притисни ентер »

Извори

Дриблинг

ФОТОLЛацио носи засилувања од Јунајтед и Арасенал
ФОТОLЛацио носи засилувања од Јунајтед и Арасенал

ФОТОLЛацио носи засилувања од Јунајтед и Арасенал

Италијанскиот прволигаш Лацио носи гоплеми засилувања од Премиерлигата пред самиот истекот на овој преоден рок. Римскиот прволигаш попладнево веќе го потврди трансферот на Андрес Переира, кој како позајмен фудбалер ќе се пресели од Манчестер Јунајтед. Во клаузулата стои и опција за откуп на договорот по крајот на сезоната за што Лацио ќе треба да му

Коронавирусот ја зарази Џенова, неизвесно дали и Пандев е позитивен

Коронавирусот ја зарази Џенова, неизвесно дали и Пандев е позитивен

Вкупно 14 фудбалери на италијанскиот прволигаш Џенова се заразени со коронавирус, соопштено е официјално вечерва, а засега нема информации дали меѓу играчите позитивни на Ковид 19 е и македонскиот капитен Горан Пандев. Согласно протоколите, од италијанскиот тим не соопштуваат за кои играчи станува збор и дали Пандев е меѓу позитивните. Тестовите биле

Јувентус со нова понуда до Фиорентина за Фредерико Киеза

Јувентус со нова понуда до Фиорентина за Фредерико Киеза

Управата на Јувентус започнала нова рунда преговори со агентот на Фредерико Киеза, Фали Рамадами со желба да успеат да го купат напаѓачот на Фиорентина. „Кориере Дело Спорт“ открива дека репрезентативецот на Италија прифатил петгодишен договор од Јувентус но проблем е што Фиорентина досега ги одби сите понуди од Јувентус. Најновата изнесува 50 милиони

Серија А во пауза две недели поради Ковид-19 кризата во Џенова?

Серија А во пауза две недели поради Ковид-19 кризата во Џенова?

Министерот за Спорт на Италија, Виченцо Спадафора ја следи ситуацијата со Ковид-19 кризата која ја зафати Џенова а влијаеше и по плановите на Наполи. Тој одби да офрли сценарио за паузирање на првенството иако ќе се чекаат резултатите од тестирањето за Ковид-19 во двата тима па потоа ќе се носат заклучоци и решенија.  Најизвесно е сценариото Серија

Ливерпул го испрати Арсенал со празни раце од „Енфилд“

Ливерпул го испрати Арсенал со празни раце од „Енфилд“

Англискиот шампион Ливерпул го доби и второто големо дерби во низа во Премиерлигата, откако по минатонеделниот триумф над Челси, вечерва на домашен терен го совлада и Арсенал со 3-1. До својот трет триумф во исто толку натпревари во новата премиерлигашка сезона, тимот на Јирген Клоп стигна со шестминутен пресврт во првиот дел. Арсенал го отвори резултатот

ЕХФ ќе го одложи дуелот на Пик Сегед и Вардар 1961?
ЕХФ ќе го одложи дуелот на Пик Сегед и Вардар 1961?

ЕХФ ќе го одложи дуелот на Пик Сегед и Вардар 1961?

Ракометарите на актуелниот првак на Европа, Вардар најверојатно ќе мора да почекаат за повторно да истрчаат во елитата на ЕХФ. Неофицијално, дуелот на Пик Сегед и на Вардар 1961 закажан за в четврток ќе биде одложен. Унгарскиот тим има седумина заразени со Ковид-19. Според досегашната пракса но и протокол за заштита од Ковид-19, вардарци денеска требаше

Артета за промашувањата на Лаказет: Сакам да видам дека моите играчи се вознемирани по пораз

Артета за промашувањата на Лаказет: Сакам да видам дека моите играчи се вознемирани по пораз

Навивачите на Арсенал останаа во неверување по изданието на нивите миленици во дербито со Ливепрул. Шампионот на Англија славеше со 3:1 со пресврт а Алаксандер Лаказет потфрли кога тоа не смееше да го направи. Even the ref wants Lacazette arrested after that miss FFS pic.twitter.com/O45d6ixQk8 — AFCAMDEN (@AFCAMDEN) September 28, 2020 „Тој (Лаказет)

