притисни ентер »

Извори

Екипа

ПОД ОБРАЧ со Мартин Мојсовски: Условите кои ги имаме како кондициски тренери се далеку од некое ниво, срамно е што државата не го вреднува успехот на Специјалната олимпијада
ПОД ОБРАЧ со Мартин Мојсовски: Условите кои ги имаме како кондициски тренери се далеку од некое ниво, срамно е што државата не го вреднува успехот на Специјалната олимпијада

ПОД ОБРАЧ со Мартин Мојсовски: Условите кои ги имаме како кондициски тренери се далеку од некое ниво, срамно е што државата не го вреднува успехот на Специјалната олимпијада

Зад македонските младински кошаркарски репрезентации е уште едно неуспешно лето во кое очекувањата и покрај тоа што не беа големи, не беа исполнети. Кошаркарите до 20 години не успеаја да се пласираат во А-Дивизија и покрај желбата за медал на првенството во Грузија, кошаркарите до 18 години го загубија статусот во А-Дивизија, притоа забележивајќи

Еурофарм Пелистер се засили со тунискиот репрезентативец Мохамед Суси

Еурофарм Пелистер се засили со тунискиот репрезентативец Мохамед Суси

Еурофарм Пелистер од денеска е посилен за тунискиот репрезентативец Мохамед Суси кој стави потпис на едногодишна соработка со можност за продолжување на договорот на уште две сезони во согласност со двете страни. Долгогодишниот репрезентативец на Тунис доаѓа во Битола по долги години елитен ракомет во Франција бранејќи ги боите на Трембле и Монпелје

Македонскиот клупски фудбал под нивото и на косовскиот

Македонскиот клупски фудбал под нивото и на косовскиот

Македонскиот клупски фудбал е под нивото и на косовскиот, ако се суди според поразот на Шкупи пред своите навивачи од Балкани во првиот натпревар од плеј-офот за место во групната фаза од УЕФА Конференциската лига. Македонскиот шампион загуби со 1-2 на арената „Тодор Проески“ во Скопје, па ќе има повеќе од тешка задача на реваншот во Приштина за седум

Кошаркарките до 16 години убедливо поразени од Србија на отварањето на ЕП во Б-Дивизија

Кошаркарките до 16 години убедливо поразени од Србија на отварањето на ЕП во Б-Дивизија

Македонската женска кошаркарска репрезентација до 16 години со убедлив пораз го започна Европското натпреварување во Б-Дивизија кое се одржува во Подгорица, Црна Гора. Пресилни за Македонките беа Србинките кои доминираа на средбата за победа од 24-113. Македонската селекција потфрли уште на отварањето на средбата со само осум постигнати поени во првата

Надал ја најде „вината“ за поразот од Чориќ: Тешко се носев со повредата

Надал ја најде „вината“ за поразот од Чориќ: Тешко се носев со повредата

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, доживеа елиминација уште во 2. коло на турнирот во Синсинати откако беше поразен од хрватскиот тенисер Борна Чориќ со 2-1 (6:7, 6:4, 3:6). Шпанецот ја најде „вината“ за овој шокантен пораз. Тој изјави дека во последните месец и пол му било тешко да се врати после повредата. „Тешко е да извлечам нешто позитивно од мечот,

ОФИЦИЈАЛНО: Чурлинов за пет милиони евра потпиша за Барнли, на ред е официјалната промоција!
ОФИЦИЈАЛНО: Чурлинов за пет милиони евра потпиша за Барнли, на ред е официјалната промоција!

ОФИЦИЈАЛНО: Чурлинов за пет милиони евра потпиша за Барнли, на ред е официјалната промоција!

Откако во текот на вчерашниот ден ги мина лекарските прегледи во клубот, и разрешени беа сите бирократски детали, македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов денеска стави потпис на четиригодишен договор со англискиот чемпионшиплигаш Барнли. Трансферот на Чурлинов е комплетиран за пет милиони евра, па во наредниве часови се очекува само официјалната

Спалети ја претстави својата богата колекција, а во неа се најдоа дресовите на Пандев и Христов

Спалети ја претстави својата богата колекција, а во неа се најдоа дресовите на Пандев и Христов

Трнерот на Наполи и Ељиф Елмас, Лучијано Спалети пред популарната водителка Дилета Леота ја претстави својата голема колекција на дресови. Во неговата „специјална“ соба се сместени и два дреса од македонски легенди, Горан Пандев и Ѓорѓи Христов. Покрај нив, во колекцијата можат да се видат и дресови од импресивни имиња како Роналдо, Кака, Марадона,

