притисни ентер »

Извори

Емитер

Со полна пареа НАСА се подготвува за сериозна НЛО студија
Со полна пареа НАСА се подготвува за сериозна НЛО студија

Со полна пареа НАСА се подготвува за сериозна НЛО студија

Се чини дека во НАСА сериозно ја сфаќаат нивната  претстојна истрага за НЛО. Имено, во јуни агенцијата објави дека ќе започне научна студија за НЛО (Неидентификувани летечки објекти), или ако сакаме да бидеме попрецизни истражување на НВФ – неидентификувани воздушни феномени, како што не неодамна беа “ребрендирани” овие појави. Рубрика: На граница

Кина го презема приматот на земја со најмногу цитирани научни трудови
Кина го презема приматот на земја со најмногу цитирани научни трудови

Кина го презема приматот на земја со најмногу цитирани научни трудови

За првпат Кина ги престигна Соединетите американски држави и е земја чиишто истражувачи имаат најголем број на најцитирани трудови, што е клучен показател за научното влијание, се вели во новиот извештај на "Japanese Science and Technology Indicators", објавен на 9 август. Во периодот од 2018 до 2020 година, Кина придонела со 27,2 % од најцитираните

Мултијадрени оптички влакна

Мултијадрени оптички влакна

Со зголемување на потребата за безжична комуникација, услугите што ги вклучуваат IoТ (Internet Of Things), M2M (Machine to Machine), сензорски мрежи и поврзаните возила имаат потреба од уште поголем пропусeн опсег за да го прошират својот капацитет и да најдат поефикасни врски преку мрежи со оптички влакна и со голема брзина. Како резултат на тоа,

ФАИ светски куп за слободно летачки модели Куп Прилеп – “Тофеј на Прилеп”

ФАИ светски куп за слободно летачки модели Куп Прилеп – “Тофеј на Прилеп”

Викендов, на 13 и 14 август се одржа Светскиот КУП – Трофеј на Прилеп.  Благодарејќи на поканата на организаторот зедов активно учество во мерење на времето на натпреварувачите. На тој начин ке се обидам да ги објаснам условите за текот на натпреварот а секако и добиените резултати објавени од ВЕБ страната на организаторот. Рубрика: Макетарство и моделарство

Амонијак за зацелување на перовските филмови во производството на соларни панели

Амонијак за зацелување на перовските филмови во производството на соларни панели

Уште од 2009 година, научниците полагаат надеж дека филмовите перовските, коишто претставуваат комбинација од органски и неоргански материјал, може да се покажат како добар материјал во изработката на соларни панели. Перовскитите се мошне тенки фолии со специфична кристална структура коишто се извонредно лесни и флексибилни, ефикасни и економични,

Ин мемориам: Петар Лагудин (1937 - 2022)

Ин мемориам: Петар Лагудин (1937 - 2022)

Со жалење ја пренесуваме веста дека на 12 август оваа година почина нашиот долгодишен соработник Петар Лагудин, автор на бројни научно-популарни статии објавени во списанието и на веб порталот ЕМИТЕР. Рубрика: Омнибус Соработник: Редакција Емитер Датум: Понеделник, 15 Август, 2022 - 13:00 Image: Од обуката во САД во просториите на MCI Од лево кон десно:

Каков е тој метастатски рак на дојка од којшто почина Оливија Њутн-Џон?

Каков е тој метастатски рак на дојка од којшто почина Оливија Њутн-Џон?

Смртта на австралиската суперѕвезда Оливија Њутн-Џон го привлече вниманието на често погрешно разбраната фаза на рак на дојка – метастатскиот рак на дојка. Њутн-Џон за првпат беше дијагностицирана со рак на дојка во 1990-тите и помина 25 години во ремисија. Кога ракот се врати во 2017 година, овој пат во нејзиниот 'рбет, нејзината состојба поттикна

Македонија како производител на автомобили?

Македонија како производител на автомобили?

Македонската Влада денеска, преку вицепремиерот за политички систем Артан Груби, објави вест дека владата донела одлука да ја помогне новата гриндфилд инвестиција во ТИРЗ Тетово со 130 милини евра во која ќе се произведуваат автомобили на електричен погон наменети за градско возење. Ќе се вработеле 3000 до 4000 вработени, а целата инвестиција ќе чинела

Најнова пресметка за одвишната смртност од ковид-19 во Македонија

Најнова пресметка за одвишната смртност од ковид-19 во Македонија

Според податоците за бројот на починати од најновиот месечен билтен бр. 7/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС), можеме да ја пресметаме најновата статистика за одвишната смртност (односно реалната смртност од ковид-19) од 1.4.2020 до 31.5.2022. Рубрика: Медицина Соработник: Дејан Трајковски Датум: Четврток, 11 Август, 2022 - 21:30 Image: ковид

Ново студено кафеаво џуџе откриено со помош на Џејмс Веб телескопот

Ново студено кафеаво џуџе откриено со помош на Џејмс Веб телескопот

Користејќи го вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST), еден меѓународен тим на астрономи откри ново бледо, далечно и студено кафеаво џуџе. Новопронајдениот објект, со ознака GLASS-JWST-BD1, се покажа дека е околу 31 пат помасивен од Јупитер. Откритието беше детално опишано во трудот објавен при крајот на минатиот месец на arXiv.org . Рубрика: Астрономија

Пандемиска анализа 9.8.2022

Пандемиска анализа 9.8.2022

Независно од намалувањето на дневниот број на новодијагностицирани, бројот на хоспитализирани изминатата недела продолжи да расте (сината линија на првиот дијаграм). Моментално во болниците има 180 хоспитализирани, од кои 45, односно една четвртина се на кислородна поддршка. Овој процент е многу понизок во споредба со минатите години и покажува дека: