притисни ентер »

Извори

Економски

Бесими: Нови инструменти за развој на пазарот на хартии од вредност
Бесими: Нови инструменти за развој на пазарот на хартии од вредност

Бесими: Нови инструменти за развој на пазарот на хартии од вредност

Развојот на пазарот на капитал е клучен за поддршка на развојот на економијата, затоа е важно да ја развиеме Берзата, да понудиме новитети и иницијативи. Во таа насока Министерството за финансии оваа година воведе нови инструменти. Во текот на летото беше издадена првата емисија на граѓанската обврзница и од денеска на пазарот на капитал се воведува

Во Словенија цените на производите во продавниците масовно паѓаат, некои и 50 отсто!

Во Словенија цените на производите во продавниците масовно паѓаат, некои и 50 отсто!

Откако цените на храната дивееја во Словенија во првата половина од годинава, Журнал24 пишува дека трговците во Словенија почнале да ги намалуваат цените на храната, а одредени категории доживеале пад на цените и до 50 отсто. Тие контактирале со шест големи трговци кои работат на територијата на оваа земја за да проверат кои артикли и категории на

Претседателката на КХВ Нора Алити на Берзанската конференција: Со изолација не може да се постигне доверба и интегритет на пазарот на капитал

Претседателката на КХВ Нора Алити на Берзанската конференција: Со изолација не може да се постигне доверба и интегритет на пазарот на капитал

Денеска во Охрид во организација на Македонската берза АД Скопје се одржува дваесет и втората Годишна конференција. Овој форум на кој се анализира што донесе 2023 година и како понатаму да се развива пазарот на капитал на едно место ги собра претставниците на повеќе сегменти од финансискиот сектор и институции на пазарот, компаниите, и државните органи,

МФ: Зелените обврзници нов финансиски инструмент на домашниот пазар на капитал, објавен проспектот за првата емисија

МФ: Зелените обврзници нов финансиски инструмент на домашниот пазар на капитал, објавен проспектот за првата емисија

Министерството за финансии денеска го објави Проспeктот за првата емисија зелени обврзници. Ова е втор инструмент кој годинава го лансира Министерството за финансии на домашниот пазар на капитал, збогатувајќи ја понудата на финансиски производи и поттикнувајќи конкуренција. Зелените обврзници се хартии од вредност кои ќе се користат за инвестициски

ЕБОР: Македонската економија годинава со скромен раст од 2 отсто

ЕБОР: Македонската економија годинава со скромен раст од 2 отсто

Македонија годинава ќе забележи раст на Бруто домашниот производ (БДП) од 2 отсто, а во 2024 од 3 проценти, прогнозира Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) во најновиот извештај за состојбата на економиите во регионот што го покрива. Растот на БДП веројатно ќе остане скромен во 2023 година од околу 2 отсто, пред да се зголеми на 3 отсто во 2024

Како до светла иднина и финансиска независност?

Како до светла иднина и финансиска независност?

Достигнувањето на финансиска независност и светла иднина е пат со многу насоки кој бара крерирање на добар план, дисциплина и посветеност. На патот до вашата финансиска слобода, често ќе треба да се соочите и со надминување на некои препреки и прилагодувања, но, со посветено и паметно финансиско менаџирање, целите се секогаш достижни. Еве неколку

Доларот продолжува да јакне, цената на нафтата порасна

Доларот продолжува да јакне, цената на нафтата порасна

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути достигна ново највисоко ниво од ноември минатата година. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 106,20 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 106,10 поени. Истовремено, курсот

Која европска земја има најмногу слободни работни места?

Која европска земја има најмногу слободни работни места?

Европскиот пазар на труд се опоравува, или барем покажува знаци на закрепнување, од последиците од коронавирусот, но сè уште е далеку од исполнување на барањата на работниците и работодавачите. Најновите статистички податоци покажуваат намалување на слободните работни места на пазарот на труд, со пораст на вработеноста во вториот квартал од годинава

Студија: Нов „суперконтинент“ може да го уништи човештвото во далечна иднина

Студија: Нов „суперконтинент“ може да го уништи човештвото во далечна иднина

Формирање на нов „суперконтинент“ би можело да ги збрише луѓето и сите други цицачи (ако тогаш воопшто постојат) од лицето на Земјата за 250 милиони години, покажува новото истражување, спроведено од научници од Универзитетот Бристол во Обединетото Кралство. Тие, користејќи софистицирани климатски модели од далечната иднина, предвидоа дека по спојувањето

Волстрит остро падна на најниско ниво во последните три месеци

Волстрит остро падна на најниско ниво во последните три месеци

На Волстрит, цените на акциите нагло паднаа вчера, спуштајќи се на најниските нивоа во повеќе од три месеци, бидејќи инвеститорите стравуваат дека каматните стапки на американската централна банка ќе останат покачени подолго отколку што се надеваа. Dow Jones се лизна за 1,14 отсто, на 33.618 поени, додека S&P 500 потона за 1,47 отсто, на 4.273 поени,