притисни ентер »

Извори

Фактор

НА ЕДНО ОД ДЕЦАТА ЌЕ БИДЕ ПОТРЕБНА АМПУТАЦИЈА НА НОГАТА, НАЈМАЛОТО ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ИМА 6 ГОДИНИ: Страшни сцени од автобуската несреќа во Бугарија
НА ЕДНО ОД ДЕЦАТА ЌЕ БИДЕ ПОТРЕБНА АМПУТАЦИЈА НА НОГАТА, НАЈМАЛОТО ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ИМА 6 ГОДИНИ: Страшни сцени од автобуската несреќа во Бугарија

НА ЕДНО ОД ДЕЦАТА ЌЕ БИДЕ ПОТРЕБНА АМПУТАЦИЈА НА НОГАТА, НАЈМАЛОТО ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ИМА 6 ГОДИНИ: Страшни сцени од автобуската несреќа во Бугарија

Добивај вести на Viber Дванаесет лица, од кои осум се деца и четворица возрасни, се повредени при превртување на автобус со српски регистарски таблички во Бугарија. Според првите неофицијални информации, најмалото хоспитализирано дете има шест години, а најстарото 17 години. Автобус со српски регистарски таблички, во кој биле деца на фолклорна група

Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик: Тоа не беше иницирано од ДУИ

Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик: Тоа не беше иницирано од ДУИ

Добивај вести на Viber Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ вели дека свирежите за време на „Peace Festival“ или фестивалот на мирот на плоштадот Скендербег во Скопје не биле иницирани од политички субјекти. Организатор на фестивалот во чест на 21 годишнината од потпишување на Рамковниот договор беше Министерството за политички систем, а дел

МНР ги објави препораките: Цар Самуил владеел со Бугарско царство, ќе се чествуваат заеднички Кирил и Методиј, Климент и Наум

МНР ги објави препораките: Цар Самуил владеел со Бугарско царство, ќе се чествуваат заеднички Кирил и Методиј, Климент и Наум

Добивај вести на Viber Комисијата за историско-oбразовни прашања, согласно потпишаниот Протокол со Бугарија, денеска заедно со Министерството за надворешни работи ги објави препораките со кои заеднички ќе се слават Цар Самуил, светите браќа Кирил и Методи, Св.Климент и Св.Наум, што подоцна ќе бидат испратени на усвојување од страна на Владата. Препораките

В среда АРМ ќе ги изложи шестте американски оклопни транспортери

В среда АРМ ќе ги изложи шестте американски оклопни транспортери

Добивај вести на Viber Славјанка Петровска, министерката за одбрана, денеска објави дека првите шест оклопни транспортери од САД же бидат изложени пред јавноста в среда на 17 август кога под мотото „30 години безбедност, стабилност, доверба“ Армијата на Република Северна Македонија ќе го одбележи 30-годишниот јубилеј. - Во среда на воениот стадион

Електроавтомобили и Македонија не оди заедно - авто-индустријата скептична во инвестицијата на Владата

Електроавтомобили и Македонија не оди заедно - авто-индустријата скептична во инвестицијата на Владата

Добивај вести на Viber Стручните лица кои ги контактираше „Фактор“ за мислење во врска со потпишаниот договор на Владата со „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ за фабрика во индустриската зона во Тетово за производство на малите електрични автомобили e-GO се уште не сакаат да зборуваат јавно и отворено. Велат премногу е рано во оваа фаза, кога немаат јасна слика,

Луксембург е на врвот - кои се другите девет најбогати земји на светот?
Луксембург е на врвот - кои се другите девет најбогати земји на светот?

Луксембург е на врвот - кои се другите девет најбогати земји на светот?

Добивај вести на Viber Mагазинот Global Finance состави листа на најбогати земји на светот според БДП по глава на жител. На врвот е Луксембург. Оваа мала европска земја има високообразовани граѓани, одлични примања и ниска невработеност. Луксембург има само околу 630.000 жители, но неговиот БДП по жител е околу 140.000 долари, поради што е пред другите

Владимир Путин се пофали дека полека го ослободуваат Донбас

Владимир Путин се пофали дека полека го ослободуваат Донбас

Добивај вести на Viber Чекор по чекор руската армија го ослободува Донбас, вели шефот на руската држава, Владимир Путин, пренесува РИА. Според него, украинската армија губи.  Р уските воздухопловни сили нападнале борбени позиции на 53-та механизирана и 68-та пешадиско-пушкачка бригада на вооружените сили на Украина во близина на градовите Угледар,

