притисни ентер »

Извори

Додај гас

Најавениот голем електричен седан на Alfa Romeo е дизајниран да им парира на Mercedes EQE и BMW i5
Најавениот голем електричен седан на Alfa Romeo е дизајниран да им парира на Mercedes EQE и BMW i5

Најавениот голем електричен седан на Alfa Romeo е дизајниран да им парира на Mercedes EQE и BMW i5

Веќе е познато дека Alfa Romeo планира да лансира куп големи електрични модели и да се пресели во повисоките сегменти, а новиот извештај од Велика Британија дава повеќе информации за еден од тие модели. Зборува за нов седан во кросовер стил кој на пазарот ќе се натпреварува со модели како BMW i5, Mercedes-Benz EQE и Audi A6 e-tron. Во изјава за Auto

Сите станици за полнење на Tesla во Германија се нелегални?!

Сите станици за полнење на Tesla во Германија се нелегални?!

Сите или повеќе од 1.800 точки за полнење на американската компанија не се во согласност со германскиот закон за калибрација, покажуваат податоците на производителот, како и студијата за проектот „IKT für Elektromobilität“, пренесено од Handelsblatt. Проблемот со полначите е што немаат броило за да бројат колку струја му се наплаќа на купувачот, а

Живот на сообраќајна црна точка: Во неговата куќа дури 23 пати удриле автомобили! / ВИДЕО

Живот на сообраќајна црна точка: Во неговата куќа дури 23 пати удриле автомобили! / ВИДЕО

Реј Минтер од Сан Хозе, Калифорнија, тврди дека до сега во неговата куќа дури 23 пати удриле автомобили, пишува San Jose Spotlight. Проблемите датираат од раните 1970-ти, кога била завршена рутата 680. Излезот на автопатот кон авенијата Jackson бил изграден веднаш спроти куќата на Минтер, а автомобилите се спуштале со голема брзина. Од 23 автомобили

Не побрзо од 200 km/h на германскиот Autobahn?!

Не побрзо од 200 km/h на германскиот Autobahn?!

Беше тоа голем хит на социјалните мрежи, а против возачот имаше дури и судски спор – кој очекувано мораше да биде суспендиран бидејќи не беше прекршен ниеден закон. Возел на делница каде што нема ограничување на брзината. Сега, предлогот на адвокатите вклучени во случајот може да придонесе за нова дебата. Идејата потекнува од државното обвинителство

Новиот Volvo XC90 ќе има само електричен погон

Новиот Volvo XC90 ќе има само електричен погон

Моделот XC90 веќе остаре и неговите најдобри години се зад него, но добрата вест е што Volvo веќе некое време работи на неговиот наследник. Последните информации велат дека новиот модел ќе пристигне исклучиво во електрична верзија, а приложените рендери на руските колеги од Kolesa.ru ни даваат добар увид како би можел да изгледа. Рендерите се засноваат

Салонот за автомобили во Женева е повторно откажан

Салонот за автомобили во Женева е повторно откажан

Првично беше планирано да се одржи во два дела – Женева во февруари и Доха, Катар во ноември, но шоуто сега е ограничено на вториот, деби во Изложбениот и конгресниот центар во Доха. Настанот во Катар ќе се одржува на секои две години како дел од поврзувањето со катарскиот туризам. Ова е четврта година по ред како се откажува салонот во Женева; настаните

РКЕ: Од денес дизелот со нова, повисока цена!

РКЕ: Од денес дизелот со нова, повисока цена!

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 15.08.2022 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 88,50 ден/лит,

Предните фарови на Ford од следната генерација можат да проектираат улични знаци на патoт / ВИДЕО

Предните фарови на Ford од следната генерација можат да проектираат улични знаци на патoт / ВИДЕО

Технологијата на Head-up дисплеите им овозможува на возачите да гледаат низ шофершајбната додека сеуште ја следат нивната брзина, навигациските мапи и други важни податоци. Но, најновата верзија на Ford-овата HUD технологија клучните информации не ги проектира на парче стакло пред возачот, туку на патот напред. Ford работи на нова генерација на LED

Патувачка куќа: Осумчлено семејство живее во двокатен автобус / ВИДЕО

Патувачка куќа: Осумчлено семејство живее во двокатен автобус / ВИДЕО

Да се ​​живее во мала куќа, без разлика дали е фиксна, монтажна или мобилна, дефинитивно е предизвик. На простор од не повеќе од 15 метри квадратни е тесно и на летување, а камоли ако треба трајно да се живее така. На таква идеја за „мала куќа“ дошло и семејството Евелин. Ова е семејство со дури шест деца, па некако ваков предизвик звучи како невозможна

Ова е внатрешноста на новиот Mercedes / ФОТО

Ова е внатрешноста на новиот Mercedes / ФОТО

Станува збор за теренецот EQE, нов електричен модел кој на пазарот ќе пристигне како „мултифункционална верзија на седанот EQE“. Најновиот член на растечкото семејство EQ ќе ја има најновата верзија на интерфејсот MBUX Hyperscreen со три големи екрани под еден кров. Како и кај седанот, „турбинските“ отвори за вентилацијата се задржани, но исто така