притисни ентер »

Извори

Coffeetime

Наставата на „Меѓународниот Балкански Универзитет“ започнува на 5 октомври
Наставата на „Меѓународниот Балкански Универзитет“ започнува на 5 октомври

Наставата на „Меѓународниот Балкански Универзитет“ започнува на 5 октомври

Новата учебна година на најдобро рангираниот универзитет во категоријата настава и учење според последната Шангајска ранг-листа, Меѓународниот Балкански Универзитет започнува во понеделник, 5 октомври. Поради новонастанатата ситуација и земајќи ги предвид околностите поврзани со пандемијата на корона вирусот, наставата за време на зимскиот семестар

Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

Дали некогаш сте размислувале за работите без кои не можете ни да замислите да ви помине денот? Листата е сигурно прилично долга, а на неа веројатно се наоѓаат пријателите, добра музика, интернет, можеби еден пар добри патики за трчање, четкичка за заби…. АКо моравте да одберете пет работи без кои не можете да „функционирате“ во текот на денот, кои

Дали сте во потрага по совршениот роденденски подарок за најмалите и најмили славеници?

Дали сте во потрага по совршениот роденденски подарок за најмалите и најмили славеници?

Многу често се запрашуваме кој би бил идеалниот подарок за нашите најблиски. Трагаме по изборот на совршен, уникатен подарок, особено за нашите најмалечки славеници. Согласно светските трендови се забележува дека омилените подароци за децата се персонализираните подароци. За прв пат на нашиот пазар – Кидлинг ни го претстави најуникатниот роденденски

Лавина од добра музика за 12-тото издание на Фестивалот на музика од светот

Лавина од добра музика за 12-тото издание на Фестивалот на музика од светот

Од 18-ти до 20-ти септември во Битола ќе се одржи 12-то издание на Фестивалот на музика од светот. „Светот заради пандемијата, денес ни е домашниот свет, а нашите уметници ги поддржуваме целосно, зошто само така ќе ја спасиме културата. Оваа година музиката ќе се спои со актерскиот перформанс, со ритми од сите меридијани, за да потврдиме дека ова е

Првата хронометар велосипедска трка Халк Вело Грин се одржа во организација на Халкбанк

Првата хронометар велосипедска трка Халк Вело Грин се одржа во организација на Халкбанк

Првата хронометар велосипедска трка HALK VELO GREEN се одржа во Маврово во организација на Халкбанк АД Скопје , како дел од HalkEco платформата чија цел е поттикнување здрави животни навики и придонесување за подобра животна средина. Учесниците се натпреваруваа во две категории, ПРО и ХОБИ. Победници во категоријата ПРО жени се Андријана Анастасоска

Халк Вело Грин – велосипедската трка во организација на Халкбанк ќе се одржи на 8 Септември во Маврово

Халк Вело Грин – велосипедската трка во организација на Халкбанк ќе се одржи на 8 Септември во Маврово

На 8 Септември со почеток во 10:30 часот, во Маврово ќе се одржи првата хронометар велосипедска трка во нашата земја, насловена како HALK VELO GREEN . Трката е во организација на Халкбанк АД Скопје , како дел од HalkEco платформата чија цел е поттикнување на здрави животни навики и придонесување за подобра животна средина. Право на учество имаат сите

Бодибилдерот Ивица Јанев рипна в тавче

Бодибилдерот Ивица Јанев рипна в тавче

Секоја љубовна приказна сама по себе е уникатна и посебна. Фитнес инструкторот и бодибилдерот Ивица Јанев пак има што да раскаже за како ја запознал неговата девојка Елена. Ивица редовно трча на кејот на Вардар, така што еден ден при вежбањето забележал девојка со истегната задна ложа на кејот и секако се понудил да и помогне. Со разговор, и мала масажа

Денови на вашето милениче денеска во Градски парк, утре во ЗОО Скопје

Денови на вашето милениче денеска во Градски парк, утре во ЗОО Скопје

Традиционалниот културно-забавен настан “Денови на вашето милениче” се одбележува денеска и ќе трае до утре. Настанот започнува денеска од 11 часот во Градски парк поточно во паркот за миленици, а утре во Зоолошка градина и е организиран од здружението ИВСА-Скопје во соработка со Факултетот за ветеринарна медицина-Скопје, поддржано од Град Скопје.

Со бербата на грозјето Шардоне продолжува традицијата на производство на вино од Скопското виногорје

Со бербата на грозјето Шардоне продолжува традицијата на производство на вино од Скопското виногорје

Винаријата „Сковин Група”, најновата странска инвестиција во винската индустрија во нашата држава, оваа година ја започна бербата за 2020 година со грозјето Шардоне од лозовите насади лоцирани близу Марков Манастир. – Оваа винарија располага со 600 хектари на лозови насади, а оваа година ја почнуваме бербата со грозјето Шардоне од кое очекуваме доста

Пиј го омиленото кафе и стани Grand милионер!

Пиј го омиленото кафе и стани Grand милионер!

Што би направиле доколку станете милионер? Дали своите блиски ќе ги израдувате со некој поклон за кој долго време маштаат, или ќе го купите автомобилот од вашите соништа? Можеби сметате дека попаметно би било да инвестирате во недвижнини или во хартии од вредност?! Каков и да е одговорот, најпрво треба да најдете начин да станете милионер. Со наградната