притисни ентер »

Извори

Дерби

Силва го нападна својот сонародник: Како да не му беа важни осумте години кои ги минав во ПСЖ!
Силва го нападна својот сонародник: Како да не му беа важни осумте години кои ги минав во ПСЖ!

Силва го нападна својот сонародник: Како да не му беа важни осумте години кои ги минав во ПСЖ!

Тијаго Силва дебитираше во Премиер лигата како капитен на Челси, но малку фалеше по лошо да го памети првиот настап во елитното друштво во Англија, бидејќи неговиот тим имаше три голови негатива по 45 минути игра. До крајот, тимот предводен од Френк Лампард успеа да се избори барем за бод и ја намали штетата, а сега два дена по првиот настап во Премиер

Кин: Заврши медениот месец за Солскјер, мора да донесе трофеј оваа сезона

Кин: Заврши медениот месец за Солскјер, мора да донесе трофеј оваа сезона

Рој Кин е еден од големите поранешни асови кој секогаш зборува директно и без влакна на јазикот особено кога се работи за некогашниот негов клуб Манчестер Јунајтед. Јунајтед никако не успева да дојде до успесите, играта што ја имаше под водство на сер Алекс Фергусон, па сега по се поголем притисок е и легендата на клубот, Оле Гунар Солскјер. Тој беше

Фановите на Арсенал бесни на главниот судија, Садио Мане заслужи црвен картон за овој старт

Фановите на Арсенал бесни на главниот судија, Садио Мане заслужи црвен картон за овој старт

Екипата на Ливерпул одигра уште еден сигурен натпревар и стигна до победа од 3:1 против тимот на Арсенал кој доста добро се држеше на „Енфилд Роуд“. „Црвените“ стигнаа до победата по пресвртот кој го реализираа, а еден од стрелците на головите беше и Садио Мане. Фановите на Арсенал, но и некои неутрални љубители на фудбалот ги преплавија социјалните

Новиот „маратонец“ на Зидан: Моја задача е да трчам на теренот додека не ми откажат нозете

Новиот „маратонец“ на Зидан: Моја задача е да трчам на теренот додека не ми откажат нозете

Феде Валверде се претвори во играч кој се почесто го „растура“ незаменливото трио на Зинедин Зидан низ годините, бидејќи фантастичниот млад Уругваец се повеќе добива шанса во стартната постава во која нема еден од Модриќ, Крос и Касемиро. Валверде заслужено се избори за ваков статус со напорната работа на тренинзите и на секој натпревар на кој доби

Лампард застана во одбрана на најзагрозениот играч на Челси: Третманот кој го добива станува нефер

Лампард застана во одбрана на најзагрозениот играч на Челси: Третманот кој го добива станува нефер

Челси и Тотенхем утре ќе одиграат дерби пресметка во Карабао Купот, натпревар кој за двата тима доаѓа по непријатните реми исходи кои ги имаа во Премиер лигата изминатиов викенд. Тотенхем несреќно прими гол во 95-та минута, додека Челси мораше да се враќа од огромна негатива, но на крајот се избори само за реми од 3:3 против Вест Броимвич Албион. Куп

Пирло го искористил Роналдо како главна инспирација за говорот по ремито со Рома
Пирло го искористил Роналдо како главна инспирација за говорот по ремито со Рома

Пирло го искористил Роналдо како главна инспирација за говорот по ремито со Рома

Уште кога беше објавен календарот за новата сезона, беше јасно дека Андреа Пирло ќе има навистина пеколно крштевање на стартот на својата тренерска кариера, бидејќи по дербито во второто коло со Рома, следно на програмата е големото дерби против Наполи. Италијанскиот првак со 10 играчи на теренот успеа да се избори за реми на „Олимпико“ во Рим, пред

Суарез имаше деби од соништата, но доби и лекција од соиграч на Атлетико при првиот настап на „Ванда“

Суарез имаше деби од соништата, но доби и лекција од соиграч на Атлетико при првиот настап на „Ванда“

Луис Суарез имаше деби од соништата на „Ванда Метрополитано“, бидејќи му беа потребни само 20 минути за да предизвика еурофија меѓу фановите на Атлетико Мадрид. Три дена по комплетирањето на негвоиот трансфер од Барселона во Атлетико, популарниот „Ел Пистолеро“ влезе во игра во 70-та минута од мечот со Гранада, а до крајот на истиот, запиша една асистенција,

Потег за респект: Газдата на Дончиќ му помогна на бездомникот Делонте Вест

Потег за респект: Газдата на Дончиќ му помогна на бездомникот Делонте Вест

Американските медиуми во изминатите неколку дена одново почнаа со акција да и се помогне на поранешната НБА ѕвезда Делонте Вест, која пред неколку дена одново беше уловена на улиците во Тексас како моли за помош просејќи од минувачите. Оваа трогателна слика повторно се најде во центарот на вниманието во САД, особено ако се знае дека проблемите на екс

Надал не е оптимист: Не сакам да се жалам за турнирот, но условите за мене се екстремни

Надал не е оптимист: Не сакам да се жалам за турнирот, но условите за мене се екстремни

Рафаел Надал вчера стартуваше со победа на стартот на Ролан Гарос, турнир кој лично за него ќе биде најтежок за освојување на земјена подлога поради драстично променетите услови во Париз. Грен слемот кој традиционално се игра во пролетни и летни услови, овојпат се игра во рана есен и дел од играчите веќе се жалеа за ладното време во француската престолнина,

Карагер за последното скапо засилување на Пеп: Ако не функционира во тимот, ќе биде крај за Гвардиола во Сити

Карагер за последното скапо засилување на Пеп: Ако не функционира во тимот, ќе биде крај за Гвардиола во Сити

Џејми Карагер одново можеше да биде презадоволен од исходот на неговиот омилен Ливерпул во дерби дуелот со Арсенал, но легендата на „црвените“ како стручен аналитичар на „Скај Спортс“ излезе и со свој став за последните случувања во Манчестер. Манчестер Сити одново се главен кандидат за титулата во Премиер лигата заедно со Ливерпул, па со цел да ги

Ангеловски: Елмас се радува што Гатузо ја промени тактиката во Наполи

Ангеловски: Елмас се радува што Гатузо ја промени тактиката во Наполи

Елиф Елмас го постигна првиот гол во новата натпреварувачка сезона, и тоа во натпреварот во кој Наполи буквално ја растури Џенова на домашен терен. „Наполитанците“ славеа со неверојатни 6:0 и Елмас се приклучи во фантастичното гол шоу на небесно сините, откако доби шанса за рано влегување во игра, иако средбата ја започна од клупата за резерви. Македонскиот

Вардар ќе има осминафинална пресметка против „пандевци“, Шкендија ќе го пречека Гостивар

Вардар ќе има осминафинална пресметка против „пандевци“, Шкендија ќе го пречека Гостивар

Вардар со судни маки се пласираше во осминафиналето на Купот откако во пенал рулетот го совлада Вардар Форино, а во наредната рунда, актуелниот македонски фудбалски шампион ќе игра дерби против тим од Првата македонска фудбалска лига. „Црвено – црните“ ја добија за противник Академија Пандев во осминафиналето и ќе играат на гостински терен, а извршената

Вардар ќе има осминафиналната пресметка против „пандевци“, Шкендија ќе го пречека Гостивар

Вардар ќе има осминафиналната пресметка против „пандевци“, Шкендија ќе го пречека Гостивар

Вардар со судни маки се пласираше во осминафиналето на Купот откако во пенал рулетот го совлада Вардар Форино, а во наредната рунда, актуелниот македонски фудбалски шампион ќе игра дерби против тим од Првата македонска фудбалска лига. „Црвено – црните“ ја добија за противник Академија Пандев во осминафиналето и ќе играат на гостински терен, а извршената

Лампард потврди дека постои можност еден играч од средниот ред да си оди од клубот

Лампард потврди дека постои можност еден играч од средниот ред да си оди од клубот

Тренерот на Челси, Френк Лампард потврди дека еден играч од средниот ред на клубот би можел да си оди до крајот на преодниот рок кој истекува на 5 октомври. Станува збор за Рубен Лофтус- Чик кој доби минутажа и на почетокот на оваа сезона меѓутоа не импресионираше многу, па во последно не е вклучуван во составот на Лампард. 24 годишниот фудбалер се

„А Бола“ тврди: Ристовски си оди од Спортинг откако не реагирал добро на промените на Аморим

„А Бола“ тврди: Ристовски си оди од Спортинг откако не реагирал добро на промените на Аморим

Иако се очекуваше македонскиот репрезентативец, Стефан Ристовски да биде назначен за капитен на Спортинг Лисабон затоа што веќе одигра неколку натпревари со капитенската лента на клубот, работите се сменија и тој веројатно ќе си замине од Лисабон. Како што пренесува најугледниот португалски медиум „А Бола“ вратите за заминување на Ристовски од Спортинг