Куп на Македонија: Академија Пандев против Вардар во 1/8 финалето

Куп на Македонија: Академија Пандев против Вардар во 1/8 финалето

Академија Пандев ќе го пречека Вардар во дербито на осминафиналната рунда во фудбалскиот Куп на Македонија. Ова го донесе денешната ждрепка за натпреварите кои се закажани за 21 октовмри. Поради Ковид-19 кризата, ќе се игра само по еден натпревар во оваа рунда од Купот на Македонија. 1/8 финални двојки: Академија Пандев – Вардар Струга ТЛ – Работнички

Ангеловски ќе мора да чека потврда од Италија, во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово

Ангеловски ќе мора да чека потврда од Италија, во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово

Се ближи денот кога Македонија ќе истрча против Косово на „Тодор Проески“ во Скопје во ободот да избори пласман во финалето од плејофот во Лигата на нации и со тоа да дојде до чекор на пласман на следното ЕП. Селекторот Игор Ангеловски во четврток ќе го објави списокот на играчи кои ќе конкурираат за првиот тим на Македонија за дуелот со Косово но

„Шверцери“ со закана до управата: Шкупи е од Скопје не е од Истанбул, немате право да си играте со клубот

„Шверцери“ со закана до управата: Шкупи е од Скопје не е од Истанбул, немате право да си играте со клубот

Мухарем Бајрами доби отказ од позицијата шеф на стручниот штаб на Шкупи, што е своевидно изненадување со оглед на резултатите кои ги постигна младиот тренер на почетокот од оваа сезона во ПМФЛ. Навивачката групна на Шкупи, популарните „Шверцери“ со соопштение до јавноста порача дека не ја прифаќа оваа одлука. „За време на натпреварот со Струга добивме

Док Риверс по седум години го напушти ЛА Клиперс

Док Риверс по седум години го напушти ЛА Клиперс

Сопственикот на ЛА Клиперс одлучи да му врачи отказ на Док Ривес кој последните седум години беше дел од клубот. Риверс со добивањето на Ленард и Џорџ во составот требаше да го однесе тимот до финалето, барем такви биле очекувањата на управата. По елиминацијата од Денвер и несогласувањата кои ги имал со дел од играчите, Риверс доби отказ. Неофицијално

Клоп одговори на критиките на Кин: Извини ама ова е неверојатно, вака да го опишете натпреварот..

Клоп одговори на критиките на Кин: Извини ама ова е неверојатно, вака да го опишете натпреварот..

Легендата на Манчестер Јунајтед, Рој Кин во анализата за „Скај Спорт“ по победата на Ливерпул над Арсенал од 3:1, посочи дека шампионот бил невнимателен и не ги заслужил трите бода во целост со начинот на кој одиграл. Јирген Клоп во интервју по натпреварот му одговори на Кин. „Дали господин Кин рече дека сме играле невнимателно? Мислам дека тие имаа

Се чекаат резултатите од тестовите, Горан Пандев и Елиф Елмас неизвесни за дуелот со Косово

Се чекаат резултатите од тестовите, Горан Пандев и Елиф Елмас неизвесни за дуелот со Косово

По дербито меѓу Џенова и Наполи во кое Елиф Елмас постигна гол а потоа имаше шанса да се види и со Горан Пандев, потврдено е дека 11 фудбалери на Џенова и тројца членови на струниот штаб се позитивни на тест за Ковид-19. Според „Скај Италија“ од 11 позитивни фубалери, шест настапи на дуелот со Наполи, па сега целиот тим е во самоизолација. Еден е во

Тампа Беј победник во финалето од Стенли Купот

Тампа Беј победник во финалето од Стенли Купот

Хокеарите на Тампа Беј славеа во големото финале против Далас со 4:2(во победи) и по втор пат во историјата на клубот го освоија трофејот во ова натпреварување. Во шестата пресметка од финалната серија, тимот од Флорида славеше со 2:0 и се израдува на вториот трофеј, откако претходно го подигнаа пехарот во Стенли Купот пред 16 години.

Три екипи денеска влегуваат во Лигата на шампиони

Три екипи денеска влегуваат во Лигата на шампиони

Половина од преостанатите шест екипи во групната фаза во Лигата на шампиони ќе бидат познати вечерва по одигрувањето на првите три реванш плеј оф пресметки. Најголеми шанси да обезбеди пласман во групите во најелитното европско фудбалско натпреварување има Динамо Киев, кој на домашен терен го пречекува белгиски Гент со предност од 2-1. Грчки Олимпијакос