притисни ентер »

Извори

Авто Клуб

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!
VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

VW ID.3 штотуку се појави на пазарот и веќе бележи одлични продажни резултати Компактниот електричен Volkswagen се продава во Норвешка нешто повеќе од две недели, а 692 од овие возила веќе им се доставени на клиентите во таа земја. Со таков настап  VW ID.3 стана еден од најпродаваните модели во септември на овој скандинавски пазар. Имено, ID.3 го надмина

Најавен електричен Ford F-150

Најавен електричен Ford F-150

Ford најавува дека електричниот F-150 ќе се напојува со електрични мотори кои ќе имаат моќност поголема од 450 КС (колку што има и Ford F-150 Limited 2020)… Овој модел ќе има и најдобро забрзување од сите F-150 изведби. Прототипто е во фаза на интензивни тестирања на тешки терени. Продажбата на електричната изведба на популарниот pick-up ќе започне

Peugeot подготвува ултимативен „спортист“ за Le Mans 2022

Peugeot подготвува ултимативен „спортист“ за Le Mans 2022

Легендарното автомобилско натпреварување во издржливост супер моделите и возачите Le Mans, наскоро, би можело потполно поинаку да изгледа!!! Како дел од 88-то издание на Ле Ман 24 часа, Peugeot и Total официјално го започнуваат својот проект Le Mans Hypercar (LMH). Новите регулативи што се подготвуваат во овој вид на натпреварување бараат нови прилагодувања

Ferrari Portofino M -„Пропнатото коњче“ блеска и во време на криза!

Ferrari Portofino M -„Пропнатото коњче“ блеска и во време на криза!

Дотераната верзија е засилена на 620 KS и од 0 со 100 км/ч спринтира за 3.4 секунди и јури се до максималните 320 км/ч…. Ferrari Portofino, наследникот на California T, ја зголеми моќта 3,9 V8 biturbo бензинскиот од 600 на 620 КС за третиот роденден и доби 8-степен автоматски менувач со две спојки… Ferrari е меѓу компаниите на кои пандемијата CPVID-19

Lockout и понатаму предизвикува пад на продажбата во Европа

Lockout и понатаму предизвикува пад на продажбата во Европа

Продажбата на нови возила нма Стариот континент со уште еден голем пад иако европските производителите на автомобили се надеваа дека започна заживување на пазарот, но повторно ги погоди  негативен бран што ги потопи надежите за брзо враќање на патеката на профитабилноста… Минатиот месец во Европа е забележан пад на продажбата на нови автомобили од

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички
Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Новата генерација на градскиот автомобил на Јапонците освои максимални оценки на тестот за безбедност на независната европска институција Euro NCAP… Во интересното видео можете да погледнете како новата генерација на Toyota Yaris ја потврдува својата висока класа и на полето на безбедноста и системите за безбедност . Градскиот автомобил на Toyota покажа

BMW 128ti новиот жежок хечбек на Баварците

BMW 128ti новиот жежок хечбек на Баварците

Во BMW ја финишираат подготовката на претстојниот 128ti, hot – hatch верзијата на Series 1 што би требало да биде голема конкуренција на Golf GTI, се разбира на повисок премиум степен, односно подобро речено на перформанс изведбата на новиот Audi A3… Новиот BMW 128ti ќе го задвижува 2,0-литарски бензински турбо мотор со четири цилиндри со моќ од 265

Најавен Volkswagen Taos

Најавен Volkswagen Taos

Volkswagen го откри името на својот нов SUV модел што претходно го најави за американскиот пазар… Станува збор за нов компактен SUV модел наречен Taos (по град во Ново Мексико), а неговата премиера ќе се одржи на 13 октомври. Засега е познато само дека се работи за модел малку помал од Tiguan и дека ќе се произведува за потребите на северноамериканскиот

DS претстави луксузен DS 7 Crossback Louvre Edition

DS претстави луксузен DS 7 Crossback Louvre Edition

Премиум брендот на РЅА – DS Automobiles, во соработка со Лувр музејот во Париз, креираше ексклузивна изведба на DS 7 Crossback со пригодна придавка Louvre, што за да ја потенцира ексклузивноста пристига во ограничена серија.. Од лансирањето на марката, во 2015 година, DS Automobiles претставуваше своевиден патрон на Лувр, најпосетениот и веројатно

Во Европа 83, а кај нас 77 проценти од вкупниот патнички сообраќај е со автомобили

Во Европа 83, а кај нас 77 проценти од вкупниот патнички сообраќај е со автомобили

Податоците на Евростат покажуваат дека автомобилите се доминантно превозно средство во Европа – 71,5 проценти од сите поминати километри во патниот транспорт се со автомобили, а 8,2 со автобуси и 1,9 проценти со мотори. Податоците на Евростат за движењето на луѓето во Европа за 2019 година покажуваат дека околу 83 проценти од вкупниот патнички сообраќај

Mitsubishi со тизер го најави Eclipse Cross

Mitsubishi со тизер го најави Eclipse Cross

Производителот на автомобили од Јапонија и најновиот член на Алијансата Renault Nissan Mitsubishi започна тизер кампањата за освежениот Eclipse Cross… Моделот Mitsubishi Eclipse Cross треба да дебитира до крајот на март следната година, а компактниот crossover-coupе ќе пристигне со ревидиран стајлинг, инспириран од e-Evolution концептот од 2017 година,

Нов Peugeot Metropolis

Нов Peugeot Metropolis

Францускиот производител на скутери и мотоцикли – Peugeot го претстави новиот Metropolis, што претставува прва голема премиера откако брендот премина во сопственост на индискиот гигант Mahindra… Новиот Peugeot на пазарот ќе има ривали во својата класа –  Yamaha Tricity 300 и можеби најпознатиот претставник во сегментот на модели со три тркала, Piaggio

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

Производител на автомобили од Романија, инаку во целосна сопственост на францускиот автомобилски џин Renault,  ќе го претстави својот нов модел во 2021 година, а станува збор за SUV – што  ќе биде позициониран повисоко од Duster…. Dacia не беше задоволна од успехот во продажбата на моделите Lodgy и Logan MCV, па решија да понудат нов автомобил кој

Видео Најголемиот pick-up на светот

Видео Најголемиот pick-up на светот

Идејата за гигантскиот камионотет доаѓа од Америка, каде овие возила се мега популарни но таквите возила, особено во последно време се посакувани и на други места ширум планетата… Големите камиони се заштитен знак на Америка, но најголемиот сепак доаѓа од друга страна на светот. Тој е шеик Хамад бин Хамдан Ал Нахјан. Основата на неговиот огромен pick-up

Cupra и Abt Sportsline во поход на Extreme E шампионатот

Cupra и Abt Sportsline во поход на Extreme E шампионатот

Откако Луис Хамилтон го основа својот тим и неколку помалку звучни имиња го најавија своето учество во u Extreme E шампионат што  треба да започне следната година, првиот голем производител што го потврди својот настап е шпанската Cupra, како спортски огранок на брендот SEAT…. Уште повеќе, Cupra ќе се натпреварува во Extreme E шампионатот, во тандем