притисни ентер »

Извори

Денешен

ПЕЦАКОВ: И без Пендаровски, сепак, мaратон во Охрид ќе има и годинава, а од следната општината ја презема организацијата
ПЕЦАКОВ: И без Пендаровски, сепак, мaратон во Охрид ќе има и годинава, а од следната општината ја презема организацијата

ПЕЦАКОВ: И без Пендаровски, сепак, мaратон во Охрид ќе има и годинава, а од следната општината ја презема организацијата

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков на прес конференција објави дека најстарата спортска манифестација е спасена. Тој објасни дека Охридски маратон годинава сепак ќе има, а од следната Општина Охрид ја презема организацијата. - Маратон ќе има. Две или три години има неисплатен фонд кон пливачите. Начинот на водење на овој маратон од година во

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Моето патешествие во Државна болница и Комисијата на Драги Ѓоргиев

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Моето патешествие во Државна болница и Комисијата на Драги Ѓоргиев

Ме стега нешто срцето, тешко дишам, надвор жега - пече сонце, дома уште полошо оти клима не пуштам за да штедам... А, стега, од лево, од десно, одозгора-одозола, клешти чиниш го фатиле, па го вртат, го влечат, го кинат... Нема друго чаре, не се трпи ова, морам на лекар. Директно одам на Клинички, главниот влез, гледам одлево една убава зграда, се

УТРЕ Е ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДОВО: В зора почнува да се преобразуваат и гора и вода, најавувајќи го доаѓањето на есента

УТРЕ Е ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДОВО: В зора почнува да се преобразуваат и гора и вода, најавувајќи го доаѓањето на есента

Утре е Преображение Господово, еден од осумте големи христијански празници, кој се слави на 19 август, кога според народното предание, во зора почнуваат да се преобразуваат и гора и вода, најавувајќи ја идната есен. На Преображение се преобразува и листот и гората и каменот во водата, листовите почнуваат да жолтеат и да опаѓаат, а водата станува постудена,

ИСТРАЖУВАЊЕ ОД ЕУ: Доколку избие војна, македонските граѓани се најмалку подготвени од целиот Балкан да се борат за својата татковина

ИСТРАЖУВАЊЕ ОД ЕУ: Доколку избие војна, македонските граѓани се најмалку подготвени од целиот Балкан да се борат за својата татковина

Според анкетните анализи што ги објави Европската комисија македонските граѓани се најмалку подготвени од целиот Балкан да се борат за својата земја. Како што објави порталот Независен, во истражувањето кое завршило оваа година, прашањето до машката популација е „доколку избие војна, дали сте подготвени да ја браните вашата татковина?“. Според овие

ОСМАНИ: Внесувањето на Бугарите во нашиот Устав е добро и тоа е во интерес на Македонците, на македонскиот народ и на РС Македонија

ОСМАНИ: Внесувањето на Бугарите во нашиот Устав е добро и тоа е во интерес на Македонците, на македонскиот народ и на РС Македонија

Преговорите за членство со ЕУ ги почнавме од дента на одржување на првата меѓувладина конференција, но не ќе можеме да го отвориме Поглавјето 23, доколку не го промениме Уставот, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Скринингот ќе го завршиме, но Поглавјето 23 не можеме да го отвориме доколку не го смениме Уставот и тоа е компромисно

НАЈМНОГУ ОТКАЗИ ОД КРИЗАТА ВО 2008: Рекорден број Французи дале отказ од работа зашто сакаат договори за трајно вработување
НАЈМНОГУ ОТКАЗИ ОД КРИЗАТА ВО 2008: Рекорден број Французи дале отказ од работа зашто сакаат договори за трајно вработување

НАЈМНОГУ ОТКАЗИ ОД КРИЗАТА ВО 2008: Рекорден број Французи дале отказ од работа зашто сакаат договори за трајно вработување

Работници во Франција ги напуштија своите работни места во рекорден број на крајот на 2021 година и на почетокот на 2021 година, главно во потрага по постојана работа, покажа извештајот на Министерството за труд. Повеќе од милион Французи ги напуштиле своите работни места во периодот од октомври минатата година до март оваа година, според студијата

АНКЕТА: Од 10 Германци 7 трошат помалку енергија, половината ги намалиле трошоците за дневни активности и ги промениле навиките

АНКЕТА: Од 10 Германци 7 трошат помалку енергија, половината ги намалиле трошоците за дневни активности и ги промениле навиките

Седум од 10 Германци трошат помалку енергија поради највисоката инфлација во повеќе децении, а половина од нив ги намалија трошоците за слободни активности, покажа истражување. Во април бројот на оние кои трошеле помалку енергија изнесува 63 отсто, според анкетата на Infratest dimap за телевизијата АРД, каде испитани се 1.273 граѓани. Домаќинствата

