притисни ентер »

Извори

Денар

Европа нѐ притиска да се префрлиме на електричен погон – Добивме рок до кога треба да се ослободиме од нашите возила
Европа нѐ притиска да се префрлиме на електричен погон – Добивме рок до кога треба да се ослободиме од нашите возила

Европа нѐ притиска да се префрлиме на електричен погон – Добивме рок до кога треба да се ослободиме од нашите возила

Од 2035 година во Европа нема да се произведуваат нови бензински и дизел-автомобили кои испуштаат јаглероден диоксид, туку ќе се произведуваат само автомобили на електричен погон. Ваква одлука донесе Европскиот парламент уште во февруари годинава и им порача на сопствениците на бензински и на дизел-автомобили ширум Европа дека имаат рок до 2050 година

Германците го шетаат светот за сите пари, а Македонците „стискаат“ за квадрат

Германците го шетаат светот за сите пари, а Македонците „стискаат“ за квадрат

Поседувањето сопствен дом е многу важен дел од животот за многу луѓе, бидејќи тоа им обезбедува стабилност, безбедност и чувство на припадност. Во Европа, стапката на поседување сопствен дом значително варира помеѓу земјите – некои нации имаат висок процент на сопственици на домови, додека, пак, некои нации имаат висок процент на луѓе коишто живеат

Бајден падна за време на церемонијата на доделување дипломи на Академијата на воздухопловните сили

Бајден падна за време на церемонијата на доделување дипломи на Академијата на воздухопловните сили

Претседателот Џо Бајден се сопна и падна откако ја врачил последната диплома на церемонијата на дипломирање во Академијата за воздухопловни сили на САД, јавува Ројтерс. 80-годишниот американски претседател брзо се крена на едно колено со помош на три лица и се врати на своето место без помош. Додека на Бајден му помогнаа да стане, тој покажа зад него,

ЕЦБ предупреди дека повисоките каматни стапки претставуваат ризик за стабилноста на пазарот

ЕЦБ предупреди дека повисоките каматни стапки претставуваат ризик за стабилноста на пазарот

Европската централна банка (ЕЦБ) соопшти дека финансиските пазари ќе бидат ранливи на негативни шокови бидејќи битката со инфлацијата продолжува, а недвижностите се меѓу секторите загрозени, пренесува „Bloomberg“. Повисоките каматни стапки ја тестираат отпорноста на домаќинствата, компаниите, владите и пазарите на имот, објави во средата ЕЦБ во својот

Најмногу се умира во сабота на работа – бидете посебно внимателни во вторник и во четврток

Најмногу се умира во сабота на работа – бидете посебно внимателни во вторник и во четврток

Станале рано наутро, како и секој друг ден во годината. Го испиле првото утринско кафе, како и секој друг ден во годината. Ги бакнале своите деца, како и секој друг ден во годината. Заминале на работа, како и секој друг ден во годината. Но, овојпат, со една единствена разлика: никогаш повторно не се вратиле од работа и никогаш повторно не ја добиле

Дневен хороскоп 02.06.2023
Дневен хороскоп 02.06.2023

Дневен хороскоп 02.06.2023

Овен (21.03 – 20.04) Не сакате било кој да ве проценува врз основа на некои површни заклучоци и мислења. Пријателите ја поттикнуваат вашата амбиција која се базира на реалните основи максимално да се ангажирате за нешто што би можело да ви донесе поголеми шанси за напредок. Во деловниот свет ви претстои некое ново познанство. Бик (21.04 – 21.05) Во

ИЛОН МАСК ПОВТОРНО НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ: Сега „тежи“ 192 милијарди долари

ИЛОН МАСК ПОВТОРНО НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ: Сега „тежи“ 192 милијарди долари

Се проценува дека нето вредноста на извршниот директор на Tesla и сопственик на Twitter сега изнесува околу 192 милијарди долари, пишува CNN. Досега французинот Бернар Арно, извршен директор на компанијата LVMX, беше на првото место на листата на најбогати луѓе на Блумберг со 187 милијарди долари. Маск и Арно со месеци се натпреваруваат за првото место

Болка во половината може да укаже на сериозен проблем: Кога треба веднаш да се јавите на лекар?

Болка во половината може да укаже на сериозен проблем: Кога треба веднаш да се јавите на лекар?

