притисни ентер »

Извори

Досие

По 6 илјади денари помош за пензионери, самохрани родители и невработени
По 6 илјади денари помош за пензионери, самохрани родители и невработени

По 6 илјади денари помош за пензионери, самохрани родители и невработени

Премиерот Зоран Заев денеска го објави четвртиот сет на мерки за справување со последиците од корона-кризата, со која на пензионерите со пензии до 15 илјади денари и на самохраните родители и барателите на работа ќе им се доделат платежни картички од 6.000 денари. Заев објасни дека платежна картичка ќе одбијат 5.726 самохрани родители, 182.271 пензионери

Балканските граници ќе се отворат ако се смири ситуацијата со короната

Балканските граници ќе се отворат ако се смири ситуацијата со короната

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска потврди дека се водат разговори меѓу земјите од регионот да се отворат границите со една изедначена политика без ПЦР тестови. Филипче објасни ни ЕУ нема генерална политика за режимот на границите, туку има само препораки и остава на земјите да одлучуваат секоја за себе. „Точно е дека најавивме во неколку

Костовски: СДСМ ја затвори Еуростандард банка за да ја продаде поштата
Костовски: СДСМ ја затвори Еуростандард банка за да ја продаде поштата

Костовски: СДСМ ја затвори Еуростандард банка за да ја продаде поштата

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка тврди дека затварањето на неговата банка е смислено сценарио на СДСМ за продавање на Македонски пошти. Костовски во вечерашното гостување во емисијата “Заспиј ако можеш” рече дека со затварање на банката со еден удар се убиват две муви. „Веќе има и најава, размена на територии условно кажано. Ако

Филипче: Засега нема потреба за нови рестриктивни мерки

Филипче: Засега нема потреба за нови рестриктивни мерки

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки, бидејќи по иницијалното зголемување на бројот на заразени од Ковид -19 состојбата се стабилизира. Филпче вели дека увидот во епидемиолошките анкети сега засега не оставаат простор за некаква паника и дека нема неконтролирано ширење на вирусот заради

Лекари се степале меѓу себе во Куманово

Лекари се степале меѓу себе во Куманово

Лекарите постојано се жалат дека се во опасност и се соочуваат со напади од пациентите и од членови на нивните семејства, тие веќе не се безбедни ниту од нивните колеги доктори. Еден таков случај имало утрово во кумановската болница, кога бил нападнат докторот Шукри Фазлиу. Фазлиу вели дека бил нападнат и навредуван од неговиот колега Илбер Исуфи затоа

Лани на секој четврти Македонец  му било побарано мито

Лани на секој четврти Македонец му било побарано мито

На пола милион граѓани, минатата година барем еднаш им било побарно мито од страна на државен службеник, потврдуваат податоците на најновото истражување на МЦМС, јавува Радио Слободна Европа. Според проекцијата на истражувањето, околу четиристотини илјади граѓани, барем еднаш лани, поткупиле некого. Извештајот констатира многу ниска стапката на ефикасност

Протест во Битола против полициска бруталност и неказнивоста

Протест во Битола против полициска бруталност и неказнивоста

Денеска во Битола неколку невладини организации и здруженија организираа протест против полициската бруталност. Протестот започна кај поштата, каде неделава полицијата брутално претепа неколку граѓани од ромска заедница, кои во алкохолизирана состојба предизвикаа сообраќајна несреќа. Учесниците на протестот помина по Широк Сокак и се собраа пред СВР

Притворени се напаѓачите на Палчо

Притворени се напаѓачите на Палчо

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска соопшто дека напаѓачите на политичкиот активист Љупчо Палевски-Палчо се наоѓаат во притвор и се работи на расчистување на случајот. -Што се однесува до нападот што беше врз Љупчо Палевски. Да имаме приведено осомничени лица и моментално се работи на целосно расчистување на случајот, откри Спасовски

Купер: Охрабрена сум што македонското водство ќе ја исчисти корупцијата

Купер: Охрабрена сум што македонското водство ќе ја исчисти корупцијата

Лора Купер, заменик-помошник секретар за одбрана на САД вели дека е охрабрена што водството на Северна Македонија ќе преземе практични мерки да ја исчистат корупцијата и да ги реформираат институциите. Во врска со најавената блокада од Бугарија за преговори за членство со Северна Македонија, Купер за Гласот на Америка изјавила дека  земјата покажала

Одбраната на „Монструм“ најави кривична за фалсификување вештачење

Одбраната на „Монструм“ најави кривична за фалсификување вештачење

Адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм” Насер Рауфи ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, поради фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Адвокатот Рауфи повтори дека нивниот став оти случајот е монтиран е потврден со денешниот исказ на сведокот Николовска дека ова вештачење е фалсификувано

Власта заговара избор на директори на конкурс, а своите ги бира по политички клуч

Власта заговара избор на директори на конкурс, а своите ги бира по политички клуч

Во време кога партиите на власт прават договори за поделба на директорските места, а медиумите ги објавија имињата на луѓето што ќе раководат со најбитните фондови и институции од третиот ешалон, вивепремиерот Љупчо Николовски најавува нов модел за избор на директори преку јавни конкурси. Николовски вели дека новиот модел на избор на директорите на

Кривична пријава и суспензија од работа за полицаецот кој нападна Ром

Кривична пријава и суспензија од работа за полицаецот кој нападна Ром

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска соопшти дека против полицаецот кој вчера брутално нападна ром од Битола е покрената кривична пријава. Освен тоа, полицаецот и негов колега кој бил присутен за време на инцидентот се суспендирани од работа. – МВР осудува каков било вид на насилство, особено кога тоа го направил полициски службеник