притисни ентер »

Извори

Фемина

„Победи страшна болест, но не плаче, туку среќен е и ...
„Победи страшна болест, но не плаче, туку среќен е и ...

„Победи страшна болест, но не плаче, туку среќен е и ...

Кога ќе заѕвони ѕвончето на Детската клиника во Скопје, тоа значи дека уште еден мал херој победи страшна болест. Овојпат тоа е 3-годишниот Реџеп. „Реџеп има само три години и може слободно да се пофали дека ги направил трите најважни работи во животот ! 1. Не плаче, туку среќен е и по цел ден се смее! 2. Победи страшна болест, па здрав по цел ден

Запознајте ја битолчанката Ирена Србиновска која ...

Запознајте ја битолчанката Ирена Србиновска која ...

Ирена Србиновска победи во осмата сезона од австралиското реално шоу „The Bachelor“. 31-годишната девојка која живее во Мелбурн, а потекнува од Битола, го освои срцето на ергенот Локи Гилберт. Од десетината дами кои учествуваа на шоуто, Локи ја избра токму Ирена за своја партнерка. „Ирена, секојпат кога сум со тебе се чувствувам безбедно и заштитено,

Шпанска блогерка предлага модни комбинации со кои ...

Шпанска блогерка предлага модни комбинации со кои ...

Пред нас е сезоната која им е омилена на многу модни ентузијастки, бидејќи им овозможува повеќе да експериментираат со облеката. Едурина Алба е една од нив. Шпанската блогерка, која е креаторка на блогот Rebel Attitude, постојано им предлага на фановите нови и нови стајлинзи кои ќе им помогнат да ја комбинираат облеката од плакарот. Алба најчесто купува

Плацентата ми е многу слаба: Криси Тиген сподели ...

Плацентата ми е многу слаба: Криси Тиген сподели ...

Криси Тиген е хоспитализирана поради високоризична бременост и крварење. 34-годишниот модел сподели дека е во болница во Лос Анџелес откако крварењето кое траело неколку недели се влошило. „Сите знаеме дека неколку недели мирував во кревет. И тоа супер сериозно мирување во кревет, станував накратко да мокрам и тоа беше тоа. Двапати неделно се бањав

Стилска битка: Тамара Тодевска и Јелена Розга во ист ...

Стилска битка: Тамара Тодевска и Јелена Розга во ист ...

Понекогаш се случува славните личности да изберат идентични парчиња облека. Тамара Тодевска и Јелена Розга направија ист стилски избор, но за различни настани. Славните пејачки носеа невообичаена карирана креација од Diesel. На која ѕвезда ѝ стои подобро? Јелена Розга vs. Тамара Тодевска View this post on Instagram A post shared by Jelena Rozga (@rozgajelenaofficial)

13 од најновите модни предлози од Springfield совршени за ...
13 од најновите модни предлози од Springfield совршени за ...

13 од најновите модни предлози од Springfield совршени за ...

Јуриме низ денови кога облекувањето е деликатно од аспект на променливоста. Во еден момент може да ви е многу топло, за само минути подоцна да се наежувате од свежина. Токму затоа, ова е идеален период за модни игри со слоевити комбинации. Повеќе потенки слоеви се пофункционални од еден дебел, а Springfield со новата колекција предлага парчиња со кои

112 новозаразени, 159 оздравени и 8 починати од ...

112 новозаразени, 159 оздравени и 8 починати од ...

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.372 тестирања, а има 112 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2. Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од: Скопје 46 Куманово 7 Штип 1 Прилеп 2 Тетово 1 Струга 6 Велес 4 Битола 7 Охрид 4 Гостивар 3 Струмица 11 Радовиш 3 Кочани 4 Пробиштип 1 Берово

Атрактивни во бикини: 52-годишната сопруга на ...

Атрактивни во бикини: 52-годишната сопруга на ...

Џенифер Флавин изгледа фантастично во бикини и во шестата деценија од својот живот. 52-годишната сопруга на Силвестер Сталоне беше фотографирана од папараците на одмор во Мексико и привлече лавина од комплименти за својот одржан изглед. Познатата поранешна манекенка беше придружувана од ќерките Систин, Скарлет и Софија, кои го наследија нејзиниот атрактивен

„Изгубивме херој од нашето семејство“: Писмо од ...

„Изгубивме херој од нашето семејство“: Писмо од ...

Пред неколку дена, уште еден здравствен работник ја изгуби битката со КОВИД-19 во нашата земја. Почина медицинската сестра Дијана Димоска од охридската болница како последица на компликации од коронавирусот. Нејзината колешка Вики Котевска напиша трогателно писмо, во кое ја опишува пожртвуваноста на медицинските лица кои секојдневно даваат сè од себе

Колумна: Сензорна интеграција

Колумна: Сензорна интеграција

Сензорната интеграција е невролошки процес каде преку соодветно организирање на сетилните дразби кои сме ги примиле преку сетилата за вид, слух, вкус, мирис, тактилното сетило (допир), проприоцептивното сетило (мускули и зглобови) и вестибуларното сетило (рамнотежа и движење) соодветно реагираме на околината. Процес кој е присутен кај секој од нас,

Д-р Ставриќ советува: Како да се подготви детето ...

Д-р Ставриќ советува: Како да се подготви детето ...

Со доаѓање на есента зачестуваат и респираторните инфекции кај децата. Во првите години од животот нормално е детето да има по 8 инфекции годишно, а доколку посетува градинка и до 12 инфекции месечно. „Тоа се должи на незрелиот имунолошки систем кој обично својата зрелост ја постигнува околу 3тата година, но секако тоа е индивидуален процес и кај некои

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Бидете дел од филмската магија на данскиот филм „Хакер“, синхронизиран на македонски јазик со гласот на популарниот јутјубер Steffonator. Премиерно ќе биде прикажан на 29 септември во рамките на фестивалот „Џифони Македонија“ со проекција во Кинотека на Северна Македонија и онлајн на платформата на фестивалот youth.mk . Steffonator во живо ќе присуствува

Како да го навикнете вашето дете да пие повеќе вода?

Како да го навикнете вашето дете да пие повеќе вода?

Кај сите деца, особено кај оние во процес на формално образование, може да се забележи сличен однос кога се во прашање течностите кои ги внесуваат на дневно ниво - ја избегнуваат водата, а преферираат големи количини засладени и газирани пијалаци. Активниот живот кој го водат децата подразбира намалување на нивото на течности во телото - дали преку

Со 387 тестирања потврдени се само 48 нови случаи на ...

Со 387 тестирања потврдени се само 48 нови случаи на ...

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 387 тестирања, а има 48 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2. Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од: Скопје 20 Куманово 3 Дебар 1 Прилеп 3 Тетово 1 Струмица 4 Кочани 9 Пробиштип 1 Пехчево 1 Виница 2 Делчево 1 Свети Николе 2 Починати се 4 пациенти

Парот кој привлекува огромно внимание со изгледот ...

Парот кој привлекува огромно внимание со изгледот ...

Хафтор Бјорнсон и Келси Хенсон станаа родители. 31-годишниот актер и неговата 30-годишна избраничка добија синче и ги споделија првите фотографии со него. Келси се породила во вода, а бебето било тешко 3,530 кг и долго 52 см. „Сите сме добри и се навикнуваме на новиот живот дома“ – напиша среќната мајка. Хафтор и Келси се еден од славните парови кои