притисни ентер »

Извори

Car Club

Пристигна знаменосецот на Citroën, големиот C5 X!
Пристигна знаменосецот на Citroën, големиот C5 X!

Пристигна знаменосецот на Citroën, големиот C5 X!

Новиот C5 X на Citroën е вистински кршач на сегменти – комбинацијата од SUV, седан и караван доминира со својата форма и изгледа како да е од сосем друга планета! Новиот знаменосец на францускиот бренд пристигна во Македонија. Новиот Citroën C5 X од денес е изложен во салонот во Скопје. Какви се првите впечатоци? На предниот дел едноставно доминираат

Hyundai подготвува две мали електрични возила за европскиот пазар

Hyundai подготвува две мали електрични возила за европскиот пазар

Иако Hyundai најави дека подготвува нов мал електричен автомобил, сепак се појавија гласини дека корејскиот бренд подготвува две мали електрични возила за европскиот пазар кои би требало да чинат помалку од 20.000 Евра. Информацијата доаѓа од колегите од Autocar, а според нив двата мали електрични автомобили ќе бидат во А-сегментот и ќе бидат наследници

Volkswagen ни покажува како е направен најмоќниот Golf

Volkswagen ни покажува како е направен најмоќниот Golf

Инженерите на Volkswagen му посветија дополнително внимание на Golf R со цел да го направат уште помоќниот Golf R 20 Years – и низ серија видеа ќе ни покажат како специјалниот, најмоќен сериски Golf во историјата се издвојува од другите. Најмоќниот Golf во сериско производство во историјата на Volkswagen има специјално доработен 2-литарски TFSI турбо-бензинец

Manhart MH3 GTR е набилдан BMW M3 со 650 коњски сили!

Manhart MH3 GTR е набилдан BMW M3 со 650 коњски сили!

Тјунерите од Manhart веќе му посветија многу внимание на новиот M3 – но најновата итерација на тјунираниот седан располага со моќни 650 коњски сили и 800 Nm вртежен момент! За новиот M3 би рекле дека веќе е доволно моќен – во зависност од изведбата која ќе ја изберете, веќе има 480, односно 510 коњски сили. Но за инженерите на Manhart, „од многу не

Регулаторна: Цените на горивата се намалуваат меѓу 2 и 3.5 денари!

Регулаторна: Цените на горивата се намалуваат меѓу 2 и 3.5 денари!

Малопродажните цени на горивата од вечерва значително се намалуваат – бензините поевтинуваат за 2, односно 3.5 денари, дизелот за 3 денари! Од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 2.80%. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се намалува за 3.5 денари и еден литар ќе чини рамно 90.00 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се намалува за 2 денари,

Ова Peugeot 402 Darl’mat Special Coupe се очекува да се продаде за околу 1.5 милиони Евра

Ова Peugeot 402 Darl’mat Special Coupe се очекува да се продаде за околу 1.5 милиони Евра

Овој спектакуларен автомобил е изработен од Emile Darl’mat во далечната 1938 – и се очекува на аукција да достигне цена меѓу 1.1 и 1.5 милиони Евра! Emile Darl’mat бил успешен дилер и тркачки возач во 30-тите години на минатиот век, па фабриката Peugeot со задоволство му испорачувала шасии кои тој потоа ги конвертирал во вакви спектакуларни возила,

Виртуелниот концепт M1 одлично би се вклопил во гамата на BMW

Виртуелниот концепт M1 одлично би се вклопил во гамата на BMW

Независниот дизајнер Hycade создаде егзотичен виртуелен концепт за модерна генерација на историскиот M1, кој би ја пополнил празнината на гамата на BMW во тој сегмент. Иако повеќето од нивните конкуренти навлегоа во пазарот на суперавтомобили со средишно поставен мотор во последните декади, BMW долго дава отпор на идејата да го направи истото (и покрај

Автомобилска уметност – Peugeot го претставува 408 во огромна ротирачка сфера

Автомобилска уметност – Peugeot го претставува 408 во огромна ротирачка сфера

Несекојдневен, нов автомобил треба да биде претставен на несекојдневен, нов начин – и Peugeot го прави токму тоа со новиот 408 и инсталацијата наречена Sphere. Поставен во голема тркалезна сфера, новиот 408 се ротира и може да биде виден од секој агол. Транспарентната поставка „Sphere“ е тотално неочекувана, како и дизајнот на овој модел претставен

Регулаторна: Цените на бензините се намалуваат за 2, на дизелот за 2.5 денари

Регулаторна: Цените на бензините се намалуваат за 2, на дизелот за 2.5 денари

Според најновата пресметка на Регулаторната Комисија за Енергетика, цените на горивата се намалуваат во просек за 1.99%. Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат по 2.00 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 93.50 денари, додека ден литар 98-октански бензин ќе чини 96.00 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 2.50