притисни ентер »

Извори

Факултети

Фотограф успеал да ја слика Месечината со прстен како Сатурн
Фотограф успеал да ја слика Месечината со прстен како Сатурн

Фотограф успеал да ја слика Месечината со прстен како Сатурн

Фотографот Франциско Соџуел се искачувал на вулканот Акатенанго и случајно ја забележал Месечината  „облечена“ како Сатурн. Тенкиот облак што минувал пред Месечината направил таа да изгледа како да има прстени. 25-годишниот фотограф од Гватемала се наоѓал на подножјето од вулканот Акатенанго во декември 2019 година, два дена пред затемнувањето на Сонцето

Земјоделец засадил 2 милиона сончогледи за да им даде на луѓето причина за насмевка

Земјоделец засадил 2 милиона сончогледи за да им даде на луѓето причина за насмевка

По тешкиот почеток на 2020 година и светската пандемија, земјоделецот Скот Томпсон успеал да засади 2 милиона сончогледи со надеж дека ќе им даде на луѓето причина за насмевка. Скот управува со фарма во Бристол, на неколку километри надвор од Кеноша. Од патот минувачите можат да ги видат полињата со сончогледи. За 25 долари, посетителите можат да одат

Опуштете се со звуците на шумите од целиот свет

Опуштете се со звуците на шумите од целиот свет

Бесплатната аудиоархива „Звуци на шумата“ е интерактивна звучна мапа што ги слави звуците на шумите низ светот. Оваа библиотека со отворен извор на записи на природата ја води фестивалот „Тимбер“ - годишна прослава на шуми и дрвја со седиште во Велика Британија. Кога фестивалот морал да биде откажан поради пандемијата, организаторите одлучиле да ја

Жена-научник сподели фотографии што ја покажуваат бруталната вистина за работата од дома

Жена-научник сподели фотографии што ја покажуваат бруталната вистина за работата од дома

Гречен Голдмен е научник, мајка и директор за истражување во непрофитна организација во Вашингтон. Нејзината работа вклучува ТВ-интервјуа и разговори со пратеници. Од почетокот на пандемијата таа ги прави овие работи од дома. Неделава, по едно телевизиско интервју, таа споделила фотографии од интервјуто, но од поинаков агол. На првата фотографија е

ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Кој е основоположник на библиотекарството во Македонија?

ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Кој е основоположник на библиотекарството во Македонија?

Во оваа рубрика ви претставуваме интересни податоци за нашата земја Епохалното дело на солунските браќа Кирил и Методиј е тесно поврзано со појавата на библиотекарството во Македонија. На словенскиот народ тие му ги дадоа првите книги и писменоста, а со тоа ги најавија и почетоците на библиотекарското дело на овие простори. Првите богослужбени книги

Голема почит за тие што ги направија фестивалите на отворено, публиката да ја почувствува возбудата, па макар и комарците да касаат, вели Гена Теодосиевска
Голема почит за тие што ги направија фестивалите на отворено, публиката да ја почувствува возбудата, па макар и комарците да касаат, вели Гена Теодосиевска

Голема почит за тие што ги направија фестивалите на отворено, публиката да ја почувствува возбудата, па макар и комарците да касаат, вели Гена Теодосиевска

Нашата програма, особено главната селекција, го има предзнакот на оценување на визуелната естетика, на камерата во филмот, а сите нијанси на светлото и сенките можат да се видат детаљно и критички на големо платно. На платформа можете да се информирате за доброто актерско остварување, можеби и креацијата на режисерот, но да се проследи играно филмско

Искрено зборувајте за вашата тага и болка со децата по смрт на близок

Искрено зборувајте за вашата тага и болка со децата по смрт на близок

Многу е важно за децата вие искрено и отворено да ја покажете својата тага и болка и да разговарате. На тој начин и тие ќе научат дека е во ред да бидат тажни и дека можат да ги покажат болката и тагата. Децата се „неми“ набљудувачи, без разлика дали активно се присутни или не, тие набљудуваат, слушаат и гледаат сè што се случува околу нив. Децата

Зошто „Мајкрософт“ тестира центри за чување податоци под вода?

Зошто „Мајкрософт“ тестира центри за чување податоци под вода?

„Мајкрософт“ заврши повеќегодишен експеримент за центар на податоци под вода. Тој бил оставен на дното на морето во близина на Оркниските Острови во Шкотска. „Проектот Натик“ беше извлечен од морето на почетокот од летово, а во последните месеци се правела анализа на податочниот центар за да се утврди неговата ефикасност и одржливост. Фото: Microsoft

Натпреварувачи од целиот свет ќе се борат за пат до вселената во реално шоу

Натпреварувачи од целиот свет ќе се борат за пат до вселената во реално шоу

Американската компанија „Спејс хиро“, која тврди дека е првата медиумска компанија за вселената, вели дека обезбедила место на мисија до Меѓународната вселенска станица во 2023 година. Планот на компанијата е да направи реално шоу во кое натпреварувачи од целиот свет ќе се борат за билет на мисијата. Натпреварувачите ќе треба да поминат низ повеќе

Две разиграни панди му ја отежнуваат работата на вработен во зоолошка градина

Две разиграни панди му ја отежнуваат работата на вработен во зоолошка градина

Овие две палави и упорни панди им ги стопија срцата на интернет-корисниците. Станаа популарни откако се појави видео на кое се гледа како спречуваат вработена во зоолошката градина да си ја работи работата. Додека Меи, чуварка во истражувачката база за одгледување панди во Ченгду, се обидува да си ја работи работата, двете панди се тркалаа околу неа

ФСС на Економскиот факултет бара субвенции за сите студенти на државните универзитети

ФСС на Економскиот факултет бара субвенции за сите студенти на државните универзитети

Факултетското студентско собрание на Економскиот факултет бара од Владата и од ресорните министерства за образование и наука и за финансии субвенционирање на сите дополнителни трошоци со кои студентите на сите државни универзитети во земјава се соочуваат во текот на своето студирање. Една недела немаме никаков одговор. Нема одговор ни за првично побараната

Националната платформа за онлајн-настава ќе нуди учење на 5 јазици

Националната платформа за онлајн-настава ќе нуди учење на 5 јазици

Националната платформа за онлајн-настава ќе нуди учење на пет јазици – македонски, албански, турски, српски и на бошњачки јазик, рече премиерот Зоран Заев на претставувањето на единствената национална платформа со која на 1 октомври ќе почне учебната 2020/2021 година. Тој и министерката за образование и наука Мила Царовска ги претставија можностите

Матичните лекари сега може да закажат ковид-тест за пациенти пред операција. Ќе им бидат ли вратени парите на оние што се тестираа на свој трошок?

Матичните лекари сега може да закажат ковид-тест за пациенти пред операција. Ќе им бидат ли вратени парите на оние што се тестираа на свој трошок?

Цената на ПЦР-тест е различна во секоја приватна установа и се движи од 3.000 до 4.200 денари Пациентите што треба да се оперираат ќе може да направат тест за Ковид-19 со закажување преку „Мој термин“, кое ќе може да го направи матичниот лекар. Министерството за здравство го променило алгоритамот за упатување на пациентите на тестирање за коронавирус

40.000 ученици што немаат ИТ-уреди снимените часови на националната платформа ќе ги гледаат на МТВ

40.000 ученици што немаат ИТ-уреди снимените часови на националната платформа ќе ги гледаат на МТВ

За 40.000 ученици што немаат ИТ-уреди за да следат настава преку националната платформа за учење од далечина, часовите што ќе ги одржуваат наставниците ќе се снимаат и потоа ќе се пренесуваат во одредено време на националната телевизија, рече министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната прес-конференција. - Невозможно е за кратко

Семејниот филм „Стела“ го отвора „Синедејс“

Семејниот филм „Стела“ го отвора „Синедејс“

Детскиот филм „Стела“ во режија на Стојан Вујичиќ, вечерва во 20.30 часот, во Градскиот парк во Скопје ќе го отвори 19. фестивал на европски филм „Синедејс“. Toa e првиот македонски семеен детски филм во продукција на „Дрим фактори“, а главните улоги ги толкуваат: Петар Маниќ, Дејан Лилиќ, Христина Поповиќ, Тони Михајловски. Фестивалот ќе се одржува