На сите добро им е познато чувството на слабост кога боли долниот дел на грбот по долго седење или по некое навидум безопасно движење. Остра болка која често се протега по ногата и/или го блокира секое понатамошно движење. Болката во долниот дел на грбот го попречува нормалното функционирање, па затоа е многу важно навреме да се обратите кај лекар

„Бучен Козјак“ го прослави Светскиот ден на млекото во знакот на 40 – годишниот јубилеј со музички хепенинг за деца

„Бучен Козјак“ го прослави Светскиот ден на млекото во знакот на 40 – годишниот јубилеј со музички хепенинг за деца

Млекарницата „Бучен Козјак“ го прослави 1 Јуни Светскиот ден на млекото во знакот на 40 годишниот јубилеј и славење на традицијата, со пригодна програма за деца. Настанот се одржа пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, со богата музичка програма за децата од Општина Куманово, како и сите љубители на убава забава, кои дојдоа да го слават

Одбележување на Светскиот ден на млекото: БИМИЛК и ЈОУДГ „Мајски Цвет” Битола со донација на детска креативна патека

Одбележување на Светскиот ден на млекото: БИМИЛК и ЈОУДГ „Мајски Цвет” Битола со донација на детска креативна патека

БИМИЛК, водечката компанија за млеко и млечни производи која посветено работи на промовирање на здравјето на децата, по повод Светскиот ден на млекото заедно со ЈОУДГ „Мајски цвет” Битола ја создадоа детската креативна патека до Битолското детско игралиште, лоцирано во Градскиот парк во Битола, кое е исто така инвестиција на оваа компанија од минатата

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Оваа донација, најголемиот европски дрогериски ланец ја реализираше со донирање на бебешки креветчиња за ЈЗУ Општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар. Компанијата dm drogerie markt која гордо го носи епитетот на една од општествено најодговорните компании, оваа година го одбележува Меѓународниот ден на децата со донација на 15 бебешки креветчиња

СЕ БУДИТЕ НАУТРО СО ЗАТНАТ НОС? Причината можеби е нешто што го правите пред да заспиете

СЕ БУДИТЕ НАУТРО СО ЗАТНАТ НОС? Причината можеби е нешто што го правите пред да заспиете

Постојат неколку причини за затнатост на носот рано наутро, позната и како ринитис, а неколку од нив може да ве изненадат. Ако се будите со затнат нос и немате настинка или грип, може да имате алергиски или неалергиски ринитис. Затнат нос може да биде предизвикан од грини од прашина, сезонски алергии, првут од домашни миленици, рефлуксна болест, хормонални

Шефот на ChatGPT сака канцеларија во Европа: „Планираме да ги следиме правилата“

Шефот на ChatGPT сака канцеларија во Европа: „Планираме да ги следиме правилата“

Самиот Алтман сака да знаете колку ја сака Европа. Алтман, извршен директор на OpenAI, кој ја создаде алатката за вештачка интелигенција ChatGPT, ја помина изминатата недела патувајќи низ Европа, посетувајќи ги Шпанија, Франција, Полска, Германија и Обединетото Кралство. Во исто време, тој разговараше за регулирање на вештачката интелигенција со политичарите

Македонија пред нова опасност – воведувањето 10-часовно работно време за Коридорите ќе се одрази и врз домашните работници?!

Македонија пред нова опасност – воведувањето 10-часовно работно време за Коридорите ќе се одрази и врз домашните работници?!

Не смееме толку наивно да гледаме на владината одлука да се воведе 10-часовно работно време за странските работници кои ќе работат на Коридорите 8 и 10д, предупредуваат економските експерти и велат дека сега над глава ни виси опасноста од растење на апетитите на сопствениците на повеќе домашни компании. Според познавачите на приликите, Македонија сега

Забава и уживање со омиленото кафе: Започнува Гранд кафе караванот од Капитол Мол

Забава и уживање со омиленото кафе: Започнува Гранд кафе караванот од Капитол Мол

Гранд караванот викендов доаѓа во Капитол Мол Во Скопје, овој викенд, љубителите на кафе ќе имаат можност да уживаат и да се забавуваат со највкусното македонско Гранд кафе. Безвременска приказна на мирис и вкус. Хармонично чувство и единствена можност да се искуси забава, но и неколку голтки домашно, македонско кафе. Гранд кафе организира караван