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Во Ербеле пак се кршеше погача за Преображение Господово, во црквата дојдоа верници од сите страни

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Во Ербеле пак се кршеше погача за Преображение Господово, во црквата дојдоа верници од сите страни

Македонците од селото Ербеле, област Поле или Долни Дебар, кое се наоѓа во близина на албанско-македонската граница кај Дебар, и неколку други околни населени места, го одбележаа денешниот голем христијански празник, Преображение Господово. По  две години, поради пандемијата, овој пат во црквата „Свето Преображение“ која датира од 12 век, присуствуваа

ПОВЕЌЕ ОД СТО МАКЕДОНСКИ НАУЧНИЦИ: Со индигнација ги отфрламе препораките на историската комисија бидејќи се псевдонаучни

ПОВЕЌЕ ОД СТО МАКЕДОНСКИ НАУЧНИЦИ: Со индигнација ги отфрламе препораките на историската комисија бидејќи се псевдонаучни

Повеќе од сто македонски научници и истражувачи со индигација ги отфрлаат Препораките на Заедничката македонско-бугарска мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања и ги сметаат за псевдонаучни, поради неколку причини. Научниците и истражувачите објавија заедничка изјава по повод „Препораките за заедничко одбележување на

БРИТАНСКА ЗДРАВСТВЕНА СЛУЖБА: Британците ќе треба да прескокнуваат оброци за да си ги затоплат своите домови нареднава зима

БРИТАНСКА ЗДРАВСТВЕНА СЛУЖБА: Британците ќе треба да прескокнуваат оброци за да си ги затоплат своите домови нареднава зима

Од британската Национална здравствена служба (НЗС) апелираа до Владата да преземе акција околу растечките цени на енергијата, додека Велика Британија се соочува со вонредна здравствена состојба. Конфедерацијата на НЗС денеска испрати писмо до министрите, предупредувајќи дека растечките трошоци значат оти луѓето ќе треба да изберат меѓу прескокнување

Данска најави инвестиција од 5,47 милијарди долари за набавка на нови воени бродови

Данска најави инвестиција од 5,47 милијарди долари за набавка на нови воени бродови

Данска се очекува да инвестира 40 милијарди дански круни (5,47 милијарди долари) во нови воени бродови, бидејќи членката на НАТО се обидува да ја зајакне својата поморска безбедност по руската инвазија на Украина, соопшти денеска данското Министерство за одбрана. - Како дел од инвестициите што треба да се направат во следните 20-25 години, започна

МИЛКОВ: Секоја земја пред да влезе во ЕУ мора да се раздели со лажните парадигми, Бугарија сега има шанса да ги реши проблемите со РСМ

МИЛКОВ: Секоја земја пред да влезе во ЕУ мора да се раздели со лажните парадигми, Бугарија сега има шанса да ги реши проблемите со РСМ

Имаме шанса да ги решиме проблемите со С. Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. – Сега имаме механизам за нивно решавање. Станува збор за т.н. француски предлог. Пред нас има широко поле за продолжување на работата и за расчистување на сите спорни прашања, рече

И НАТАМУ „НЕМА ПРВДА, НЕМА МИР“: Русковска ќе поднесе жалба за нејзиното суспендирање од Јовески и денеска ќе даде изјава за тоа

И НАТАМУ „НЕМА ПРВДА, НЕМА МИР“: Русковска ќе поднесе жалба за нејзиното суспендирање од Јовески и денеска ќе даде изјава за тоа

Обвинителката Вилма Русковска денеска ќе ја обжали одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Русковска за МИА потврди дека денеска напладне ќе поднесе жалба на решението за нејзина суспензија, по што ќе даде изјава за медиуми. Обвинителката Русковска има два предмети кои се во пред истрага – едниот за Финансиска полиција и

ПОМОШ ОД 800 МИЛИОНИ ЗА УКРАИНА ОД САД: Бајден го користи претседателското овластување за брза испорака на вишок оружје

ПОМОШ ОД 800 МИЛИОНИ ЗА УКРАИНА ОД САД: Бајден го користи претседателското овластување за брза испорака на вишок оружје

Американската администрација на претседателот Џо Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и тоа може да биде соопштено уште денеска. Бајден може да одобри помош, користејќи го претседателското овластување што овозможува брза испорака на вишок оружје од американските резерви на странски држави или организации во

ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК: Интерес од САД, Русија, Кореја, Полска, Франција, Чешка, Романија, Турција, Унгарија… за „јазикот со фусноти во ЕУ“

ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК: Интерес од САД, Русија, Кореја, Полска, Франција, Чешка, Романија, Турција, Унгарија… за „јазикот со фусноти во ЕУ“

Во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид денеска на пладне свечено ќе биде отворена јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, што ќе трае до 2 септември. Како што информираат од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Уиниверзитетот „Св.