притисни ентер »

Извори

Бабам Битола

Манифестацијата „Незаборав“ по 12 – ти пат со песни за Битола – втор дел
Манифестацијата „Незаборав“ по 12 – ти пат со песни за Битола – втор дел

Манифестацијата „Незаборав“ по 12 – ти пат со песни за Битола – втор дел

Во рамките на Бит фест 2022, вторник 16-ти август 2022 год. во Центарот за култура – Битола со почеток во 20.00 часот, по 12-ти пат ќе се одржи манифестацијата „Незаборав“ песни за Битола – втор дел. Со песни за Битола на концертот во живо ќе настапат познати естрадни уметници од Битола. Потсетување на претходните манифестации „Незаборав“: Сашка Петковска,

Мал концерт и видео разгледница од градот Бат Јам, Израел во Офицерски
Мал концерт и видео разгледница од градот Бат Јам, Израел во Офицерски

Мал концерт и видео разгледница од градот Бат Јам, Израел во Офицерски

Многу еврејски семејства од Битола и Македонија се преселиле во Бат Јам во текот на педесетите до седумдесетите години на минатиот век. Меѓу нив спаѓаат Др. Хаим Абраванел и семејството на уметникот Мати Грунберг кој ни го подари своето дело сончев часовник. Заменик градоначалникот на Бат Јам, г. Ури Бускила ја посети Битола во време на мартовските

Бабата на Манаки е најрано родената личност која некогаш била снимена на филм

Бабата на Манаки е најрано родената личност која некогаш била снимена на филм

Во 1905 година, Јанаки и Милтон Манаки ја снимиле нивната 114-годишна баба како ткае волна. Ако нејзината возраст е точна, таа е родена во 1791 година, што ја прави најрано родената личност која некогаш била снимена на филм. In 1905, Yanaki and Milton Manaki filmed their 114-year-old grandma weaving wool. If her reported age was correct, she was born

Како изгледаше првата Бела ноќ / Широк Сокак во бело со Кирил Џајковски?!

Како изгледаше првата Бела ноќ / Широк Сокак во бело со Кирил Џајковски?!

По пауза од две години поради пандемијата, со особена чест и задоволство сакаме да Ве информираме дека 10тото јубилејно издание на ШИРОК СОКАК ВО БЕЛО – Бела ноќ Битола ќе се одржи на 26 и 27 август (петок и сабота). Ќе имаме комерцијална програма за сечиј вкус. Првата вечер, на 26 ти август (петок) ќе настапат милениците на Битолската публика – БИТОЛСКИ

“Битолски естрадни скици”, фото изложба на Сашо Ставрев

“Битолски естрадни скици”, фото изложба на Сашо Ставрев

Во четвртокот на 11-ти август 2022 г. битолскиот фотограф Сашо Ставрев во Центарот за култура – Битола ја претстави неговата фото изложба “Битолски естрадни скици” под покровителство на Општина Битола и Бит Фест 2022 г. Сашо Ставрев (1970) роден во Битола, по завршувањето на високото образование ја продолжува големата љубов кон естрадните настани и

Ѕидно огледало од 19-ти век сопственост на фамилијата Лала е дел од музејската поставка во Битола

Ѕидно огледало од 19-ти век сопственост на фамилијата Лала е дел од музејската поставка во Битола

Правоаголно ѕидно огледало од 19 ти век, изработено во барокен стил со стилски обработена рамка од ореово дрво. Самото огледало претставува рамна, мазна површина, посребрена од задната страна. Рамката е со неправилна форма, засводена и проширена на врвот и двата долни краеви врз кои е изработена и целосната декорација.Таа е изведена копаничарски, односно,

Голема фешта на ConTruDJ по повод нивната 15 годишна уникатна појава на музичката сцена

Голема фешта на ConTruDJ по повод нивната 15 годишна уникатна појава на музичката сцена

На 15 август, во понеделник во Офицерски дом-плато 2 најавуваме голема журка на која сте поканети сите. Од првиот настап, пред точно 15 години наметнавме неконвенционален стил. Бевме со Вас во најрадосните мигови кога славевте мали и големи победи, животни пресвртници или потсетници дека млади сте само кога ја слушавте нашата музика. Зад нас се илјадници

НЛБ во Битола како банка со најголема доверба меѓу компаниите за отворање на нови сметки

НЛБ во Битола како банка со најголема доверба меѓу компаниите за отворање на нови сметки

Во првото полугодие од годинава, 3.768 новооторени фирми морале да си ја почнат својата бизнис приказна со отворање сметка во банка. Нивниот најчест извор, според податоците на БизнисМрежа.мк била НЛБ Банка, таму отвориле сметка 891 фирма. Веднаш зад неа била Халк Банка, која станала избор на 809 фирми. Една година порано пак, Халк банка беше најчестиот

Народни преданија: Брусничките вампири

Народни преданија: Брусничките вампири

Заради воденичарството, а во водениците, познато е, отсекогаш се настанувале вампири, во Брусник почесто навраќале вампири. Еден од полошите, според сè уште свежото сеќавање, се појавил во 1932 год. Не се знае дали бил свампирен брусничанец или бил гостин од друго место. Се појавил првин во Горна Маала. Започнал со поединечно фрлање камења и лепешки

Битолскиот Камерен Оркестар заедно со Ламбе Алабакоски за првата и Кирил Џајковски за втората БЕЛА НОЌ во Битола

Битолскиот Камерен Оркестар заедно со Ламбе Алабакоски за првата и Кирил Џајковски за втората БЕЛА НОЌ во Битола

По пауза од две години поради пандемијата, со особена чест и задоволство сакаме да Ве информираме дека 10тото јубилејно издание на ШИРОК СОКАК ВО БЕЛО – Бела ноќ Битола ќе се одржи на 26 и 27 август (петок и сабота). Ќе имаме комерцијална програма за сечиј вкус. Првата вечер, на 26 ти август (петок) ќе настапат милениците на Битолската публика – БИТОЛСКИ

Руди Сери од Франција е новото засилување на РК Еурофарм Пелистер

Руди Сери од Франција е новото засилување на РК Еурофарм Пелистер

Руди Сери (Франција) – лев бек Р. 02.04.1994 во Париз, Франција 2011-2017 – Селестад 2018-2020 – Бидасоа Ирум 2020-2022 – Сесон Рен 2022- Еурофарм Пелистер Договор (2022-2024) Руди Сери (ракометар на Еурофарм Пелистер) Одлично ми е тука. Добро сум прифатен во градот и во клубот. Градот е прекрасен, веќе гостував тука како противник и сега сум задоволен