притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст
Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа. Консултациите инаку, се започнати од 2020 година, напоредно со анализите за перформансите на даночниот систем и неговото унапредување. Концептот на даночната реформа во суштина се однесува на зголемувањето на наплатената маса на даноците, главно преку зголемувањето

„ПроКредит – прва банка во земјата која воведува флексибилност за работа од дома за своите вработени“

„ПроКредит – прва банка во земјата која воведува флексибилност за работа од дома за своите вработени“

Со почетокот на ковид 19 кризата, компаниите беа принудени да се адаптираат на новите услови за работа со цел да се заштитат здравјето и благосостојбата на своите вработени. Пандемијата го забрза процесот кај одредени компании да донесат одлука за работа на вработените од своите домови. ПроКредит Банка Македонија, го отвори прашањето на флексибилно

Зголемен откупот на земјоделски производи

Зголемен откупот на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во второто тримесечје од 2022 година е 3 369 003 000 денари што во однос на истиот период лени претставува зголемување за 29,7 отсто. Според Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 19,5, а кај продажбата на земјоделски

„Макпетрол” – 75 години движечка енергија на македонската економија

„Макпетрол” – 75 години движечка енергија на македонската економија

Лидерот на пазарот со нафта и нафтени деривати „Макпетрол” оваа година одбележува значаен јубилеј, 75 години од своето основање. Во овие 75 години „Макпетрол” овозможи сигурен и ефикасен енергетски крвоток во целата држава. Компанијата растеше и се развиваше обезбедувајќи ја потребната енергија за потрошувачите, постојано стремејќи се кон подобрување

АНАЛИЗА :  Должнича листа – кои претријатија, министерства, општини колку должат ?
АНАЛИЗА :  Должнича листа – кои претријатија, министерства, општини колку должат ?

АНАЛИЗА : Должнича листа – кои претријатија, министерства, општини колку должат ?

Државната ЕЛЕМ повеќе не е во 10 те државни институции, фирми со најголеми доспеани а неплатени обврски заклучно со првото економско полугодие, но затоа пак во оваа група се вброи Општа болница Кичево. “Порталб” објавува кои институции каков износ на долгови имале на крајот од првото економско полугодие. Долгови на ЈП и државни фирми …. На првите десет

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Германија најави воведување данок од 2,4 центи по киловат час гас од октомври, со цел да им помогне на увозниците што се погодени со дополнителни трошоци, поради сè помалите резерви руски гас. Високите цени на енергијата станаа доминантна политичка тема во најголемата европска економија, затоа што трошоците за живот вртоглаво растат, а една од причините

Успешно заврши летната школа “Гостивар 2022”

Успешно заврши летната школа “Гостивар 2022”

По шест недели работа, посветеност, учење и уживање, денеска успешно заврши Летната школа „Гостивар 2022″. Шест недели по ред над 720 ученици на возраст од 7 до 14 години беа ангажирани со различни активности, додека 40 инструктори од различни професии биле ангажирани за децата да летуваат без мобилни телефони. “Беше корисно лето без мобилни телефони,

Одбрана е среќната 13-ка за „Отскочна даска“ на „Скопскиот поетски фестивал“

Одбрана е среќната 13-ка за „Отскочна даска“ на „Скопскиот поетски фестивал“

„Скопскиот поетски фестивал“ на 3 август 2022 година објави конкурс за учество на „Отскочна даска“, поетско читање за поети и поетеси на возраст од 16 до 25 години, што ќе му претходи на „Скопскиот поетски фестивал“. На конкурсот пристигнаа песни од 42 автор(к)и, од кои одбравме 13-мина што ќе учествуваат на настанот. Во среќната 13-ка влегоа: Андреј

Кој е Драго Кос – експертот што ќе го објави независниот извештај за стечајот на Еуростандард Банка

Кој е Драго Кос – експертот што ќе го објави независниот извештај за стечајот на Еуростандард Банка

Драго Кос: „Македонија има сериозен проблем со банкарскиот систем!“ Како што деновиве беше најавено, на 22.08.2022 година во Скопје, бизнисменот и најголем акционер во Еуростандард Банка, Трифун Костовски ќе го објави независниот извештај од истрагата за стечајот на банката што ја водеше тимот предводен од господинот Драго Кос, еден од најеминентните

НЛБ Банка Скопје по шести пат прогласена за Најдобра банка во Македонија

НЛБ Банка Скопје по шести пат прогласена за Најдобра банка во Македонија

На годинешните 14-ти „Европски банкарски награди“ (Europe Banking Awards), што ги доделува реномираниот магазин EMEA Finance, НЛБ Банка Скопје ја доби наградата „Најдобра банка во Македонија за 2021 година“. Ова е шеста година по ред во која НЛБ Банка, од страна на магазинот ЕМЕА Finance, е прогласена за најдобра банка во земјата. Главните критериуми

Македонија2025 објави именување на три нови членови на Одборот на директори

Македонија2025 објави именување на три нови членови на Одборот на директори

Македонија2025 го зголемува своето влијание со избор на нови членови на Одборот, кои ќе придонесат кон организацијата со своето знаење и искуство, и ќе ú помогнат во исполнување на својата мисија, односно поддршка на развојот на Македонија преку промовирање одржлив економски раст кој ќе ги подобри можностите за граѓаните, компаниите и странските инвеститори

Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства

Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства

Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства Општина Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства. Објавен е јавниот повик со критериумите, на кој од денес, во наредните 15 работни денови можат да аплицираат ранливите категории-социјално загрозени

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Во Министерството за финансии денеска продолжи јавната дебата за концептот на даночни реформи. По презентациите на даночните реформи пред претставниците на коморите и пред медиумите, денеска тие беа преставени пред невладиниот сектор, консултантските и ревизорските друштва и организации. Министерот за финансии Фатмир Бесими, како што соопшти ресорното

Бензините поскапуваат за половина, а дизелот за еден денар

Бензините поскапуваат за половина, а дизелот за еден денар

Малопродажната цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 1,00 денар од литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 88,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 98 за 91,00,