притисни ентер »

Извори

F2N2

Пландемија
Пландемија

Пландемија

Симптомите исчезнуваат, животот се враќа во нормала, при што лицето се враќа во кругот на семејството и пријателите. Наративите треба да ја пренесуваат пораката: „Јас сум исто како тебе!“ И покрај заразата и болеста, човекот пред сѐ, е фундаментално живо битие и заслужува да биде третиран со достоинство како сите други. Пред неколку дена, мајка ми

Стигмата на Ковид – 19

Стигмата на Ковид – 19

Симптомите исчезнуваат, животот се враќа во нормала, при што лицето се враќа во кругот на семејството и пријателите. Наративите треба да ја пренесуваат пораката: „Јас сум исто како тебе!“ И покрај заразата и болеста, човекот пред сѐ, е фундаментално живо битие и заслужува да биде третиран со достоинство како сите други. Пред неколку дена, мајка ми

Вирусот постои, Тестови за коронавирус Постојат, бројките се реални!

Вирусот постои, Тестови за коронавирус Постојат, бројките се реални!

Дезинформација бр: #183 Дата: 29.06.2020 Извор: kolozeg.info Време на читање: 3 мин. Оригинален наслов: Не Постојат Тестови за КОВИД-19! Глобалофашистите ги Ставаат Народите во Домашен Затвор со Лажни Бројки! Порталот Коложег.Инфо објави текст со наслов Не Постојат Тестови за КОВИД-19! Глобалофашистите ги Ставаат Народите во Домашен Затвор со Лажни

Партиско соопштение со манипулативна содржина Во комбинација со стара фотографија се користи за обвинување на Заев

Партиско соопштение со манипулативна содржина Во комбинација со стара фотографија се користи за обвинување на Заев

Дезинформација бр: #182 Дата: 19.07.2020 Извор: kurir.mk Време на читање: 3 мин. Оригинален наслов: ВМРО-ДПМНЕ: Дента кога Македонија брои 241 новозаразени, другарите на Заев полнат дискотеки со луѓе без дистанца и заштита На 19.07.2020 година, порталот Курир.мк објави текст со наслов ВМРО-ДПМНЕ: Дента кога Македонија брои 241 новозаразени, другарите

Манипулација со чувствата на верниците

Манипулација со чувствата на верниците

Дезинформација бр: #181 Дата: 01.07.2020 Извор: aktuelno24.com.mk Време на читање: 3 мин. Оригинален наслов: ОГРОМНО ЧУДО – СЕ ПОЈАВИ КРСТ ВО ЏАМИЈА: ЛУЃЕТО ИЗЛЕКУВАНИ ОД СВЕТЛИНАТА КОЈА ЗРАЧЕЛО Веб порталот Aktuelno24.com.mk , на 1 Јули, објави статија со наслов: „ОГРОМНО ЧУДО – СЕ ПОЈАВИ КРСТ ВО ЏАМИЈА: ЛУЃЕТО ИЗЛЕКУВАНИ ОД СВЕТЛИНАТА КОЈА ЗРАЧЕЛО“

НАТО не Е ПРЕД РАСПАД

НАТО не Е ПРЕД РАСПАД

Дезинформација бр: #181 Дата: 07.07.2020 Извор: magazin.mk Време на читање: 4 мин. Оригинален наслов: НАТО ПРЕД РАСПАД: СПОРОТ МЕЃУ ФРАНЦИЈА И ТУРЦИЈА ЗА ЛИБИЈА Е ЗНАК ЗА НЕМОЌ НА АЛИЈАНСАТА! На 07.07.2020 година порталот Магазин.мк објави статија со наслов „НАТО пред распад: спорот меѓу Франција и Турција за Либија е знак за немоќ на алијансата!“

ЕУ ќе набави 30.000 дози од лекот Ремдесивир за лекување на пациенти со КОВИД-19

ЕУ ќе набави 30.000 дози од лекот Ремдесивир за лекување на пациенти со КОВИД-19

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Eвропската Унија во средата 29.07.2020, соопшти дека е постигната согласност за набавка на извесна количина од лекот Ремдесивир. Набавката на лекот ќе биде извршена преку американската фармацевтска компанија Гилеад . Според очекувањата, со оваа набавка ќе се задоволат краткорочните потреби на европските пациенти, а според планот

Владата превзема мерки за превенција и справување со мигрантите

Владата превзема мерки за превенција и справување со мигрантите

Дезинформација бр: #180 Дата: 09.07.2020 Извор: republika.mk Време на читање: 4 мин. Оригинален наслов : Мигранти влегуваат кога и колку сакаат, Спасовски тера кампања! Порталот Република на 09 Јули 2020, објави вест со наслов: Мигранти влегуваат кога и колку сакаат, Спасовски тера кампања! Во краткиот текст, се вели Шокантно видео покажува десетици

Германските власти со силна загриженост, поради растот на заразени

Германските власти со силна загриженост, поради растот на заразени

Водечкиот германски експерт за контрола на болести изјавил дека е многу загрижен заради растот на заразени во земјата. „Ние сме во во центарот на рапидно развивање на пандемијата“, им изјавил на новинарите Лотар Вилер, раководител на Институтот „Роберт Кох“ (РКИ) . Тој смета рече дека Германците станале „несовесни“ и апелира луѓето да носат маски,

Непостоечки пророштва како алатка за пропаганда

Непостоечки пророштва како алатка за пропаганда

Дезинформација бр: #179 Дата: 11.07.2020 Извор: ekran.mk Време на читање: 3 мин. Оригинален наслов: Древно пророштво на германски свештеник од 17 век: Една мала земја сите ќе се обидат да ја уништат, но во неа ќе се симне БОГ! Според екран.мк мистериозниот германски свештеник чие име не е наведено никаде предвидел дека „Уште еден многу важен, а за