвор од 30 дена за десет лица кои учествуваа во нападот на полициските службеници

Притвор од 30 дена добија десет лица кои во четвртокот вечерта учествувале во нападот на петмината полициски службеници, од кои еден беше потешко повреден. Јавното обвинителство денеска соопшти дека по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, издадена е наредба за спроведување на истражна постапка за овие десет лица, поради

Не се менува цената на горивата

Не се менува цената на горивата

Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика. РКЕ донесе одлука со која малопродажните цени на Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат како минатата недела. Еуросупер БС-95 повторно ќе се продава за 60,50 (денари/литар), Еуросупер БС-98 за 62,50 денари, Еуродизел (Д-Е V) за 49,50

Лампард наредил итна продажба на фудбалер кој заминал порано од мечот против ВБА

Лампард наредил итна продажба на фудбалер кој заминал порано од мечот против ВБА

Челси минатиот викенд имаше тешко гостување кај ВБА и едвај се спаси од пораз (3-3), а еден од најлошите фудбалери во првото полуивреме беше Маркос Алонсо. Тренерот Франк Лампард го остави Алонсо во соблекувалната уште на полувреме, а Шпанецот направи нешто што ги налути сите во лондонскиот гигант. Англиските медиуми пишуваат дека Алонсо уште на полувреме

Фетаи најави жалба – ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“
Фетаи најави жалба – ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Фетаи најави жалба – ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Фетаи вели дека за целото обвинение постојат докази кои биле изведени, а судот ги преценил олеснителните околности и затоа досудил, според неа, ниски казни. „Делумно сум задоволна. Задоволна сум дека е утврдена кривична одговорност кај обвинетите. Не сум задоволна во висината на кривичната санкција, но тоа не зависи од јавниот обвинител туку од судот

Ревизорите утврдија дека дел од парите поделени во СЈО не е според законската регулатива

Ревизорите утврдија дека дел од парите поделени во СЈО не е според законската регулатива

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот

Условна за Миле Јанакиески

Условна за Миле Јанакиески

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доби условна казна од една година затвор за случајот “Насилство во Центар”. Екс -премиерот Никола Груевски заработи затворска казна во траење од една година и 6 месеци. Останатите петмина обвинети се осудени на условни казни во траење од 6 до 9 месеци.

Над милион жртви од корона во светот

Над милион жртви од корона во светот

Во незапирливата пандемија на „ковид-19“ починале повеќе од милион луѓе ширум светот, со многу „загрижувачки развој на настаните“ во Германија и над шест милиони заразени во Индија. Девет месеци по епидемијата на коронавирус што се појави во Кина, пандемијата однесе најмалку 1.002.036 животи ширум светот, според пресметките на Франс Прес засновани

Клоп влезе во дуел со Рој Кин

Клоп влезе во дуел со Рој Кин

Фудбалскиот критичар на „Скај Спортс“ и поранешен играч на Манчестер јунајтед, рече дека Ливерпул имале невнимателни моменти во одбраната во победата над Арсенал, а тоа не му се допадна на Клоп. Ливерпул со 3-1 го победи Арсенал и покажа дека е многу поквалитетен тим од топчиите во моментов. А по мечот Клоп и Кин имаа вербален дуел. „Дали г-дик Кин

Рама: Лешница на Шар Планина е „прекрасна Албанија“

Рама: Лешница на Шар Планина е „прекрасна Албанија“

Премиерот на Албанија, Еди Рама објави фотографија од прекрасниот регион Лешница на Шар Планина. Под фотографијата тој напиша: „Прекрасна Албанија!“. Ова предизвика реакции на македонските граѓани по совцијалните мрежи. Рама во описот на фотографијата од водопадите на шарпланинската Кривошијска река во лешничкиот регион напиша: „Прекрасна Албанија

Расте бројот на новозаразени во Германија

Расте бројот на новозаразени во Германија

Според податоците од институтот Роберт Кох во германија во изминатите 24 часа од коронавирусот починале уште 11 луѓе а регистрирани се 2.089 нови случаи на заразени.

Радев: Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори!?

Радев: Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори!?

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави вето на дел од измените во тие правила. Во исто време, тој ја обвини владејачката партија дека се обидува да манипулира со изборите. Тој обрна внимание на фактот дека минатата

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен е 99 проценти. „Дали ќе биде осуден или не, не знам. Но, сигурно е, прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг“, рече Дачиќ. Тој додаде и дека Тачи знае што му го чека и

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Македонија. Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот кривичен суд Скопје.