притисни ентер »

Извори

Expres

Котеска за Ѓорѓиев: Замисли да добиваш академска награда од Македонија и потоа да ја распродадеш нејзината историја
Котеска за Ѓорѓиев: Замисли да добиваш академска награда од Македонија и потоа да ја распродадеш нејзината историја

Котеска за Ѓорѓиев: Замисли да добиваш академска награда од Македонија и потоа да ја распродадеш нејзината историја

Професорката Јасна Котеска од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје „распали“ по шефот на македонскиот дел од Интердисциплинарната комисија за историски и образовни прашања со Бугарија и од неодамна член на Македонската академија на науките и уметностите, Драги Ѓорѓиев. Замисли да добиваш секој месец академска награда од буџетот на Р. Македонија

Се пишал Албанец за да се вработи: Судска одлука за носителот на листата на СДСМ во Тетово

Се пишал Албанец за да се вработи: Судска одлука за носителот на листата на СДСМ во Тетово

За да се вработи во Јавната Установа Меѓуопштински центар за социјални работи Тетово, акутелниот носител на советничка листа на СДСМ за локалните избори во Тетово, Глигорије Стојановски, во пријавата навел дека е Албанец, бидејќи во огласот било наведено дека истиот е наменет за вработување на кандидати Албанци, дознава Вечер.мк. Со тоа Стојановски

Тежок удар за Ковачевски: Знаел ли премиерот дека тетовскиот носител го сменил македонскиот идентитет?

Тежок удар за Ковачевски: Знаел ли премиерот дека тетовскиот носител го сменил македонскиот идентитет?

Знаел ли лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски дека носителот на неговата партија за тетовската советничка листа неодамна го сменил својот национален идентитет и од Македонец станал Албанец. Како што беше денеска објавено носителот на советничката листа на СДСМ во Тетово, за да се вработи во ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа од Македонец

Најчевска: Арачиново е слика на ДУИ и во што би се претворила државата да е само ДУИ на власт

Најчевска: Арачиново е слика на ДУИ и во што би се претворила државата да е само ДУИ на власт

По тврдењето од вработен во ЕВН за МКД.мк дека во Арачиново годишно се краде или не се плаќа струја во вредност од 6 милиони евра, професорката Мирјана Најчевска со коментар: Арачиново е слика на ДУИ и во што би се претворила државата да е само ДУИ на власт. На добар пат сме да го достигнеме тоа. Прв чекор е да биде отстранета ДУИ од власт. Втор чекор

Ништо од американскиот течен гас за Бугарија

Ништо од американскиот течен гас за Бугарија

На Бугарија ѝ беше одбиено барањето за продолжување на периодот да достави понуда за цистерните за течен гас од САД кој истекува утре, соопшти министерот за енергетика Росен Христов. За жал, добивме одбивање и рокот останува ист – до 19 август мора да одредиме терминал за снабдување со течен гас, објасни тој. Петков: Американскиот течен гас е 4 пати

Русковска е суспендирана пред да почне распит на сведоци за случај во кој е инволвиран моќник на СДСМ
Русковска е суспендирана пред да почне распит на сведоци за случај во кој е инволвиран моќник на СДСМ

Русковска е суспендирана пред да почне распит на сведоци за случај во кој е инволвиран моќник на СДСМ

Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска денеска во изјава за медиумите откри дека била суспендирана една недела пред да почне распит на сведоци за случајот Станица за технички преглед на Беса транс во кој како шеф на МВР е инволвиран министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Процесните дејствија во истрагата за предметот поврзан

Котевска до Ѓорѓиев: „За 80.000 евра им ја продаваш историјата на РМ на Бугарите! – Парите ти се проколнати и кариерата ти е уништена!“

Котевска до Ѓорѓиев: „За 80.000 евра им ја продаваш историјата на РМ на Бугарите! – Парите ти се проколнати и кариерата ти е уништена!“

„Продолжуваат реакциите и незадоволството кај јавноста во Македонија од препораките истакнати од академик Драги Ѓоргиев и македонските членови на историската македонско-бугарска комисија. Не се прифакаат препораките од политички избраната Комисија за историски прашања дека требало Македонија да ги чествува Цар Самоил, Светите Кирил и Методиј и Светите

