притисни ентер »

Извори

Читај

Божиновски: Фирмата во Германија паднала во стечај, ама ќе ја биде во Тетово со бакшиш од 130 милиони евра
Божиновски: Фирмата во Германија паднала во стечај, ама ќе ја биде во Тетово со бакшиш од 130 милиони евра

Божиновски: Фирмата во Германија паднала во стечај, ама ќе ја биде во Тетово со бакшиш од 130 милиони евра

Новинарот Зоран Божиновски Буревесник објави информација дека фирмата во Германија која е сопственик на брендот електрични автомобили „е.го“ е во стечај. Firmata vo Germanija padnala vo stečaj, ama ke ja bide vo Tetovo… Sekako deka ke ja bide so bakšiš od kleptomanskata Vlada na KJURKA, bakšiš od 130 milioni evra!, пишува Божиновски на фејсбук.

Тешка сообраќајка во Италија, загинаа четворица тинејџери

Тешка сообраќајка во Италија, загинаа четворица тинејџери

Во тешка сообраќајна несреќа синоќа во Италија кај Тревизо загинаа четворица тинејџери. Автомобилот излетал од патот и се превртел во каналот. Возачот изгубил контрола над автомобилот и слетал во канал Загинаа тројца 19-годишници и 18-годишник кои се наоѓале во возилото „Фолксваген Поло“. Сите биле врзани со ремен, но младиот возач изгубил контрола

страшна сообраќајна несреќа: има многу повредени – Автобус полн со деца се преврте во Бугарија

страшна сообраќајна несреќа: има многу повредени – Автобус полн со деца се преврте во Бугарија

Автобус со 48 деца од Србија доживеа сообраќајна несреќа во Бугарија, на автопатот Тракија, објави Еуроњуз Бугарија. Според различни извори има многу повредени. Автобусот се превртел во ендек. Како што дознава Курир, автобусите превезувале членови на Фолклорниот ансамбл од Батајница. Се враќале од Сончев Брег и Несебар. На местото на настанот пристигнале

Поранешен шеф на НАТО: Путин знае дека направил грешка, но никогаш нема да ја признае

Поранешен шеф на НАТО: Путин знае дека направил грешка, но никогаш нема да ја признае

Поранешниот врховен командант на НАТО Џејмс Ставридис верува дека рускиот претседател Владимир Путин сега сфатил дека направил грешка кога одлучил да изврши инвазија на Украина. „Мислам дека во темните, тивки часови, во два часот по полноќ, кога ќе се разбуди, сфаќа дека згрешил. Никогаш нема да го признае тоа јавно, никогаш. Тој ќе продолжи да ја

Почнува судењето на Хрватот заробен во Украина, тој се соочува со смртна казна

Почнува судењето на Хрватот заробен во Украина, тој се соочува со смртна казна

Утре почнува судењето на Хрватот В.П. кој беше уапсен од руските сили на почетокот на мај во близина на Мариупол. Нему ќе му се суди пред судот на меѓународно непризнаената креација на Народна Република Доњецк, за учество во конфликтот во улога на платеник и уривање на уставниот поредок, за што се предвидени казни доживотен затвор и смртна казна, пишува

Оптичка илузија преку која може да откриете дали имате висок коефициент на интелигенција, малкумина забележуваат друго животно
Оптичка илузија преку која може да откриете дали имате висок коефициент на интелигенција, малкумина забележуваат друго животно

Оптичка илузија преку која може да откриете дали имате висок коефициент на интелигенција, малкумина забележуваат друго животно

Само оние кои можат да забележат друго животно имаат висок коефициент на интелигенција. Во оваа необична оптичка илузија се крие нешто повеќе отколку што на прв поглед се гледа. Кога првпат ќе ја погледнете фотографијата, јасно се гледа сликата на жабата, но дали можете да го забележите другото животно? Како што пренесува „The Sun“, луѓето кои можат

