притисни ентер »

Извори

Бриф

Цаноски до Јанкулоска: Покани ја Емел Рамковска на кафе
Цаноски до Јанкулоска: Покани ја Емел Рамковска на кафе

Цаноски до Јанкулоска: Покани ја Емел Рамковска на кафе

Гордана Јанкулоска: “Дома сум, кој сака нека повели на кафе” Препорачувам да ја покани Емел Рамковскa пред да влезе. Таа најдобро ќе и објасни како се издржуваат цели 6 години затвор и тортура. Емел беше не со едно туку со три малолетни деца во моментот кога ги затворија како глувци без да има можност да си ги види децата со години. Правдата може

Покрај осудата за „Тенк“, на Јанкулоска и се суди и за нелегално прислушкување и изборни нерегуларности

Покрај осудата за „Тенк“, на Јанкулоска и се суди и за нелегално прислушкување и изборни нерегуларности

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска беше првично осудена во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес на Никола Груевски, за што доби шест години затвор. Апелациониот суд Скопје делумно ја уважи нејзината жалба и ја преиначи првостепената пресуда во делот на одлуката за казната и обвинетата ја осуди на казна затвор

Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за која Врховниот суд вчера донесе одлука дека жалбата е одбиена, и дека мора да оди во затвор за случајот „Тенк“, се огласи преку својот профил на „Фејсбук“ откако се појавија тврдења дека таа е во бегство. „Нема потреба од спектакли, опсада на зградата во која живеам, вознемирување и

Тазе кај Атиџе

Тазе кај Атиџе

Откако го доби вниманието на јавноста со филмот „Медена земја“, популарната Атиџе денеска е на гроздобер во Кавадарци. Taa доби подароци од советот на општина Кавадарци, а присутните ги почести и со песна. ТАЗЕ кај АТИЏЕ Posted by ТАЗЕ on Сабота, 19 септември 2020

Почина Атанас Филиповски, истакнат спортски работник

Почина Атанас Филиповски, истакнат спортски работник

Почина Атанас Филиповски, истакнат спортски работник и пријател на каратето, кој со години извршуваше значајни функции во Карате федерацијата на Македонија. Филиповски е роден во с. Сулдурци, Радовишко, на 22-ри септември 1946 година. Познат во својата професија како градежен инженер, редовен професор на Градежниот факултет во Скопје  од 1996 година

Вардар поразен во Ѓорче, Работнички и Струга ремизираа
Вардар поразен во Ѓорче, Работнички и Струга ремизираа

Вардар поразен во Ѓорче, Работнички и Струга ремизираа

Македонија ЃП го победи Вардар, додека Работнички и Струга Трим Лум одиграа без победник во саботните два натпревара од 6.коло во Првата македонска фудбалска лига. Постигнати резултати: Македонија ЃП – Вардар 2:1 Работнички – Струга Трим Лум 1:1. Утре играат: Беласица – Пелистер Шкендија – Академија Пандев Шкупи – Ренова Силекс – Борец. Табела во пресрет

MЗ: 60 оздравени пациенти, 140 нови и 6 починати лица

MЗ: 60 оздравени пациенти, 140 нови и 6 починати лица

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 47- Куманово 18- Штип 3- Прилеп 7- Тетово 15- Струга 3- Велес 3- Битола 3- Охрид 1- Кавадарци 2- Гостивар 3- Гевгелија 4- Струмица 4- Крива Паланка 2- Радовиш 4- Крушево 1- Кочани 5- Пробиштип 2- Македонски Брод 1- Берово 3- Делчево 2- Свети

Почина една од првите жени – адвокати, судијката на американскиот Врховен суд, Гинсбург

Почина една од првите жени – адвокати, судијката на американскиот Врховен суд, Гинсбург

Судијката во американскито Врховен суд, Рут Бадер Гинсбург почина синоќа на 87-годишна возраст од рак на панкреас. Гинсбург, голем борец за правата на жените и икона на американските либерали, една од првите жени адвокати. Инспиративната животна приказна на Рут Бадер Гинсбург е прикажана во филмот „ON THE BASIS OF SEX“ каде што таа се бори во светот

Студии: Голем број луѓе се имуни на САРС-КоВ-2 без претходно изложување

Студии: Голем број луѓе се имуни на САРС-КоВ-2 без претходно изложување

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат коронавирусите, пишува Бритиш медикал џурнал. Научниците во моментов испитуваат можни имунолошки реакции на САРС-КоВ-2, со претпоставка дека голем број луѓе веќе имаат имунитет на овој вирус. Одговорите

Едно лице загина, три се повредени откако возило се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија

Едно лице загина, три се повредени откако возило се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија

Н Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски, го потврди случајот за МИА, но засега не можеше да даде повеќе детали. Увидот е во тек. MИА

Вицепремиерот Битиќи и директорот Деспотовски: Поддржуваме 87 компании да реализираат проекти за побрзо справување со КОВИД-19 со вкупна вредност од околу 3 милиони евра

Вицепремиерот Битиќи и директорот Деспотовски: Поддржуваме 87 компании да реализираат проекти за побрзо справување со КОВИД-19 со вкупна вредност од околу 3 милиони евра

Вкупно 87 компании, кои планираат да реализираат проекти во вредност од околу 3 милиони евра, се избрани во финалната селекција од повикот за ко-финансирани грантови за брзо прилагодување од КОВИД-19, соопштија денес на прес-конференција во Владата, заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори

Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата

Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата

Комисијата за здравство викендов ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека е направена анализа за бројката на деца коишто би требало да останат во училиште и после завршувањето на часовите во смена. -Ќе се донесе позитивна одлука исто како што се носи одлука и за исклучоците

Гасифицирана болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, прoект вреден 17 милиони денари

Гасифицирана болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, прoект вреден 17 милиони денари

Завршeна е гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, што беше обележена како еден од најголемите загадувачи во Скопје, бидејќи досега се грееше на мазут. За гасифицирањето на болницата се инвестирани 17 милиони денари. Министерот за здравство Вeнко Филипче, кој денеска заедно со првиот заменик-претседател

Филипче: Правиме анализа за зголемената смртност, денеска уште 5 лица починаа од Ковид 19

Филипче: Правиме анализа за зголемената смртност, денеска уште 5 лица починаа од Ковид 19

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти. -Точно е дека последните денови е зголемен бројот на починати како последица на ковид-19, и тоа последиве

СДСМ: Владата предводена од СДСМ вистински се грижи за лозарите – дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

СДСМ: Владата предводена од СДСМ вистински се грижи за лозарите – дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

Владата предводена од СДСМ, низ партнерски однос презема конкретни мерки да им помогне на лозарите, за да се ублажат последиците од коронакризата врз производството на грозје и винската индустрија. Дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје, наменето за преработка во вински дестилат и гроздов сок  ќе се обезбедат од средствата од Програмата