притисни ентер »

Извори

Банкометар

Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД
Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД

Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД

Природниот гас во Европа се тргува по цени еквивалентни на околу 70 долари за милион британски термални единици (BTU), што е приближно седум пати повисоки од цените во САД, објави Си-Ен-Ен, цитирајќи ја анализата на нафтената сметководствена компанија Lipov Oil Associates. Еден милион британски термални единици се еднакви на 293 киловат-часови електрична

Денеска почнува првиот хакатон во Касарна Хаб Охрид

Денеска почнува првиот хакатон во Касарна Хаб Охрид

Денеска во 12 часот ќе почне првиот Хакатон во Касарна Хаб Охрид. Хакатонот е наменет за сите заинтересирани за чет-ботови и блокчејн технологија. Победниците ќе може да станат акционери. Потребно е знаење на Java и Cotlin. Предизвикот и правилата ќе бидат претставени на успешно пријавените тимови и нивните учесници на денот на отворањето. Спонзорирано

Фирма во македонија прави приход колку половина државен буџет

Фирма во македонија прави приход колку половина државен буџет

100-те најголеми компании по приход во државава заеднички успеале да соберат 10,3 милијарди евра на нивните сметки, покажуваат податоците на платформата БизнисМрежа.мк. Притоа, во предвид ги земаме приватните компании, но не и банките и осигурителните друштва. Под лупа го ставаме стопанството, анализира порталот „Пари“ . На прво место на листата се

АЈВАРОТ годинава ќе го сонуваме – Пиперките прескапи!

АЈВАРОТ годинава ќе го сонуваме – Пиперките прескапи!

Дали годинава ајварот ќе ни остане само пуста желба?! Ако се суди по цените на пиперките, но и оние на останатите намирници потреби за приготвување на овој деликатес, така и ќе биде, па по се изгледа дека традицијата ќе ни остане само пуста желба и голем луксуз . Грубата пресметка вели вака – за да се добие една голема тегла ајвар, убаво пржен ајвар,

НЛБ Банка Скопје ја доби наградата „Најдобра банка во Македонија за 2021 година“.

НЛБ Банка Скопје ја доби наградата „Најдобра банка во Македонија за 2021 година“.

Главните критериуми според кои се доделува оваа престижна наградата се: остварените финансиски резултати на банката, нејзината посветеност кон клиентите, воведувањето на иновации во работењето, особено во делот на дигитализацијата, поддршката што ја обезбедува за постигнување на одржлив развој и транзиција кон „зелена економија“, како и реализацијата

Раст на потрошувачките и станбените, пад на автомобилските и кредитите на картички и негативни салда
Раст на потрошувачките и станбените, пад на автомобилските и кредитите на картички и негативни салда

Раст на потрошувачките и станбените, пад на автомобилските и кредитите на картички и негативни салда

Во јули годинава според намената на кредитите одобрени на физичките лица, кај најзастапените категории  – потрошувачките и станбените кредити, е забележан раст од 0,4 проценти и 0,8 проценти на месечна основа, при годишен раст од 6,4 проценти и 13,5 проценти, соодветно, покажуваат податоците на Народната банка. Минатиот месец автомобилските кредити

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари!

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари!

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31.869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни

Дизелот поскапува за 2 денари,цените на бензините остануваат исти

Дизелот поскапува за 2 денари,цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,91% во однос на одлуката од 15.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај

САД и Тајван најавија почеток на официјални трговски преговори

САД и Тајван најавија почеток на официјални трговски преговори

САД и Тајван се договорија да почнат официјални трговски разговори за да постигнат значајни договори, како дел од новата иницијатива, а според официјален Тајпеј, ќе се разговара и за „економска принуда“ од Кина, пренесува „Ројтерс“. Американско-тајванската иницијатива за трговија во 21 век првпат беше претставена во јуни, а двете страни сега рекоа

Државата ќе штеди струја – донесени задолжителни мерки за институциите, за домаќинствата и компаниите само препораки

Државата ќе штеди струја – донесени задолжителни мерки за институциите, за домаќинствата и компаниите само препораки

Исклучување на декоративното осветлување на фасадите на јавните објекти и културните споменици, гаснење сијалици кога има доволно дневна светлина, во сезона на ладење климите да се местат не пониско од 27 степени, а во сезона на греење не повисоко од 20 степени, да се исклучуваат компјутерите по работата, редовно да се менуваат филтрите на грејните

Се поголема побарувачка на малите куќни агрегати за струја

Се поголема побарувачка на малите куќни агрегати за струја

Продажбата на агрегати летово се зголеми за дури 200 отсто во Србија, изјавија за РТС во продавниците каде може да се купат овие уреди. Има граѓани кои чекаат во редици за овие генератори, а во некои продавници се прават и листи на чекање, бидејќи се случува сите  да се распродадат веднаш штом пристигнат во продавница. Кога деновиве еден синџир супермаркети

Чешка им дава државни субвенции на граѓаните на кои сметки им надминуваат 30 отсто од приходите

Чешка им дава државни субвенции на граѓаните на кои сметки им надминуваат 30 отсто од приходите

Чешката влада вети дека поскапувањето на енергенсите ќе им го компензира на граѓаните преку станбен додаток. Компензација ќе добијат сите граѓани чии сметки ќе надминат 30 отсто од нивните приходи, а жителите на Прага ќе добијат компензација кога ќе надминат 35 отсто од приходите, пренесува Ројтерс. „Владата нема да дозволи некој да пропадне. Граѓаните

Русија тврди дека нејзиниот извоз на енергија годинава ќе порасне за 100 милијарди евра

Русија тврди дека нејзиниот извоз на енергија годинава ќе порасне за 100 милијарди евра

Поголемиот обем на извоз на нафта, заедно со зголемувањето на цените на гасот, ќе ја зголемат заработката на Русија од извозот на енергенси на 337,5 милијарди долари оваа година, што е раст од 38 отсто во однос на 2021 година. Тоа се нагласува во документ од Министерството за економија на Русија во кој имале увид западни медиуми. Скокот на приходите,

Давидовска-Стојанова: Зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки ќе делува на ублажување на ценовниот раст

Давидовска-Стојанова: Зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки ќе делува на ублажување на ценовниот раст

Зголемувањето на каматните стапки од страна на голем дел од централните банки ширум светот ќе делува на ублажување на ценовниот раст и спречување очекувања за раст на инфлацијата. Меѓународните институции очекуваат стабилизирање во следниот период, а потоа и намалување на цените на примарните производи, што ќе делува смирувачки и на глобалните и на

Битиќи: 50 денари е пристојна цена за леб!

Битиќи: 50 денари е пристојна цена за леб!

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска најави дека доколку е потребно, можно е да се активираат стоковните резерви. Според Битиќи, леб ќе има и тоа, како што рече, по реално пристојни цени. Оценка на вицепремиерот е дека цените растат поради „нашето неодговорното однесување“, а одредени маркети, смета, се најголеми профитери. -Се