притисни ентер »

Извори

Fashionel

Сабота во џинс и цветна кошула
Сабота во џинс и цветна кошула

Сабота во џинс и цветна кошула

Добро утро. Викенд е, така што веруваме дека сте во добро расположение. Нашиот денешен предлог е инспириран од убавото време и можноста денот да се искористи максимално. Џинс е секогаш добра основа за стајлинг, а овој пат е во комбинација со интересна цветна кошула. Сандали, патики, мокасини, еспадрили, одберете обувка што ќе ви е удобна, за да можете

Викенд мезе: Крцкави спирали од тиквички и пармезан

Викенд мезе: Крцкави спирали од тиквички и пармезан

Викенд е време за опуштање, па направете си го ова мезе, кое одлично оди со пиво или вино. Многумина го сакаат овој рецепт, бидејќи е комбинација на пржени тиквички и помфрит, само во здрава верзија. Ви го привлековме вниманието? Еве како се приготвува. Потребни состојки: 30 гр. пченкарно брашно, 4 големи белки (малку изматени), 100 гр. лебни трошки,

Must have: Фустан со патент и качулка - идеално парче за преодниот период

Must have: Фустан со патент и качулка - идеално парче за преодниот период

Преодниот период знае понекогаш да биде неблагодарен за комбинации и избор на облека. Но, нашиот денешен избор е парче кое одлично ќе се вклопи во месеците што ни претстојат. Се работи за фустан со миди должина на патент во предниот дел, џебови и качулка. Во задниот дел пак, е со впечатлив принт со потпис на модната куќа Елена Лука. Фустан-варијантата

Наде Талевска со моќна изведба на „Оваа љубов“ блесна во креација на Елена Лука на сцената на Макфест 2020

Наде Талевска со моќна изведба на „Оваа љубов“ блесна во креација на Елена Лука на сцената на Макфест 2020

Наде Талевска со фантастична изведба на „Оваа љубов", комплетно авторско дело на Бобан Василески, вечерва звучеше и изгледаше беспрекорно на макфестовската сцена и ги заслужи сите комплименти. Моќен вокал, одлична композиција и перфектен сценски изглед. Во креација на Елена Лука, авангарден дизајн совршено адаптиран на темата и сцената, Наде Талевска

Познати личности што оделе во исто училиште

Познати личности што оделе во исто училиште

Има познати личности што се знаеле уште пред да станат тоа што се денес. Некои од нив пак дури и оделе во исто училиште, па дури и во исто одделение, не знаејќи дека денес ќе бидат познати актери, музичари, политичари. Во продолжение ви откриваме некои од школските другари: Камерон Дијаз и Снуп Дог Актерката и раперот оделе во Политехничко училиште 

Elena Luka Home споделуваат неколку трикови како домот да ви изгледа уште поголем
Elena Luka Home споделуваат неколку трикови како домот да ви изгледа уште поголем

Elena Luka Home споделуваат неколку трикови како домот да ви изгледа уште поголем

Без разлика на тоа во каква квадратурна рамка е ставен вашиот животен простор, постојат начини со кои тој може да биде визуелно поголем. Дури и најдобрите познавачи и стручњаци во областа, се користат со трикови за домот да изгледа попространо од тоа што реално е. Дел од тие откриваат и од Elena Luka Home, кои ќе им бидат добредојдени посебно на оние

20 модели на фустани што ги обединува црната боја – идеални за есенски комбинации

20 модели на фустани што ги обединува црната боја – идеални за есенски комбинации

Монохроматски, стилски различни, а обединети со една заедничка карактеристика – безвременската црна боја. Овој тип на фустани никогаш не губат од својата атрактивност затоа што, независно каков е моделот, важат за класика. Дополнителна предност е што лесно може да се комбинираат со други парчиња облека и модни додатоци, а со тоа и да се вклопуваат

