притисни ентер »

Извори

Екран

Денеска е Воздвижение на Честниот и Животворен Крст Господов:Крстовден ни го претскажува времето
Денеска е Воздвижение на Честниот и Животворен Крст Господов:Крстовден ни го претскажува времето

Денеска е Воздвижение на Честниот и Животворен Крст Господов:Крстовден ни го претскажува времето

Македонската православна црква и верниците денеска го прославуваат Крстовден, празник кога се навестува каква зима не очекува… На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Јерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја, Св. царица Елена намисли

ШЕРИЈАТСКИ ЗАКОН – СИЛУВАЧ НА ДЕЦА ОСУДЕН НА 169 УДАРИ СО КАМШИК: После 52. се онесвестил – кога ќе се опорави ГО ЧЕКА ПРОДОЛЖУВАЊЕ!

ШЕРИЈАТСКИ ЗАКОН – СИЛУВАЧ НА ДЕЦА ОСУДЕН НА 169 УДАРИ СО КАМШИК: После 52. се онесвестил – кога ќе се опорави ГО ЧЕКА ПРОДОЛЖУВАЊЕ!

Осудениот силувач на деца од Индонезија бил осуден на 169. удари со камшик, но по 52-от удар тој паднал на земја. Казната е извршена во градот Банда Ацех, каде владее шеријатскиот закон. Човекот, кого во локалните медиуми е наречен само Рони, требаше да биде удрен 169 пати, но падна по 52. удар, па медицинските работници изјавиле дека тој не е во можност

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, јадете го ова овошје денес: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, јадете го ова овошје денес: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“ Крстовден е голем празник што Македонската православна црква и верниците го слават двапати годишно, на 18. јануари и 27. септември. Есенскиот Крстовден е придружен со бројни обичаи и верувања, кои се почитуваат уште од античко време.Сигурно сте запознаени со изреката дека „секое село има свој обичај“, затоа

Стар рецепт за јакнење на имунитетот, подобро железо и крвна слика: Потребен ви е мед и уште 3. здрави намирници

Стар рецепт за јакнење на имунитетот, подобро железо и крвна слика: Потребен ви е мед и уште 3. здрави намирници

Природен лек од 4 состојки за зајакнување на имунитетот, лекување на анемија и подобрување на состојбата на железо во крвта – еве како да го направите сами! Медот е храна што се користи во природната медицина со векови и се знае дека одлично влијае на состојбата на имунитет, pH вредност во организмот и може да послужи како алтернатива на белиот шеќер

Пробиотици и пребиотици: Која е разликата и дали тие навистина спречуваат рак и депресија?

Пробиотици и пребиотици: Која е разликата и дали тие навистина спречуваат рак и депресија?

Корисни супстанции со слични имиња и различни ефекти! Пробиотиците и пребиотиците се доста важни теми во науката за исхрана денес. Сепак, и покрај фактот дека нивните имиња се толку слични, тие играат сосема различни улоги во нашето тело. Пробиотиците се корисни бактерии, а пребиотиците се храна за овие бактерии. Откриваме сè што треба да знаете за

Еве кои хороскопски знаци најдобро чуваат тајни, а кои едвај чекаат да ги издадат!
Еве кои хороскопски знаци најдобро чуваат тајни, а кои едвај чекаат да ги издадат!

Еве кои хороскопски знаци најдобро чуваат тајни, а кои едвај чекаат да ги издадат!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Иако на некои пријатели можеме да им ги довериме сите наши тајни, сите знаеме барем една личност која едноставно не знае како да чува нешто за себе. Зошто можеме да веруваме на некои луѓе, а не на други? Одговорот би можел

Викторија Бекам направила фармерки по кои полудел светот: Удобни, и и’ стојат на секоја жена!

Викторија Бекам направила фармерки по кои полудел светот: Удобни, и и’ стојат на секоја жена!

