притисни ентер »

Извори

Ехо

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски
Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена вчера. Портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски, по тој повод истакна дека се разгледуваат сите можности и ќе бидат разгледани сите опции на телата и органите во партијата и ќе бидат дискутирани. „Ние одамна

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

Во Србија уште 111 лице се заразени од коронавирус во последните 24 часа. Тестирани се 6.139. Едно лице почина. Изразено во проценти, во однос на тестираните биле заразени 1,81 процент. На респиратор има 23 лица. Досега починале вкупно 750 лица. Досега се тестирани вкупно 1.140.378 лица, а коронавирусот е потврден кај 33.662 лица.

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1,

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември, во периодот од 10.30 до 11 часот, на автобуската постојка на улицата 11 Октомври во Скопје, Ј. П (67) од Кратово пријавила дека со употреба на сила од вратот ѝ биле одземени две златни синџирчиња. По преземените мерки

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од паролите што ги извикуваа револтираните оштетени штедачи од „Еуростандард банка“ кои излегоа на протест пред Собранието. Тие бараат државата по брза постапка да донесе закон со кој целосно ќе бидат обештетени клиентите кои имале над 30

Обвинение за скопска дилерка на хероин
Обвинение за скопска дилерка на хероин

Обвинение за скопска дилерка на хероин

Скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 39-годишна жена за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Како што информираат од Обвинителството, таа во домот во кој престојувала на скопската улица Никола Тесла, заради продажба, неовластено држела хероин со вкупна тежина од 22,68 грама, спакуван

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата учествувале мотор и машина за сечење дрва. „Во 19.20 часот било пријавено дека на крстосница од улица Алија Авдовиќ и улица Христофер Жефаровиќ во Скопје се случила сообраќајна незгода, во која учествувале работна машина

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 77, Куманово – 9, Дебар – 3, Штип – 5, Прилеп – 11, Тетово – 16, Струга – 3, Велес – 5, Битола – 6, Охрид – 2, Кавадарци – 3, Гостивар – 5, Гевгелија – 1, Струмица – 9, Крива Паланка – 3, Радовиш – 6, Кочани – 10, Пробиштип – 3, Берово

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја злоупотреби вонредната состојба за поединци дебело да се нафатираат

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја злоупотреби вонредната состојба за поединци дебело да се нафатираат

Пендаровски и СДСМ ја злоупотребија вонредната состојба, кога наместо да се грижи за здравјето на граѓаните, владата распишуваше тендери за набавка на шкампи и школки и на ангро се штанцаа дозволи за производство на марихуанa, се наведува во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ, во однос на изјавата на Костадин Костадинов од СДСМ дека со гласањето против одлуките

Кривична против скопјанец кој ја претепал својата мајка

Кривична против скопјанец кој ја претепал својата мајка

Единицата за насилен криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 47-годишниот В.С. од Скопје, поради обид за убиство. Како што информираат од МВР, на 21 февруари годинава во семејниот дом пријавениот ја нападнал својата мајка А.С. и ѝ нанел тешки повреди, доведувајќи ѝ го животот во опасност. Полициски службеници извршиле увид на местото

Пандев и Елмас се негативни на Ковид 19, ќе играат против Косово

Пандев и Елмас се негативни на Ковид 19, ќе играат против Косово

Сите фудбалери на Наполи се негативни на коронавирусот, објави калчолигашот попладнево. Оваа вест со нетрпение се очекуваше во Македонија поради фактот што Елиф Елмас 70-тина минути одигра во неделата против Џенова (6-0), а на 8. идниот месец македонската фудбалска селекција го игра досега најзначајниот меч во историјата, полуфиналето во Лига Европа,

Крушевчанец со измама склучил договор за купување на 2 тона дизел гориво

Крушевчанец со измама склучил договор за купување на 2 тона дизел гориво

Канцеларијата за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против 37-годишниот Ј.Х.(37) од Крушево, поради сомнение за сторено кривично дело „измама во службата“. Како што информираат од МВР, на 5. април минатата година, пријавениот, при склучување на усмен договор за купување на 2.132,96 литри дизел гориво, го довел во заблуда оштетениот

Црн рекорд во Романија: Над 2.000 заразени во еден ден

Црн рекорд во Романија: Над 2.000 заразени во еден ден

Романија го забележа најголемиот дневен пораст на случаи на коронавирус, уште од појавата на пандемијата во земјата кон крајот на февруари. Во последните 24 часа се регистрирани 2.158 нови инфекции, така што вкупниот број на заразени сега е над 128.000. Романија, земја со повеќе од 19 милиони жители, досега потврди повеќе од 4.800 смртни случаи поврзани

Намален бројот на работниците во индустријата

Намален бројот на работниците во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во август бележи опаѓање во споредба со август 2019 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на работниците во секторот рударство и вадење камен во август годинава, во однос на истиот месец лани, бележи опаѓање од 0,8  отсто, во секторот преработувачка индустрија опаѓање од 5,6 проценти,

Нaпаднат полицаец на булевар „Словенија“ од возач и тројца сопатници

Нaпаднат полицаец на булевар „Словенија“ од возач и тројца сопатници

Полициски службеник вчера околу пладне бил нападнат додека извршувал должност од возач и тројца негови сопатници, информира МВР. Во соопштението се наведува дека на 28.09.2020 околу 12.40 часот на бул.„Словенија“ во Скопје, на влез за с.Визбегово, полициски службеници сопреле патничко возило „Дачиа дастер“, со скопски регистарски ознаки, управувано