Инстаграм профил нуди инспирација за секојдневни фризури готови за 3 минути

Инстаграм профил нуди инспирација за секојдневни фризури готови за 3 минути

Колку пати ви се случило да си кажете дека не знаете што веќе да ѝ направите на косата, бидејќи ви е здодевно веќе да ги правите истите фризури. Ние најдовме еден инстаграм профл, кој може да ви биде инспирација. Со оглед дека често сме во трка со времето, не секогаш можеме многу време да ѝ посветиме на косата. Затоа, жените бараат брзи и практични

Јубилеен концерт на Синтезис во Скопје – 25 години чувари на македонската традиција

Јубилеен концерт на Синтезис во Скопје – 25 години чувари на македонската традиција

Со големо задоволство го најавуваме славеничкиот концерт на групата Синтезис по повод нивниот 25 годишен јубилеј од артистичката кариера, што ќе се одржи на 23 септември, на плоштадот Мајка Тереза (плато пред МОБ), со почеток во 20 часот, соопштуваат органзаторите „Баги комуникации". Специјални гости на коцертот ќе бидат Влатко Стефановски и Наум Петрески

Српска блогерка која на трендовите им дава свој стилски правец

Српска блогерка која на трендовите им дава свој стилски правец

Таа е вистинска ѕвезда на Инстаграм од соседството. Јелена Топаловиќ, српска модна блогерка со адреса во Белград, на оваа социјална мрежа ќе ја најдете зад профилот @jekacaaa, а таму ќе ве пречека моден дневник со сите актуелни модни тенденции. Но, она што ја прави оваа модна блогерка интересна и впечатлива, е тоа што на актуелните трендови им дава

Концерт по повод 1000 години од основањето на „Бигорскиот манастир“

Концерт по повод 1000 години од основањето на „Бигорскиот манастир“

На 23 септември (среда) во Големата сала на Македонската филхармонија, со почеток од 20 часот ќе се одржи свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот манастир - 1000 години од неговото основање. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат Кристијан Антовски (баритон), Игор Милевски (виолина), Петар Христов (кларинет)

„Барбери“ ѝ се врати на природата и приреди одлично модно шоу в шума

„Барбери“ ѝ се врати на природата и приреди одлично модно шоу в шума

Во рамки на актуелната модна недела во Лондон, својата колекција ја претстави и модната куќа „Барбери“. Рикардо Тиши, човекот што ги влече уметничките узди во најпознатиот британски бренд, одлучи да ја раскаже својата модна приказна во природа. Имајќи предвид дека годинава ја живееме сè повеќе одалечени од природата, тој одлучи да направи шоу со кое

Must have: Тренди сет од еко-кожа е најпопуларната комбинација оваа сезона

Must have: Тренди сет од еко-кожа е најпопуларната комбинација оваа сезона

Ако ја следите актуелната, светска улична мода, сигурно веќе сте забележале дека парчињата изработени од еко-кожа повторно се апсолутен хит. Во таа насока е и нашиот денешен избор за MUST HAVE, потпишан од модниот бренд Елена Лука. Сет од кошула и панталони со странично поставени џебови, во црна варијанта, изработени од еко-кожа, е меѓу најпопуларните

Must have: Тренди сет од еко-кожа е најпопуларната комбинација оваа сезона

Must have: Тренди сет од еко-кожа е најпопуларната комбинација оваа сезона

Ако ја следите актуелната, светска улична мода, сигурно веќе сте забележале дека парчињата изработени од еко-кожа повторно се апсолутен хит. Во таа насока е и нашиот денешен избор за MUST HAVE, потпишан од модниот бренд Елена Лука. Сет од кошула и панталони со странично поставени џебови, во црна варијанта, изработени од еко-кожа, е меѓу најпопуларните

Борис Цветановски преку „Ris Flower“ ќе се претстави пред светската музичка сцена

Борис Цветановски преку „Ris Flower“ ќе се претстави пред светската музичка сцена

Во бројно присуство на афирмирани артисти, музички експерти, колеги, пријатели и новинари во средата во кафулето „Каза бар" во Скопје беше промовиран новиот музички проект на македонскиот артист Борис Цветановски, кој на интернационалната музичка сцена ќе се претстави под псевдонимот Ris Flower. Неговата експлозивност како фронтмен препознаена од многумина,