Новиот тренд на фармерки е удобен и шик Деновиве во Лондон се одржа модната недела, а во склад со целата година, повеќето модни ревии и колекции се прикажуваат дигитално. Дизајнерката Викторија Бекам планираше да организира мала модна ревија во салонот за 15 лица, сепак, таа се откажа во последен момент. Наместо тоа, таа вчера сподели видеа и слики

40. дена поради сепса била во кома и го видела „другиот свет“: Исповест на познатата новинарка Маја Жежељ и нејзиниот сопруг

40. дена поради сепса била во кома и го видела „другиот свет“: Исповест на познатата новинарка Маја Жежељ и нејзиниот сопруг

Познатата белградска новинарка и водителка на Дневник на TV N1 Србија паднала во кома поради тешка сепса и се борела за својот живот цели 40. дена. Во емисијата „Преживеани“ на К1 телевизија, таа раскажала детали за нејзината тешка и болна борба. Нејзиното семејство минувало низ пекол, бидејќи лекарите не давале многу добри прогнози. Нејзиниот сопруг

ОБЈАВИЛЕ СРЕЌНИ ВЕСТИ: Актерскиот пар од серијата „Игри на тронови“ чека бебе

ОБЈАВИЛЕ СРЕЌНИ ВЕСТИ: Актерскиот пар од серијата „Игри на тронови“ чека бебе

Актерката Розли Лесли и нејзиниот сопруг, актерот и продуцент Кит Харингтон, кои се прославија со улогите во серијата „Игра на тронови“, објавија дека наскоро, по прв пат, ќе станат родители. Розли и Кит се запознаа на снимањето на популарната „Игра на тронови“ и наскоро влегоа во врска. Двојката неодамна прослави две години брак, а нивното прво заедничко

Ангелина Џоли со 16. и 44. години: Прашува на која слика е поубава

Ангелина Џоли со 16. и 44. години: Прашува на која слика е поубава

Актерската дива Ангелина Џоли на својот Инстаграм профил објави фотографии кога имала 16. години, а сега со 44 години, и на десетици илјади следбеници им понудила да одговорат на која е поубава. 16 или 44? – прашала Ангелина Како и да е, никој не можел да осе длучи, бидејќи и на двете актерката ве остава без здив со својата убавина. „Сите години“,

Животна приказна на Мајкл Даглас: „Болеста ми е казна за гревовите од младоста!“

Животна приказна на Мајкл Даглас: „Болеста ми е казна за гревовите од младоста!“

„За разлика од другите деца, јас немав класично детство. Не трчав по улиците, ниту спортував. Ретко ги гледав мајка ми и тато затоа што беа на снимање нон-стоп, додека мене ме чуваа луѓе вработени во филмски компании. Сакам да кажам дека пораснав во филмски студија, каде што сите ми ласкаа затоа што татко ми во тоа време веќе беше актерска легенда“,

Папагал среде натпревар слетал на глава на играчица и направил хаос

Папагал среде натпревар слетал на глава на играчица и направил хаос

За време на фудбалски натпревар во Бразил, играчиците ги посетил неочекуван гостин. Станувало збор за црвено-син папагал ара, кој дури слетал на главата на една од играчиците за да има подобар преглед на она што се случува на теренот. Бруна Бенитес, која игра за СЦ Интернационал, беила на средина од теренот кога видела како пердувено суштество и приоѓа

Во Македонија денеска се регистрирани 148. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 65. пациенти– починати се 3. лица

Во Македонија денеска се регистрирани 148. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 65. пациенти– починати се 3. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2, Штип-2, Прилеп-9, Тетово-11, Велес-2, Битола-6, Кавадарци-6, Гостивар-3, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Кочани-18, Берово-11, Валандово-1, Свети Николе-6,

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија, 10-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Финецот славеше по втор пат во својата кариера во Сочи, каде ја оствари втората победа годинава, и деветта во кариерата. Најблиску до Ботас беше Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул, додека бранителот на титулата

Ролан Гарос започна со скандал:„Не сме патки, ‘ајде чао’!“

Ролан Гарос започна со скандал:„Не сме патки, ‘ајде чао’!“

Белорусинката Викторија Азаренка, 14-та играч во светот, ја победи Црногорката, Данка Ковиниќ со 2:0 (6:1, 6: 2) во 1. коло на Ролан Гарос, но за време на првиот сет, при резултат 2:1, направи скандал поради дождот што почна да паѓа, температура од осум Целзиусови степени а според наредба на судијата и супервизорот требаше да чекаат дождот да престане