Стотина врвни македонски научници до комисијата за историја: Препораките ви се ништовни, го прекршивте принципот на научност и етичност

Стотина врвни македонски научници до комисијата за историја: Препораките ви се ништовни, го прекршивте принципот на научност и етичност

ИЗЈАВА НА МАКЕДОНСКИТЕ НАУЧНИЦИ И ИСТРАЖУВАЧИ по повод препораките на Комисијата за историја и образование со Бугарија: по повод „Препораките за заедничко одбележување на историски личности“ на „Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно

Најчевска: Во Македонија има непишана забрана за критика на ДУИ

Најчевска: Во Македонија има непишана забрана за критика на ДУИ

„Во Македонија има непишана забрана за критика на ДУИ.Можеш да ја критикуваш било која политичка партија и да бараш одговорност од високите функционери кои доаѓаат од таа партија. Освен кога станува збор за ДУИ и функционерите кои доаѓаат од ДУИ. Другите партии го толерираат тоа“ објавува професорката Мирјана Најчевска на Фејсбук.

Сто македонски научници против „препорките“ прифатени од  комисијата од Ѓорѓиев

Сто македонски научници против „препорките“ прифатени од комисијата од Ѓорѓиев

Повеќе од сто македонски научници и истражувачи со индигација ги отфрлаат Препораките на Заедничката македонско-бугарска мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања и ги сметаат за псевдонаучни, поради неколку причини. Научниците и истражувачите објавија заедничка изјава по повод „Препораките за заедничко одбележување на

Нов инцидент при жив контакт на Пендаровски со граѓани

Нов инцидент при жив контакт на Пендаровски со граѓани

Нов вербален инцидент на претседателот Пендаровски при контакт во живо со граѓани. Овој пат се случи на ракометниот турнир во Струга каде Пендаровски е покровител. Во моментот кога официјалниот спикер го најавува доаѓањето на претседателот на мечот меѓу Еуростандард Пелистер и Татран од Прешов од публиката се слушаат извици уааа, свирежи и други навредливи

Јанкуловски: „Политичка багра ја претвори РМ од национална држава во урнатина без нација и ја одведе во безидентитетска бездна!“

Јанкуловски: „Политичка багра ја претвори РМ од национална држава во урнатина без нација и ја одведе во безидентитетска бездна!“

„Да читаа нашиве политичари во животот колку што крадеа ќе знаеја малку повеќе каде нѐ водат. Вака, не одведоа во безидентитетска бездна. Македонија од национална држава се претвори во беззаконска банда. Таа стана политичка урнатина без нација и без иднина“ – вели универзитетскиот професор Звонимир Јанкуловски во својата колумна со наслов „Како политички

Софија будно следи што се случува во Скопје – луѓето со бугарска самосвест да не изгубат верба во институциите

Софија будно следи што се случува во Скопје – луѓето со бугарска самосвест да не изгубат верба во институциите

В.Д. министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, вели дека „имаме механизам усвоен од бугарскиот парламент, францускиот предлог, кој е усвоен и од парламентот на РСМ и пред нас е широк терен да продолжиме со работата за расчистување на спорното прашања“ За него „загрижувачки се обидите на (македонската опозиција -н.з.) да ги искористи

Функционерот на СДСМ кој од Македонец стана Албанец да се вработи ја објаснува историјата

Функционерот на СДСМ кој од Македонец стана Албанец да се вработи ја објаснува историјата

Функционерот на СДСМ Глигорије Стојановски кој од Македонец станал Албанец во обид да ја објасни позицијата на неговата партија за историските теми со Бугарија и работата на комисијата вели дека никој не знае што се случило пред 6 века и дека историјата ја пишуваат победниците. ,,Историјата е релативна работа. Пред 600 години што се десило ни ја ни

Русковгска тргнува во контраофанзива по суспензијата

Русковгска тргнува во контраофанзива по суспензијата

Жалба до Советот на јавни обвинители, а која се однесува на суспензијата од работното место од страна на Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовевски, денеска ќе поднесе шефицана на ЈО за ГОКК, Вилма Русковска. За претресот во финансиската полицијата од стараа на ЈО на 18 јули, директорот на Финасиска полиција Арафат Муареми на 8. август поднесе