притисни ентер »

Извори

Центар

Деспотовски: Компанијата за електрични автомобили се обврза да произведува 30 илјади возила годишно за глобален пазар
Деспотовски: Компанијата за електрични автомобили се обврза да произведува 30 илјади возила годишно за глобален пазар

Деспотовски: Компанијата за електрични автомобили се обврза да произведува 30 илјади возила годишно за глобален пазар

„Возилата кои ќе се произведуваат во фабриката за електрични автомобили во Тетово се за глобален пазар. Според деловниот план, годишниот капацитет е бројка од 30 илјади возила од 2025 година. Нашите очекувања се дека набрзо ќе го видиме не само производството, туку и сите позитивни ефекти од оваа инвестиција“ рече директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски

Андонов до Мицкоски: Најголем проблем си ти Христијан, и твоето полтронско опкружување

Андонов до Мицкоски: Најголем проблем си ти Христијан, и твоето полтронско опкружување

„Како човек да нѐ напише една најобична, тривијална колумна за нашето бедно секојдневие во политикантскиот жабокрек на македонската политичка сцена? Нема спас, колку и да се обидувам да напишам една безвремена колумна, не оди. Не оди пустата, а како и да оди кога низ главата постојано ми се плеткаат безброј прашања кои како Стерна навираат особено

Каевски: Препораките на Комисијата ги демантираа сите лаги на ВМРО-ДМНЕ за наводно бришење и менување на историјата, 15.08.2022

Каевски: Препораките на Комисијата ги демантираа сите лаги на ВМРО-ДМНЕ за наводно бришење и менување на историјата, 15.08.2022

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ: Со усвоените Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски. Денеска стана јасно дека во тие препораки нема ништо спорно, нема ништо затскриено, нема никакво бришење или менување

Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Утре наутро Регулаторната Комисија за Енергетика се очекува да го утврди новите цени ма горивата во Македонија. Одлуката за тоа какви цени ќе иамме се очекува да биде објавена точно напладне, како и секој понеделник. Во моментов на светските берзи нафтата од типот брент се продава за 98 долари за барел. Во Македонија горивата изминативе недели паѓаат

Бензинот поскапува – Ова се новите цени на горивата

Бензинот поскапува – Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,58% во однос на одлуката од 11.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај

Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести
Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести

Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести

Спиењето е неопходно за живот. Некои експерти тврдат дека може да умрете ако не спиете 10 дена. За жал, многу успешни луѓе се фалат дека спијат малку. Бројни научни студии во последните години покажаа дека недоволното спиење може да доведе до голем број на болести опасни по живот. Сепак, две третини од возрасните во сите развиени земји не успеваат

Ова се 10те најбогати земји во светот: САД се дури на крајот на листата

Ова се 10те најбогати земји во светот: САД се дури на крајот на листата

Макроекономските аналитичари го проучуваат бруто домашниот производ (БДП), кој се дефинира како пазарна вредност на сите финални производи и услуги произведени на територијата на една земја во текот на една календарска година, без оглед на тоа кој ги поседува ресурсите. Поконкретно, тие го проучуваат БДП по глава на жител. Ако БДП по глава на жител

Почина проф.д-р Димитар Бајалџиев

Почина проф.д-р Димитар Бајалџиев

На 78 години вчера почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први”-Скопје, на Катедрата за воведни и теоретски правни науки. -Со неговата смрт загубивме драг и почитуван колега, доајен од областа на вовед во правото и автор на бројни научни и стручни трудови, успешен интелектуалец, извонреден предавач,

И македонските и бугарските учебници ќе се подобруваат по препораки на историската комисија

И македонските и бугарските учебници ќе се подобруваат по препораки на историската комисија

Билатералната комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија објави заеднички препораки со кои ќе се подобруваат содржините во учебниците по историја и во Бугарија и во земјава. Комисијата предлага по пет измени на учебникот по историја за 5-ти клас во Бугарија и во учебникот по историја за 6-то одделение во Северна Македонија

Демантирани лагите на опозицијата – објавени првите препораките со реципроцитет за двете земји

Демантирани лагите на опозицијата – објавени првите препораките со реципроцитет за двете земји

Со објавувањето на препораките за владите на Северна Македонија и Бугарија од страна на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања се демантираа сите лаги и обвинувања за работата на оваа комисија. Комисијата, врз основа на факти, аргументи и наука, со консензус ги донесе препораките со кои и двете земји треба

Украинa го уништи седиштето на Вагнер во Луганск, убиен „готвачот на Путин“

Украинa го уништи седиштето на Вагнер во Луганск, убиен „готвачот на Путин“

Рускиот новинар Јуриј Котенок на Телеграм објави дека украинската армија го уништила седиштето на руската приватна паравоена организација Вагнер во Поспана. Тој тврди дека седиштето на Вагнер во Луганск е погодено со ракетниот систем ХИМАРС. Во нападот наводно е убиен и Јевгениј Пригожин, еден од клучните луѓе на Вагнер, познат како готвачот на Путин

Каевски: Сите обиди за намерни провокации ги осудуваме, никој нема да го загрози концептот едно општество за сите

Каевски: Сите обиди за намерни провокации ги осудуваме, никој нема да го загрози концептот едно општество за сите

Одговор на новинарско прашање, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Прашање: Како го коментирате ставот на ВМРО-ДПМНЕ каде велат дека според нив на партиската прослава на ДУИ и СДСМ пред два дена, присутните на настанот го исвиркаа македонскиот јазик. Ова според нив било уште едно понижување за нашиот јазик, покрај она, кој оваа ненародна власт

899 новозаразени, 10 починати – коронавирусот и натаму опасен во Македонија

899 новозаразени, 10 починати – коронавирусот и натаму опасен во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022): Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево –

Нема државна помош однапред за фабриката за автомобили, за добивање државни пари потребно е исполнување на услови

Нема државна помош однапред за фабриката за автомобили, за добивање државни пари потребно е исполнување на услови

Северна Македонија нема да вложува пари однапред во фабриката за електрични автомобили во Тетово. Доколку се исполнат договорените услови и термини, компанијата ќе добие државна помош, која нема да биде повеќе од 35 отсто од вкупната инвестиција, потенцираше директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски. Доделувањето на државните средства ќе зависи од динамиката

Иран негира поврзаност со нападот на Ружди

Иран негира поврзаност со нападот на Ружди

Иран категорично отфрла каква било врска со нападот врз Салман Ружди, британскиот писател и автор на „Сатански стихови“, кој во петокот повеќепати беше прободен со нож на конференција во САД. Семејството на Ружди вчера изјави дека чувствува големо олеснување затоа што тој е тргнат од респиратор, додавајќи дека и понатаму неговата состојба е критична,