притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Традиционална средба и саем на транспортните превозници
Традиционална средба и саем на транспортните превозници

Традиционална средба и саем на транспортните превозници

На традиционалната средба и саем на превозниците што ќе се одржи денеска во Скопје во организација на транспортната организација Макaм-транс ќе бидат презентирани предизвиците и последиците од пандемијата Ковид-19 во оваа дејност. За состојбата во транспортниот сектор ќе говори генералниот секретар на Макам-транс Билјана Муратовска, а искуства ќе споделат

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1, Виница-2,

Кој е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ?!

Кој е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ?!

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, по предлог на претседателот Христијан Мицкоски, вчера го изгласал Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево и е доктор на историски науки. Сајкоски е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во сегашниот состав на Собранието. Бил претседател на Месен Комитет Девеана,

Не е Фејсбук, ниту Твитер: Оваа социјална мрежа е нов лидер во растот на цените на акциите за 2020 година!

Не е Фејсбук, ниту Твитер: Оваа социјална мрежа е нов лидер во растот на цените на акциите за 2020 година!

Фејсбук, Твитер и Снапчат денес ја привлекуваат скоро целата врева во светот на инвестициите во социјалните медиуми. Но, ниту една од платформите не е лидер во растот на цените на акциите во 2020 година, пишува Си-Ен-Ен. Излезе дека Pinterest е далеку супериорен во однос на социјалните мрежи наведени погоре. Акциите на Pinterest се зголемија скоро

Ова се најуспешните жени менаџерки за 2019 според агенцијата Марили

Ова се најуспешните жени менаџерки за 2019 според агенцијата Марили

Најуспешните жени менаџерки за 2019 година ги добија своите признанија. Ова беше 24-ти избор на најуспешни жени менаџерки во годината, а признанијата на најуспешните од минатата година беа врачени синоќа. Признанијата, што ги доделува агенцијата „Марили” ги добија, Мерита Рамадани Алими, директор за бизнис и развој во DOGAN Air Conditioning Solutions

Филипче: Ќе набавиме тестови за Ковид-19 кои даваат резултати за 15-на минути
Филипче: Ќе набавиме тестови за Ковид-19 кои даваат резултати за 15-на минути

Филипче: Ќе набавиме тестови за Ковид-19 кои даваат резултати за 15-на минути

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва најави дека со помош на Светска банка ќе набават најсовремени тестови за Ковид-19 кои даваат резултати за 15-на минути. – Сега сме во фаза во која со помош на Светска банка ќе набавиме најсовремени тестови кои се ултра брзи и кои ќе бидат дистрибуирани во болниците, во критичните места во здравствените

Официјално доделување На наградата „Анте Поповски – Антево перо“

Официјално доделување На наградата „Анте Поповски – Антево перо“

На 2 октомври 2020 година, (петок), со почеток во 19:00 часот, во Центарот за култура во Општина Ѓорче Петров, ќе се одржи завршниот дел од третата по ред Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“. По реализацијата на Конкурсот за необјавена збирка поезија на македонски јазик, на кој за македонски услови се пријавија рекордни

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле 25.495.239 луѓе. Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 411 нови случаи на Ковид-19 и уште две починати лица. Вкупниот број

Истражување: Доналд Трамп е најголемиот дезинформатор за Ковид-19

Истражување: Доналд Трамп е најголемиот дезинформатор за Ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп е најголемиот светски двигател на дезинформации за Ковид-19 за време на пандемијата, покажа истражувањето на универзитетот Корнел. Тим од Корнел, од одделот за наука, оцени 38 милиони статии објавени од медиумите на англиски јазик од 1 јануари до 26 мај оваа година. Базата на податоци што ја користеа опфаќа земји

Месец на хуманост со Cooking with Branko и Витаминка

Месец на хуманост со Cooking with Branko и Витаминка

Под мотото „Биди дел од месецот на хуманост, купи производи и донирај“ блогерот Бранко Попоски познат по псевдонимот Cooking with Branko во соработка со Витаминка, ќе донираат производи, храна и приготвени оброци за социјално загрозените семејства. Во текот на целиот месец октомври, Бранко ќе набавува намирници (леб, овошје, зеленчук, зрнести производи)

Вакцината против Ковид-19 на „Модерна” нема да биде достапна до американските претседателски избори

Вакцината против Ковид-19 на „Модерна” нема да биде достапна до американските претседателски избори

Американската биотехнолошка компанија „Модерна” нема да бара итна авторизација за својата вакцина против Ковид-19 до претседателските избори, изјави директорот на „Модерна”, Стефан Бансел за „Фајненшл тајмс”. – На 25 ноември ќе имаме доволно информации за итна авторизација, што потоа можеме да ја испратиме до Агенцијата за храна и лекови (ФДА), ако

Зелениот караван на Цивил со работилница во Велес

Зелениот караван на Цивил со работилница во Велес

Зелениот караван на ЦИВИЛ е посветен на промоција и јакнење на јавната свест за зелените вредности, социјалната правда и антинационализмот. Социјалната правда и антинационализмот се дел од европските и зелените вредности кои ЦИВИЛ ги застапува во текот на своето 20-годишно постоење, а во изминатите неколку години и во партнерство со Фондацијата Хајнрих

Членките на Македонската банкарска асоцијација се сретнаа со министерот за финансии

Членките на Македонската банкарска асоцијација се сретнаа со министерот за финансии

Продолжува успешната соработка помеѓу Македонската банкарска асоцијација и Министерството за финансии Денес, претставници на сите членки на Македонската банкарска асоцијација, банките, штедилниците, Клириншката куќа и Македонското кредитно биро се сретнаа со мининстерот за финансии, д-р Фатмир Бесими. Во официјалниот дел се обрати министерот за финансии

Во Кавадарци одбележан Меѓународниот ден на старите лица

Во Кавадарци одбележан Меѓународниот ден на старите лица

По повод први октомври, Меѓународниот ден на старите лица, во организација на Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Кавадарци, денеска се реализираа неколку активности. – Сите тие активности беа со цел да се информираат граѓаните за стратешките цели на Декадата на здраво стареење 2020/30, донесена од страна на СЗО. Исто

Јавното претпријатие „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време

Јавното претпријатие „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време

Јавното претпријатие „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време. Работното време во зоните А, Б и Ц ќе биде од понеделник до петок од 07:00 часот до 21:00 часот, а во сабота од 07:00 до 14:00 часот. На јавната површина наменета за паркирање зона Д работното време ќе биде од 07:00 часот до 23:00 часот. Скопје,