Зрињски постигна гол во 89. минута, а коментаторот го украде шоуто и стана хит на Балканот

Зрињски постигна гол во 89. минута, а коментаторот го украде шоуто и стана хит на Балканот

Шампионот на Босна и Херцеговина, Зрињски Мостар е на добар пат да избори место во групната фаза од Конференциската лига откако во првиот натпревар од плеј-офот против Слован Братислава има предност од 1-0. До истата фудбалерите на мостарскиот клуб стигнаа во 89. минута кога по нафрлувањето на Марио Ќуже со глава стрелаше Немања Билбија за делириум

Охридскиот пливачки маратон ќе се одржи на 10. или 11. септември, АМС и Општина Охрид со заедничка организација

Охридскиот пливачки маратон ќе се одржи на 10. или 11. септември, АМС и Општина Охрид со заедничка организација

Охридскиот пливачки маратон оваа година ќе се одржи на 10. или 11. септември, во заедничка организација на Агенцијата за млади и спорт и Општина Охрид, информираа на денешната прес-конференција директорот на АМС, Наумче Мојсоски и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Наградниот фонд од 10.000 евра ќе го обезбеди Агенцијата за млади и спорт, а останатите

Надал: Синсинати е минато, сега размислувам за Њујорк

Надал: Синсинати е минато, сега размислувам за Њујорк

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал верува дека ќе биде подготвен за УС Опен кој започнува на 29 август. Откако се повлече пред полуфиналето на Вимблдон поради повреда на стомачните мускули, Надал се врати на теренот во Синсинати и во првиот меч загуби од Борна Чориќ. „Кога ќе изгубите тоа станува минато и веќе гледате напред, јас го знам патот. Главната

Роналдо добил „корпа“ и од Борусија Дортмунд

Роналдо добил „корпа“ и од Борусија Дортмунд

Вчера низ англиските и германските медиуми се појави информација дека Кристијано Роналдо е блиску до трансфер во Борусија Дортмунд. Португалецот ќе ги исполнел своите амбиции и желби со овој трансфер да игра во Лигата на шампионите, откако е јасно дека ќе си замине од Манчестер Јунајтед. Воедно, овој премин беше окарактеризиран како последна шанса

ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот

ЕКИПА 1Х2: Сингл и тикет на денот

Ова се нашите предлози за типување за денешниот ден… СИНГЛ НА ДЕНОТ Севилја – Валјадолид 1-1 3+ Севилја е далеку поквалитетен тим од Валјадолид и сигурно е голем фаворит за освојување на бодовите во 2. коло од Ла Лига. Домашните лошо ја почнаа сезоната со пораз во првото коло, па сега пред своите навивачи сигурно ќе биде огромна желбата на убедлив

Фазлагиќ промовиран во Дунајска Стреда: Позајмица со право на откуп од 600.000 евра

Фазлагиќ промовиран во Дунајска Стреда: Позајмица со право на откуп од 600.000 евра

Актуелниот македонски репрезентативец Енис Фазлагиќ, минимум до крајот на сезоната ќе настапува за словачкиот тим Дунајска Стреда. Фазлагиќ во Словачка оди како позајмен од Висла Краков, откако полскиот тим испадна во второлигашката конкуренција. Играчот од средниот ред има договор за позајмица до крајот на сезоната, а Дунајска Стреда има право да

Челси не може да најде стопер, а и тој што го има го дава на позајмица

Челси не може да најде стопер, а и тој што го има го дава на позајмица

Челси потешко од очекуваното успева да ја пополни празнината во одбраната која се создаде со заминувањето на Антонио Рудигер и Андреас Кристенсен. „Сините“ извисија во трансферите на Кунде, Аке и Кимпембе, а преговорите за ангажманот на Фофана не се одвиваат во посакуваното темпо со оглед на преголемите барања на Лестер. Сепак и тоа не e повод тимот

Мајк Дин призна по скандалот на „Стемфорд Бриџ“: Погрешив…!

Мајк Дин призна по скандалот на „Стемфорд Бриџ“: Погрешив…!

Дуелот меѓу Челси и Тотенхем (2-2) на „Стемфорд бриџ“, беше одбележан од неколку контроверзни одлуки, од кои една во последните минути која, се чини, и го промени конечниот епилог на средбата. Судијата во ВАР-собата, Мајк Дин призна дека требало да го повика главниот арбитар Ентони Тејлор да ја погледне спорната ситуација во која Ромеро го повлече