притисни ентер »

Извори

Expres

Бунт на македонските научници: Бугарија безобзирно лаже, Владата подалеку од науката
Бунт на македонските научници: Бугарија безобзирно лаже, Владата подалеку од науката

Бунт на македонските научници: Бугарија безобзирно лаже, Владата подалеку од науката

По бугарскиот меморандум со кој се бара македонските власти да признаат дека македонскиот народ и јазик се продукт на српски инжинеринг и најавата на премиерот Заев дека ќе се најде компромисно решение реакција од група македонски научници. Во јавниот проглас се бара политиката да не се меша во историската наука која има јасни позиции во однос на

Професор по физичко предложен за заменик министер за одбрана

Професор по физичко предложен за заменик министер за одбрана

Башким Хасани, професор по физичко воспитување, е предложен за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана. Тој со ова образование досега бил заменик директор на Финансиска полиција, објави СакамДаКажам .

Милчин: Ковачев е реликт на фашистичка Бугарија!

Милчин: Ковачев е реликт на фашистичка Бугарија!

Владимир Милчин, режисер и поранешен прв човек на Институт „Отворено општество – Македонија“, го „парчоса“ бугарскиот европратеник Андреј Ковачев по неговите последни јавни настапи за Македонија. Овој Ковачев е реликт на фашистичка Бугарија. Нахалноста му е својствена и му прилега. Posted by Владимир Милчин on Saturday, September 19, 2020 Негирањето

Ш како Школо: Децата што немаат комјутери ќе учат од хартија и од ТВ

Ш како Школо: Децата што немаат комјутери ќе учат од хартија и од ТВ

Со Планот и Протоколите што се усвоени од Владата се предвидува успешно следење на наставата и за децата кои нема да бидат во можност да учат преку онлајн платформата. За децата, чии родители се изјасниле дека не сакаат да ги пуштаат во училиште со физичко присутсво, а немаат уреди, во Планот е предвидена опција да добиваат печатени материјали. Онлајн

Градско бара книжевник што ќе решава се освен јазични проблеми

Градско бара книжевник што ќе решава се освен јазични проблеми

Општината Градско бара работник што ќе покрива повеќе теми како прекугранична соработка, екологија, евроинтеграции и друго за што вработениот треба да добива плата од над 26 илјади денари. За да им биде јасно на сите дека конкурсот е наместен и дека ќе биде примен човек близок на локалната власт и на партијата на власт општината бара човек кој што

Столе Попов со обраќање за паметење на „Браќа Манаки“ – за идентитетот, јазикот, негациите
Столе Попов со обраќање за паметење на „Браќа Манаки“ – за идентитетот, јазикот, негациите

Столе Попов со обраќање за паметење на „Браќа Манаки“ – за идентитетот, јазикот, негациите

Режисерот Столе Попов остави печат врз 41. Меѓународен фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола не само како добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм 2020“, туку и со моќните пораки при обраќањето по примањето на признанието. Човекот што ги режираше култните македонски играни филмови „Црвениот коњ“, „Среќна нова ’49“,

Пресретнат пакет со отровот рицин наменет за Трамп

Пресретнат пакет со отровот рицин наменет за Трамп

Федералното истражно биро (ФБИ) и американската тајна служба, овластени да го штитат претседателот на САД, покренаа истрага за пресретнатиот пакет со отровот рицин наменет за Доналд Трамп. „Два теста потврдиле присуство на рицин во пакетот испратен неделава и пресретнат пред да стигне во поштенската соба на Белата куќа. Секоја пошта се се сортира и

Бугарски адвокат за Меморандумот: Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни

Бугарски адвокат за Меморандумот: Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни

„Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни“, го коментира бугарскиот адвокат Емил А. Георгиев меморандумот од Бугарија до земјите-членки на Европската унија во врска со Македонија. Во дебатата под објавата на Твитер претседателот на здружението „Независни адвокати“ и член на здружението „Иницијатива правда за сите“, кој себеси се опишува

Покрај Заев, руските пранкери го насамарија и претседателот на Европски парламент

Покрај Заев, руските пранкери го насамарија и претседателот на Европски парламент

Давид Сасоли, претседател на Европскиот парламент, е најновата жртва на руските пранкери, кои минатата година го насамарија и Зоран Заев. За разлика од климатската активистка Грета Тунберг и поранешниот украински претседател Петро Порошенко, со кои го наместија премиерот на Македонија, во телефонскиот разговор со Сасоли мајтапчиите лажно му се претставија

Посилен од отровот „новичок“ – Навални веќе шета

Посилен од отровот „новичок“ – Навални веќе шета

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални објави фотографија на Инстаграм на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека неговиот пат кон закрепнување е „јасен, но долг”. Тој рече дека сè уште има тешкотии во качувањето по скали бидејќи нозете сè уште му се тресат. Труењето на Навални, за што беа обвинтети руските власти, доведе до ново затегнување

Хаосот во образованието допрва започнува

Хаосот во образованието допрва започнува

Многу нејаснотии во јавноста по објавената платформа за онлајн настава од страна на владата. Реагираат и наставници, родители и ученици но и информатичари. Прашањата се поврзани со поседување на компјутери воопшто, поседување на компјутери со соодветна јачина, поседување на компатибилен софтвер за следење на наставата за учениците и за наставниците

Македонските езера исчезнуваат, зарем не!?

Македонските езера исчезнуваат, зарем не!?

На социјалните мрежи веѓе подолго време се споделуваат фотки и видеа од алармантното исчезнување на македонските езера. Преспанското, Охридското, Дебарското, а сега веќе и Мавровското Езеро пресушија, а нема ни информација од властиет – што ни се случува….

Жените во владата на минимум, од ДУИ ни за лек

Жените во владата на минимум, од ДУИ ни за лек

Само една шестина од македонските министри и заменици министри во ново – старата влада се од женски род иако дел од партиите најавуваа и до 50 насто жени на највисоките владини функции. Откако владата ја објави листата од 16 заменици математиката се покажа дека со само две жени предложени како заменички од вкупно 36 членови на владата само 6 се жени

Андреј Ковчев „му се сипа“ и на Дојче веле

Андреј Ковчев „му се сипа“ и на Дојче веле

Бугарскиот евро-пратеник Андреј Ковачев убеден дека југоносталгија стои зад реакциите од Македонија по дрското инсисирање на официјална Софија дека не постои македонски јазик, нација, историја, нападна новинар на Дојчле веле. Во последниот во низата координирани напади од бугарска страна – Каракачанов – Ковачев – Топалов – европратеникот Ковечев вели:

Османи Захариева ѝ ги кажал „црвените линии“ на макдонија

Османи Захариева ѝ ги кажал „црвените линии“ на макдонија

„Имаме стратегија, знаеме што правиме. Ги имаме црвените линии на бранење на нашите национални и државни интереси и цврсто стојам на бранење на тие интереси“, изјави шефот на македонска дипломатија Бујар Османи во врска со атакот од Софија и најавите дека соседна Бугарија ќе ја блокира Македонија во РУ. Министерот за надворешни работи Бујар Османи