притисни ентер »

Извори

еМАГАЗИН

ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на Заев
ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на Заев

Гордана Јанкуловска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на мафијата на Заев, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на спроведувањето на поранешната министерка за внатрешни работи во затвор, за одлежување на казна затвор од четири години. „Јанкулоска оди во затвор за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мафија и во исто време кога

Полугола полицајка во униформа си ги покажа градите на социјалните мрежи, МВР го истражува случајот

Полугола полицајка во униформа си ги покажа градите на социјалните мрежи, МВР го истражува случајот

Вработена во МВР се сликала полугола во униформа и фотографијата ја објавила на социјалните мрежи, пишува „а1он.мк“. Полициската службеничка е вработена во министерството пред 11 години, и работи во Одделот за гранични работи и миграции. Од МВР кратко изјавиле дека одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при

МВР откри „шума“ со марихуана во Демир Капија: Стебла високи до 4 метри

МВР откри „шума“ со марихуана во Демир Капија: Стебла високи до 4 метри

На 28.09.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес  во местото Јаворица, Демир Капија пронајдоа насад со 65 стебла канабис со висина од 2,5 до четири метри и  на лице место приведоа две лица С.С. (33) и А.С. (56) од Демир Капија поради соменние за недозволено

Јовановиќ: КИНЕНОВА и уметноста ќе ја победат пандемијата оваа година со специјална програма

Јовановиќ: КИНЕНОВА и уметноста ќе ја победат пандемијата оваа година со специјална програма

Уметноста секогаш има начин да биде видена, а публиката е онаа која што треба да ужива во неа. Оваа година, Меѓународниот филмски фестивал КИНЕНОВА доаѓа од нов агол пред публиката, но овој пат достапен е за сите. Новите услови кои се наметнаа при справување со корона кризата, доведе до тоа да се промени и начинот на одржување и организирање на филмскиот

Јанкулоска спроведена во затворот Идризово, каде што треба да лежи четири години

Јанкулоска спроведена во затворот Идризово, каде што треба да лежи четири години

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е спроведена во затворот во Идризово, каде што треба да ја одлежи четиригодишната казна затвор за случајот „Тенк“, кој се однесува на незаконски тендер за набавка на луксузен „мерцедес“. „Лицето Г.Ј е спроведено во затворот Идризово,“ потврдија кратко од МВР. Врховниот суд неодамна ја потврди

Детален преглед на состојбата со пациенти со Ковид-19 по болниците
Детален преглед на состојбата со пациенти со Ковид-19 по болниците

Детален преглед на состојбата со пациенти со Ковид-19 по болниците

Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 69 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациент, нема пациенти на механичка вентилација. „Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете  и 1 мајка суспектни на вирусот

Детален преглед на состојбата со активни случаи со Ковид-19 по скопските општини

Детален преглед на состојбата со активни случаи со Ковид-19 по скопските општини

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 112 нови случаи со Ковид-19 од кои, 46 во Скопје. Состојбата со активни случаи со Ковид-19 по скопските општини изгледа вака: Чаир – 57 Гази Баба – 79 Аеродром – 102 Карпош – 88 Центар – 98 Кисела Вода – 84 Ѓорче Петров – 52 Бутел – 26 Шуто Оризари – 17 Студеничани – 6 Сарај – 12 Арачиново –

Починаа уште осум нови пациенти заразени од Ковид-19, тројца од Скопје

Починаа уште осум нови пациенти заразени од Ковид-19, тројца од Скопје

Министерство за здравство информира дека се починати осум пациенти од Ковид-19. Во болнички услови се починати пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г). Вкупната бројка на починати е 737. Фото/МЗ

Убава вест: Поголем број на оздравени од заразени со Ковид-19, од 159 најмногу во Скопје 42

Убава вест: Поголем број на оздравени од заразени со Ковид-19, од 159 најмногу во Скопје 42

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-8, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-10, Струга-6, Велес-4, Битола-3, Охрид-10, Кавадарци-2, Гостивар-13, Гевгелија-11, Струмица-4, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Делчево-8,

Нови 112 случаи со Ковид-19 од 1.372 тестирања, најмногу во Скопје

Нови 112 случаи со Ковид-19 од 1.372 тестирања, најмногу во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети

25 од 28 починати лица од Ковид-19 имале коморбидитет

25 од 28 починати лица од Ковид-19 имале коморбидитет

Последниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), за периодот од 21 до 27 септември покажува дека пријавени се 28 смртни случаи од Ковид-19, што е намалување од 41,7% во однос на минатата недела. „Во однос на возраста, 23 лица биле над 60 години, 4 на возраст од 50-59 и еден од 40-49 години. Сите починати биле хоспитализирани. Коморбидитети

27 лица кои се заразиле со Ковид-19 патувале надвор од државата

27 лица кои се заразиле со Ковид-19 патувале надвор од државата

Во најновиот извештај на Институт за јавно здравје за состојбата со Ковид-19, во периодот од 21 до 27 септември, регистрирани се 27 лица со историја на патување во последни 14 дена. Од вкупниот број на нови случаи, 332 (38,5%) имале контакт со потврден случај. Фото/Влада

Најмногу заразени со Ковид-19 минатата недела има кај лицата над 60 години, најмалку кај децата

Најмногу заразени со Ковид-19 минатата недела има кај лицата над 60 години, најмалку кај децата

Од вкупниот број на нови случаи во периодот 21-27 септември, според извештајот на ИЈЗ, регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (n=184, 20,7%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 40-49 години (n=172; 19,3%), 50-59 (n=161; 18,1%), 30-39 (n=152;

Сирените на брзата помош „ечеа“ во Охрид од почит кон Дијана Димоска и жртвите на Ковид-19

Сирените на брзата помош „ечеа“ во Охрид од почит кон Дијана Димоска и жртвите на Ковид-19

Возилата за брза помош на Здравствен дом и возилата од Општа болница од Охрид денеска со свирење и ротација на светлата и оддадоа последна почит на прерано починатата медицинска сестра Дијана Димоска и на сите жртви на опасниот корона вирус Ковид -19. Во чест на прерано згаснатите животи од корона вирус Ковид-19 😢 Posted by JZU Opsta Bolnica- Ohrid

Регистрирани 890 нови случаи на Ковид-19 за една недела, има намалување за 6,4 проценти

Регистрирани 890 нови случаи на Ковид-19 за една недела, има намалување за 6,4 проценти

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 21 до 27 септември 2020г., тестирани се вкупно 9.691 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е 0,3% повеќе во однос на минатата недела. Регистрирани сe вкупно 890