Русите тврдат дека убиле стотина платеници од две земји

Русите тврдат дека убиле стотина платеници од две земји

Добивај вести на Viber Руската авијација крај Харков уништила стотина платеници од Полска и Германија. Mинистерството за одбрана објави дека руската борбена авијација убила повеќе од сто платеници од Полска и Германија во областа на источниот украински град Харков. „Високопрецизното оружје на руските воздухопловни сили погодија привремена позиција

Лесја Украинка: Русија сака да ги украде природните ресурси на Украина

Лесја Украинка: Русија сака да ги украде природните ресурси на Украина

Добивај вести на Viber https://cyprus-daily.news/rossiya-hochet-ukrast-prirodnye-resursy-ukrainy/ Руско-украинската војна трае веќе 172 дена, а дури сега почнува да се појавува вистинската слика за тоа што навистина сака Русија од Украина, додека се крие зад убави те изрази како „ спроведување на денацифика ција “, „спас ување на Русите во Украина“,

Ѓоргиев: Не мора да значи дека оваа Комисија, по секоја цена, мора да донесе решенија

Ѓоргиев: Не мора да значи дека оваа Комисија, по секоја цена, мора да донесе решенија

Добивај вести на Viber Во историската комисија нема да носиме решенија по секоја цена, вели копретседателот од македонска страна, Драги Ѓоргиев, при денешната презентација на досега усогласените препораки во заедничката историско-образовна комисија со Бугарија. „Ако не успееме да најдеме, тогаш нема решение. Не мора да значи дека оваа Комисија, по

Османи бара Косово и Албанија да склучат договор за заедничка одбрана

Османи бара Косово и Албанија да склучат договор за заедничка одбрана

Добивај вести на Viber Косовските власти бараат со Албанија да потпишат трактат за заедничка одбрана. Косовската претседателка Вјоса Османи изјави дека е стасано времето за потпишување трактат со Албанија за заедничко реагирање во случај на загрозување на двете држави, јави дописникот на МИА од Приштина. На оваа тема разговарала со нејзиниот албански

Бебе заврши во болница откако паднало од зграда во Белград

Бебе заврши во болница откако паднало од зграда во Белград

Добивај вести на Viber 14 – месечно бебе падна од зграда во Белград. Детето се здобило со повреди на главата откако паднало од вториот кат во зграда во српскиот главен град. Неговите родители го однеле во КБЦ Бежанијска коса, по што е префрлено во Ургентниот центар. Засега не се знае како паднало детето, дознава Телеграф. Ова не е прв ваков случај

Семејството на Вук Бориловиќ е во опасност поради крвна одмазда, полицијата ги чува

Семејството на Вук Бориловиќ е во опасност поради крвна одмазда, полицијата ги чува

Добивај вести на Viber Полицијата го штити од крвна одмазда семејството на масовниот убиец Вук Бориловиќ кој пред три дена направи масакр во Цетиње. Тој во петокот уби десет свои соседи во Цетиње. Имаше и повеќе повредени. Срѓан Кораќ, началник на полициското одделение за сузбивање крвни деликти изјави дека ќе бидат преземени сите мерки за безбедност

НЛБ Банка Скопје по шести пат прогласена за Најдобра банка во Македонија

НЛБ Банка Скопје по шести пат прогласена за Најдобра банка во Македонија

Добивај вести на Viber На годинешните 14-ти „Европски банкарски награди“ (Europe Banking Awards), што ги доделува реномираниот магазин EMEAFinance, НЛБ Банка Скопје ја доби наградата „Најдобра банка во Македонија за 2021 година“. Ова е шеста година по ред во која НЛБ Банка, од страна на магазинот ЕМЕАFinance, е прогласена за најдобра банка во земјата

НЕМА КОЈ ДА МУ ПОМОГНЕ, ГЛУТНИЦА РАЗУЛАВЕНИ КУЧИЊА НАПАДНАА СТРУМИЧАНЕЦ - ќе го решат ли еднаш проблемот локалните власти

НЕМА КОЈ ДА МУ ПОМОГНЕ, ГЛУТНИЦА РАЗУЛАВЕНИ КУЧИЊА НАПАДНАА СТРУМИЧАНЕЦ - ќе го решат ли еднаш проблемот локалните власти

Добивај вести на Viber Ужасна случка е регистрирана на улиците на Струмица, кога огромен број подивени кучиња скитници напаѓаат човек на велосипед. Видеото, кое го објави Струмица Денес, е кусо и покажува само како кучињата го обиколиле несреќниот човек и лаат околу него, а тој се обидува да се одбрани со единственото „оружје“ што го има на располагање,