притисни ентер »

Извори

Basketball

Лејкерс официјлано се пожалија на судењето со Денвер
Лејкерс официјлано се пожалија на судењето со Денвер

Лејкерс официјлано се пожалија на судењето со Денвер

Lakers Втората натрофејна франшиза (16) во НБА и најсериозен кандидат да го изедначи рекордот на Бостон (17), упати блага протестна нота до раководството на лигата, во поглед на третманот што на теренот го има Леброн Џејмс. Според ЛА Лејкерс, нивната прва ѕвезда не добива доволно слободни фрлања затоа што над него не се досудени очигледни фаули, во

МЗТ победи, Пелистер загуби

МЗТ победи, Пелистер загуби

фото: архива (mztskopjeaerodrom.mk) Шампионот на Македонија славеше против МЗТ2 со 76:63 во подготовките за новата сезона, но не се знае дали вечното дерби во првото коло ќе се одигра, поради регистрираниот случај на корона во Работнички и карантинот во оваа екипа. Пелистерци загубија на подготовките во БиХ, по двете воведни победи на турнејата во

Македонецот почна со победа во Шпанија

Македонецот почна со победа во Шпанија

HLA Alicante Нашиот репрезентативец го одигра првиот натпревар за новиот клуб, во рамките на подготовките славеше со Аликанте против Гранада, со 90:80. Стојан Ѓуроски постигна 15 поени, што е одличен старт за него, со оглед на тоа што доаѓа во нова средина и веднаш се вклопува во играта.

Денвер нема лесно да се предаде

Денвер нема лесно да се предаде

Nuggets Џамал Мари постигна 28 поени, имаше и 12 асистенции, во победата на Нагетс против Лејкјерс со 114:106 во третиот меч од Западното финале, по кој сега скорот е 2:1 за составот од ЛА. Српскиот центар Никола Јокиќ, имаше 22 поена со 10 скока. Денвер постави рекорд со две враќања по негатива од 1:3 во тековниот плеј-оф, но со оваа победа се спаси

Триумф за Војдан, очекувано

Триумф за Војдан, очекувано

Војдан Стојановски (BCM Gravelines-Dunkerque) Гравелин ја оствари првата победа во новата сезона, на официјланите средби, совладувајќи го во Купот на Франција тимот на Оберхофен. Во триумфот против второлигашот, со 77:85, македонскиот интернационалец постигна 14 поени, зачинети со четири скока и една асистенција.

Позитивен играч на корона, во Работнички

Позитивен играч на корона, во Работнички

Дејмиер Питс Нашата најтрофејна екипа, ја извести јавноста дека се појавил позитивен тест на пандемијата COVID-19, во редовите на тимот од Градски парк. Соопштението ви го пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани, Би сакале да ја информираме јавноста дека американскиот плејмејкер Демиер Питс, кој неодамна ја продолжи соработката со КК Работнички

Доминантно реизбран претседателот на Федерацијата

Доминантно реизбран претседателот на Федерацијата

acb.com Шпанската кошарка останува на истиот пат, откако првиот човек доби поддршка за уште еден четиригодишен мандат. Играчката легенда Хорхе Гарбахоса, останува на кормилото на кошаркарската федерација на Шпанија. Играчот на Таугрес, Бенетон, Уникаха, Торонто, Химки и Реал Мадрид, добил 92%-та од вкупниот број на гласови, на изборот на кој бил единствениот

Обрадовиќ се врати на местото на почетокот на кариерата

Обрадовиќ се врати на местото на почетокот на кариерата

фото: КК Борац Чачак Екипата на Мега победи против Борац во Чачак, со 68:72 во подготвителен натпревар, а на трибините во салата во овој мал српски град, се најде и најтрофејниот европски стратег. Жељко Обрадовиќ е на пауза од една сезона, откако ја напушти клупата на турскиот тим Фенербахче. Тој искористи дел од одморот, да се потсети на своите играчки

ТОДОРОВ: За нас е подобро да се игра на неутрален терен

ТОДОРОВ: За нас е подобро да се игра на неутрален терен

Македонскиот селектор Александар Тодоров зборуваше за последните одлуки на ФИБА, за сајтот на нашата кошаркарска федерација. Мислењето на Тодоров, ви го пренесуваме во целост: „Иако за многумина одлуката на ФИБА од пред неколку дена е изненадувачка, не поради начинот на играње, а заради самиот факт воопшто да се дозволи одигрување на ноемврискиот прозорец,

Победничката тројка на Дејвис, преку Јокиќ

Победничката тројка на Дејвис, преку Јокиќ

Лејкерс поведоа со 2:0 во западното финале, по победата 105:103 против Нагетс, со кош во последната секунда од натпреварот. Поените ги постигна Ентони Дејвис, кој шутна преку Никола Јокиќ и погоди за триумф. Дејвис имаше 31 поен, 22 во второто полувреме, а ги постигна и последните 10 за Лејкерс. Леброн Џејмс имаше 26 поени, со 11 скока. Јокиќ реализира