притисни ентер »

Извори

Д-р Митов

Зошто ГРАВ се јаде БАРЕМ два пати неделно?
Зошто ГРАВ се јаде БАРЕМ два пати неделно?

Зошто ГРАВ се јаде БАРЕМ два пати неделно?

Кога ќе дојде петок, повеќе од јасно е што ќе се најде на нашите трпези. Незаменливата мешунка – гравот. Подготвен во многу варијанти, тој претставува еден од најпрепознатливите специјалитети на нашата кујна. Во продолжение ќе наведеме само неколку корисни влијанија на оваа храна врз нашето здравје. Зошто е значајно да ја задржиме оваа традиција? 1)

10 совети за намалување на непотребните шеќери во исхраната!

10 совети за намалување на непотребните шеќери во исхраната!

Повременото уживање во одредени слатки не мора да биде погрешно, но зачестеното ,,препуштање” на задоволствата кои имаат да ни ги понудат препроцесираните производи дефинитивно не е паметно, особено ако имате намера да ги намалите килограмите. Тие се сиромашни со нутриенти, а богати со многу калории (додадени шеќери и заситени маснотии). Дополнително,

Правилниот начин за трајно слабеење

Правилниот начин за трајно слабеење

Постојат толку многу типови на диети што луѓето понекогаш забораваат дека слабеењето се сведува на два едноставни принципи – здрава и правилна исхрана и редовна физичка активност . Секако, слабеењето е далеку од наивен процес, но не нѝ е потребен некој ,,фенси” или магичен начин на исхрана за да ослабеме. Основите на овој процес се следење на калорискиот

ПИВСКИ или НУТРИТИВЕН квасец – кој е подобар? И дали е точно дека дебелее?

ПИВСКИ или НУТРИТИВЕН квасец – кој е подобар? И дали е точно дека дебелее?

Квасците одиграле значајна улога во развојот на човекот низ историјата, односно во неговата исхрана. Tие се клучна состојка за добивање на различните видови леб, основата на човековата исхрана, но и за други намирници, како пивото на пример. Во последно време актуелно е консумирањето на т.н. нутритивен или на пивски квасец. Што всушност претставуваат

Дали сексот се брои за физичка активност и колку е ризичен за срцето?
Дали сексот се брои за физичка активност и колку е ризичен за срцето?

Дали сексот се брои за физичка активност и колку е ризичен за срцето?

Како што одминуваат години, мажите сé почесто се прашуваат дали сексот за нив е добра и безбедна форма на физичка активност или опасна активност по здравјето на срцето. Ваквите прашања за многумина се табу тема, но вусшност тоа се релевантни прашања кои заслужуваат и имаат соодветен, научно-заснован одговор. Споредба на обичната физичка активност и

Хијатална хернија – што е?

Хијатална хернија – што е?

Како што старееме, така нѝ се зголемуваат ризиците од повеќето заболувања, особено ако имаме повишена телесна тежина. Едно таков проблем, чијашто застапеност почна рапидно да расте со светската пандемија на гојазност е хиjaталната хернија. Статистиките велат дека речиси половина од популацијата над 60 години го имаат овој тип на хернија. За среќа,

Ловоров лист – магична билка од Медитeранот

Ловоров лист – магична билка од Медитeранот

Ловоровиот лист ( Laurus nobilis ) или ловор, се ливчиња од ловоровото зимзелено дрво кое потекнува од медитеранските земји. Доказ дека ловорот се одгледувал и бил особено почитувано растение уште од далечното античко минато се познатите ловорови венци , изработувани токму од ловоровите листови. Ваквите венци служеле како симбол на слава и победа,

2 извонредни рецепти со каламата маслинки!

2 извонредни рецепти со каламата маслинки!

Предлог за вечера: Едноставна тапенада со каламата маслинки Тапенадата е вид медитерански намаз кој не само што е навистина вкусен, туку е и многу лесен за правење! Ако сте љубител на маслинки, тапенадата ќе ви биде помеѓу омилените намази. За да направите тапенада, потребни ви се само 5-10 минути, а добиенот продукт, може да се чува повеќе денови

ГОЏИ – пет причини зошто ова овошје доби светска популарност

ГОЏИ – пет причини зошто ова овошје доби светска популарност

Гоџи  е плодот од е грмушката Lycium barbarum , која припаѓа на семејството Solanaceae во кое спаѓаат и компирот, доматите итн. Главната карактеристика на ова семејство е присуството на алкалоидот соланин , кој се отстранува со лупење и со термичка обработка. Се смета дека гоџи потекнува од југоисточна Aзија, а најмногу се одгледува во Кина. Оваа култура

Тиква – најбогатиот природен извор на бета каротен

Тиква – најбогатиот природен извор на бета каротен

Есента веќе пристигна, а со неа и сите нејзини вкусни и здрави сезонски овошки и зеленчуци. Помеѓу нив можеби најспецифична и најпозната е тиквата. Тиквата се смета за зеленчук и припаѓа во истата група со краставиците , дињите , лубеницата итн. Вегетира во умерени климатски услови, па различните видови тикви се застапени и на нашите простори. Најчестите

Здрав рецепт за ФАЛАФЕЛ – специјалитетот од Блискиот Исток!

Здрав рецепт за ФАЛАФЕЛ – специјалитетот од Блискиот Исток!

Фалафелот е едно од најпопуларните јадења од Блискиот Исток. Најчесто се служи во пита лепче или во сендвичи со тахини , како и во комбинација со медитеранска компир салата . Се верува дека овие „ќофтиња“ потекнуваат од Египет и почнале да се користат како замена за месо за време на долгите периоди на пост. Во последните неколку години, фалафелот е

Веројатно најсилниот природен афродизијак – АШВАГАНДА

Веројатно најсилниот природен афродизијак – АШВАГАНДА

Ашвагандата е растение од семејството (Solanaceae) . Расте во топлите краишта, а се смета дека потекнува од североисточните делови на Индија. Се нарекува уште и индиски женшен или зимска цреша. Најчесто се користи неговиот корен . Ашвагандата е богата со низа на компоненти кои можат на различни начини да делуваат позитивно врз здравјето на нашиот организам

Пастрмка на пареа – РЕЦЕПТ!

Пастрмка на пареа – РЕЦЕПТ!

Релевантни здравствени институции препорачуваат јадење риба 2 пати неделно. Зошто рибата во умерени количества се смета за здрава храна? Без разлика на тоа за која риба конкретно се работи, рибите се добар извор на нутриенти кои често недостасуваат помеѓу населението. Такви хранливи материи се на пример омега 3 масните киселини, Д витаминот, витаминот

РЕЦЕПТ : леб од БАНАНИ – и здрав, и лесен, и вкусен!

РЕЦЕПТ : леб од БАНАНИ – и здрав, и лесен, и вкусен!

Ако барате здрав и вкусен десерт (или подлога за десерт) кој брзо и лесно се подготвува, рецептот за банана леб е вистинскиот. Овој леб е типичен за топлите краишта во Средна Америка и нејзините острови, но сите намирници се присутни и релативно ефтини и на нашиот пазар. Здрав рецепт Повеќето достапни рецепти за банана леб на интернет подразбираат