притисни ентер »

Извори

Дума

Томислав Османли: „Верувам во нашите претстојни и конечно подобри времиња - У новиот ни век!“
Томислав Османли: „Верувам во нашите претстојни и конечно подобри времиња - У новиот ни век!“

Томислав Османли: „Верувам во нашите претстојни и конечно подобри времиња - У новиот ни век!“

27.09.2020 Со перформанс „Рацин во фрагмент“ изведен од актерите на ХТ „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ започна свеченото затворање на „57-те Рацинови средби“, На вечерта посветена на годинешните лауреати на добитникот, македонскиот писател, Томислав Османли му беше врачено Рациновото признание за 2020. Тој го доби за неговата книга „ПарадоксиКон“

Млади велешки поетеси читаа поезија посветена на Рацин на промоцијата на збирката „Слушни ја тишината“

Млади велешки поетеси читаа поезија посветена на Рацин на промоцијата на збирката „Слушни ја тишината“

27.09.2020 Во „Сокачето на поезијата“ и токму пред домот на Коста Солев Рацин, како дел од годинешните 57 Рацинови средби, вчера доцна попладне, беше промовирана збирката поезија на млади поети од земјава „Слушни ја тишината“. За стихозбирката што ја издаде Агенцијата за млади и спорт во 2019, промоторитеа проф. др Христо Петрески и проф. др Кристина

Двајца новозаразени и еден оздравен велешанец од коронавирус

Двајца новозаразени и еден оздравен велешанец од коронавирус

27.09. 2020 Во изминатите 24 часа новозаболени има и шест лица во Свети Николе. Од инфективното заболување, исто така, се излекувани еден велешанец и еден кавадарчанец од вардарски плански регион. Според објавените податоци на Министерството за здравство и на Институтот за јавно здравје во Велес од досега вкупно заболени 319, активни се 34 лица, во

Шест нови случаи на корона вирус во Тиквешијата - еден хоспитализиран

Шест нови случаи на корона вирус во Тиквешијата - еден хоспитализиран

27.09.2020 Четворица од Кавадарци по еден од Росоман и Неготино се новите позитивни случаи на ковид 19 во последните 24 часа, потврдија од ЦЈЗ. Ново заболените се на возраст од 38 до 61 година. "Едно лице на возраст од 50 години е хоспитализирано на инфективно одделение во болницата во Велес. Останатите се со симптоми но на домашно лекување. Само едно

Осумнаесетгодишник измамил брачен пар во Неготино

Осумнаесетгодишник измамил брачен пар во Неготино

26.09.2020 Сопружници од Неготино биле измамени за сума од 10 илјади евра од 18-годишник од Сопиште за продажба на автомобил. Измамата се случила вчера. „На 25.09.2020 во 16.30 часот во Полициската станица Неготино, 59-годишна жена од Неготино пријавила дека била измамена од А.М(18) од с.Патишка Река, Сопиште, за сума од 10.000 евра. Според пријавеното,

Двајца новозаразени и пет оздравени пациенти од коронавирус во Велес

Двајца новозаразени и пет оздравени пациенти од коронавирус во Велес

26.09.2020 Двајца велешани се регистрирани за новозаразени од коронавирус во последните 24 часа додека петмина како оздравени, информира Министерството за здравство. Освен во Велес и во Кавадарци каде се регистрирани пет новоинфицирани граѓани во вардарски плански регион има и осум новозаразени во Свети Николе и двајца во Неготино. Денеска Институтот

57Рацинови средби - „Кочо Солев Рацин е голем поет и вистински трибун на својот народ“

57Рацинови средби - „Кочо Солев Рацин е голем поет и вистински трибун на својот народ“

26.09.2020 Едноставната но авангардна поетика на најзнаменитиот велешанец, најталентираниот и најзначајниот македонски поет по 57 пат во неговиот роден град ги собра поетите од државата и од странство како и неговите сограѓани и почитувачи на ликот, делото на Кочо Рацин на манифестацијата „Рацинови средби“. -Добре дојдовте во градот на грандиозниот

Јанчев: Да ги надминеме партиските интереси за доброто на државата

Јанчев: Да ги надминеме партиските интереси за доброто на државата

По партиските препукувања на вчерашната  седница на советот на општина Кавадарци, градоначалникот Митко Јанчев јавно апелираше сите да ги надминат партиските интереси и нагласи дека само со работење во интерес на сите граѓани, може да се постигне добар резултат во општеството. “Дај Боже сите да бидеме како Зоран Заев и да бидеме сите флексибилни и

Лозарите соочени со проблеми во пласманот на грозјето - интервенираше градоначалникот

Лозарите соочени со проблеми во пласманот на грозјето - интервенираше градоначалникот

26.09.2020 Maките на лозарите по се изгледа немаат крај. Секоја година иста приказна која се повторува и оваа година. Ако има квалитетно грозје, визбите сакаат да го купат речиси за без пари, ако пак квалитетот на родот потфрли како оваа година, ист проблем, никој не сака да го купи, ниту пак да го плати. Годинава родот кој е оштетен поради временксите

Oсум нови ковид позитивни во Тиквешијата

Oсум нови ковид позитивни во Тиквешијата

26.09.2020 Продолжува да расте бројот на нози позитивни на Ковид 19 во тиквешкиот регион. Во последните 24 часа дијагностицирани се 3 лица во Кавадарци, 3 во Неготино и по еден во Росоман и Демир Капија. „Лицата се на возраст од 15 до 77 години. Сите се со симптоми на вирусот. Пациентот на 77 годинишна возраст е хоспитализиран во велешката болница,