И со оглед на тоа што имал примено четири дози на вакцина, директорот на Фајзер позитивен на Корона вирусот

И со оглед на тоа што имал примено четири дози на вакцина, директорот на Фајзер позитивен на Корона вирусот

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, денеска објави дека е позитивен на Ковид-19 и дека има многу благи симптоми, пренесува „Ројтерс“. Бурла (60) рече дека започнал со терапија со користење на антиковидовиот лек на компанијата „Пакловид“ и дека во согласност со јавно-здравствените мерки на претпазливост е во изолација. Уверен сум дека брзо ќе

Тројца мажи загинаа при експлозија додека пливале во Црното Море

Тројца мажи загинаа при експлозија додека пливале во Црното Море

Тројца цивили ги загубија животите, а двајца се повредени кога направа експлодирала додека пливале во Црното Море во јужниот украински регион Одеса, соопшти локалната полиција. Несреќата се случила вчера, кога неколку лица, кои работеле на градилиштето, ги игнорирале пречките и знаците за предупредување на плажата и заминале да пливаат во морето. Плажите

Русија покажува ново оружје, ова е куче-робот вооружено со ракетен фрлач

Русија покажува ново оружје, ова е куче-робот вооружено со ракетен фрлач

Во Москва е во тек голема воена изложба на руската армија Армија-2022. Руската агенција Риа Новости објави видео од куче робот опремено со противтенковски ракетен фрлач (RPG-26). Претходно на изложбата Москва покажа и модел на планираната нова вселенска станица што ќе ја изгради Русија. Планираната станица беше наречена РОСС од руските државни медиуми

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензинот поскапува

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензинот поскапува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,58% во однос на одлуката од 11.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај

„Почивајте во мир ангелчиња“:  Фудбалерот Илија Вукотиќ им приреди почит на загинатите дечиња кои загинаа во масакрот во Цетиње

„Почивајте во мир ангелчиња“: Фудбалерот Илија Вукотиќ им приреди почит на загинатите дечиња кои загинаа во масакрот во Цетиње

Илија Вукотиќ, фудбалер од Цетиње, на трогателен начин се прости од децата кои загинаа во престрелката во Црна Гора. Овој фудбалер моментално настапува за Боависта од Португалија, а на своите сограѓани им приреди емотивна почит. „Тешко време за мојот град и мојата земја“. Јас сум со вас“, напиша Вукотиќ во објавата. Тој испрати порака од стадионот

Вучиќ го најави новото вооружување на армијата на Србија

Вучиќ го најави новото вооружување на армијата на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пред да оди на средба со премиерот на Косово Аљбин Курти изјави дека оди во Брисел за да се обиде да ги зачува мирот и стабилноста. „Ние не се закануваме никому, само сакаме да обезбедиме усогласеност со меѓународните правила, меѓународните норми на јавното право од резолуцијата 1244 на Советот за

Загина најдобриот украински пилот

Загина најдобриот украински пилот

Во Украина загинал најдобриот украински пилот, Антон Листопад. „Киев Индипендент“, објави дека Листопад загинал во битка, но не наведува на кој дел од фронтот. Во 2019 година Листопад беше прогласен за најдобар украински пилот, а минатата година го предводеше летот на авијациска формација над Хрешчатка како дел од прославата на 30-годишнината од Украина

Ковид биланс по градови за последните денови – ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ

Ковид биланс по градови за последните денови – ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022): Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево –

Ова е причината за несреќата која се случи во текок на вчерашниот ден на автопатот во Бугарија

Ова е причината за несреќата која се случи во текок на вчерашниот ден на автопатот во Бугарија

Водечката верзија за несреќата со српскиот автобус синоќа на автопатот Тракија е човечка грешка, соопшти заменик-јавниот обвинител и директор на Националната истражна служба на Бугарија Борислав Сарафов. Ова е водечката верзија. Нема нерамнини на патот ниту на автопатот Тракија во Бугарија, немаше други пречки поради кои автобусот скршнал. Нема техничка