притисни ентер »

Извори

Банкарство

Генералниот директор на Стопанска банка а.д. Битола, Владимир Евтимоски го зголеми својот удел во банката
Генералниот директор на Стопанска банка а.д. Битола, Владимир Евтимоски го зголеми својот удел во банката

Генералниот директор на Стопанска банка а.д. Битола, Владимир Евтимоски го зголеми својот удел во банката

Преку соопштение објавено на Македонска берза, Стопанска банка а.д. Битола ја известува јавноста дека претседателот на Управниот одбор на банката, г-дин Владимир Ефтимоски се стекна со 77 обични акции издадени од Стопанска банка а.д. Битола. “Во согласност со Правилата за котација, известуваме дека г-дин Владимир Ефтимоски, претседател на Управниот

За НЛБ Банка клиентите се секогаш на прво место и се главен двигател на активностите на банката

За НЛБ Банка клиентите се секогаш на прво место и се главен двигател на активностите на банката

НЛБ Банка АД Скопје уште еднаш докажува дека за неа се најважни клиентите и дека секогаш ги следи и исполнува нивните барања! Согласно превентивните мерки за заштита на вработените и клиентите, досега експозитурите на Банката работеа со намален капацитет и ограничено работно време. Поради зголемениот обем на работа, НЛБ Банка на барање на клиентите,

Стопанска банка АД – Скопје ќе изврши промена на провизиите за платен промет со странство

Стопанска банка АД – Скопје ќе изврши промена на провизиите за платен промет со странство

Почнувајќи од 01.10.2020 година, Стопанска банка АД – Скопје ќе изврши промена на начинот на пресметка и наплата на трошоците за платен промет со странство во следните сегменти: Трошоците за водење на сметка ќе бидат базирани на промет во текот на еден календарски месец и тоа: Девизен промет во противвредност до 100 илјади мкд- провизија во износ од

Топ 5 плати во Македонија: Банкарите помалце платени од ИТ индустријата и фармацевтите

Топ 5 плати во Македонија: Банкарите помалце платени од ИТ индустријата и фармацевтите

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2020 година изнесува 27 231 денари, а на прво место гледано по дејности останува секторот компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности со просек од 68.557 денари. На второто место е дејноста која не само што не беше погодена од кроона-кризата,

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ – Потрошувачки кредит за здравствени работници, кој е со фиксна каматна стапка од само 4% во првите две години, односно 5% каматна стапка варијабилна во останатиот период на отплата и со можност за користење грејс период од 6 месеци. Со новиот производ, Халкбанк излегува во пресрет на здравствените работници

Оглас за вработување во Кроација Осигурување АД – Друштво за неживотно осигурување
Оглас за вработување во Кроација Осигурување АД – Друштво за неживотно осигурување

Оглас за вработување во Кроација Осигурување АД – Друштво за неживотно осигурување

Кроација Осигурување АД – Друштво за неживотно осигурување вработува: Советник за осигурување во секторот за продажба Подружница Скопје Потребни квалификации и способности: CCC, ВСС Развиени комуникациски способности и јасна комуникација Развиени организациски способности Отвореност за учење нови работи и прифаќање предизвици Способност за тимска работа

Хрватски државјанин измамил илјадници српски претприемачи, но не може да биде казнет!?

Хрватски државјанин измамил илјадници српски претприемачи, но не може да биде казнет!?

Писма и уплатници што деновиве пристигнуваат на адресите на многу компании во Србија, во кои се бара плаќање за одреден деловен регистар до 15.000 динари, испраќа компанијата зад кој стои Кристијан Грубишиќ. Според официјалните податоци на „АПР”, Грубишиќ е единствениот основач на компанијата „Дигитална платформа“, која управува со веб-страницата www

Рекордно ниска вредност на турската лира поради конфликтот на Кавказ

Рекордно ниска вредност на турската лира поради конфликтот на Кавказ

Турската лира во текот на вчерашниот ден падна на рекордно ниско ниво во однос на американскиот долар, еврото и британската фунта, поради загриженоста дека Турција може да се вклучи во брзорастечкиот конфликт на Кавказ. Турската лира се намали за два проценти во однос на доларот и беше на пат да го доживее најлошиот ден од почетокот на август, кога

Банките перат валкани пари и никому ништо

Банките перат валкани пари и никому ништо

Преку најголемите банки веројатно се испрани две милијарди сомнителни долари, пишува главната уредничка на „DW”, Мануела Каспер-Клериџ. Таа зачудено се прашува зошто никој не го покажува гневот кон банките и зошто воопшто не се прави притисок врз банките во овој поглед. „Во какво општество живееме кога повеќето луѓе само креваат раменици по веста дека

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност. Ќе се предвидат механизми за оние институции кои се поуспешни во реализацијата да се обезбедат повеќе средства, додека оние кои имаат послаба реализација, тие средства да се усмерат кон вистинските позиции каде има поголем учинок

Измени во Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје

Измени во Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје

ТТК Банка преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување односно Надзорниот одбор на Банката. „Ве известуваме дека со Решенија на Гувернерот на Народна банка на Република Северна Македонија од 17.9.2020 година, е издадена претходна согласност за именување на Драгица Јовановска за член и академик Владо

Стопанска банка а.д. Битола – препознатлива по поддршката на бројни спортски настани

Стопанска банка а.д. Битола – препознатлива по поддршката на бројни спортски настани

Стопанска банка а.д. Битола е веќе препознатлива по значајната поддршка која ја дава за развивање и одржување на спортската култура и спорскиот дух во земјава. Покрај тоа што е единствената банка која е спонзор на Wizz Air Скопскиот маратон 2020 и Женската трка, оваа година банката стана дел и од најважниот и најголем спортски настан во градот Битола

Четвртиот пакет на економски мерки носи нови 100 милиони евра поволни кредити од Развојната банка

Четвртиот пакет на економски мерки носи нови 100 милиони евра поволни кредити од Развојната банка

Преку нов пакет економски мерки вреден 470 милиони евра Владата ќе се обиде во третиот квартал од годинава да го спречи падот на БДП од вториот квартал и со зголемена економска активност и јавна потрошувачка да предизвика раст на БДП во четвртиот квартал и на тој начин да создаде предуслови за растот на економијата од 4,8 проценти во 2021 година што

Фирмите што ќе остварат загуба годинава, нема да имаат обврска да исплатат К-15

Фирмите што ќе остварат загуба годинава, нема да имаат обврска да исплатат К-15

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно закон и колективен договор треба да исплатат К-15 и други издатоци, изјави премиерот Зоран Заев, апелирајќи и до оние кои нема да остварат добивка, но имаат финансиска моќ да го сторат тоа. „Законите

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

Порталот „ Неа.мк ” – портал наменет за припадничките на понежниот пол направи кратко истражување за жените кои работат во банка, на шалтер и секојдневно се соочуваат со „интересни“ ситуации. Кои се петте работи коишто жените вработени на шалтер во банка би сакале нивните клиенти да ги знаат. 1. И само да прашате, треба да почекате во ред. „Нам не